A A+ A++

Według dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia, Dariusza Poznańskiego, wyszczepialność społeczeństwa na poziomie 90 proc. nie jest alarmująca. Innego zdania jest przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia. “Zbliżamy się do granicy restrykcyjnej” – mówiła Beata Małecka – Libera. Podkreslają to również eksperci – epidemiolodzy, lekarze rodzinny czy farmaceuci.

Szczepienia w aptekach receptą na problemy z wyszczepialnością?

Zgromadzeni na senackiej Komisji Zdrowia goście podkreślali, że po sukcesie szczepień przeciwko grypie i COVID-19 w aptekach, należałoby rozszerzyć pulę tych szczepień. Pomimo tego, że resort zdrowia popiera ten pomysł (a przynajmniej reprezentat ministerstwa na komisji – Dariusz Poznańki), to żadnych działań, aby wdrożyc go w życie nie podjęto. 

– A wśród krajów europejskich mamy państwa, które w tej chwili szczepią 13 szczepionkami profilaktycznymi w aptekach – mówił Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Jak dodawał, dyskusja w sprawie rozszerzenia szczepień aptecznych toczy się już od dawna. Dlatego też teraz powinno się rozmawiać, kiedy to nastąpi, a nie czy w ogóle.

– Spotykamy się po prawie półrocznej przerwie i właściwie tematy, które dzisiaj poruszamy, są dokładnie takie same. Praktycznie nic w sprawie się nie zmieniło – zaznaczał Mikołaj Konstanty. Jesteśmy w tym samym miejscu, w którym byliśmy w momencie ostatniego spotkania, a za 2 miesiące rozpocznie się sezon grypowy – podkreślił. 

Według ekspertów niezbędne jest nie tylko rozszerzenie liczby szczepień wykonywanych przez farmaceutów, ale także placówek, w których można takie szczepienie przyjąć. Mirosław Wielgoś, ginekologi i były rektor WUM proponuje wykonywanie szczepień także o praktyki ginekologiczne. Szczególnie jeśli chodzi o tak podstawe i niezbędne szczepienia dla kobiet w ciąży, jak przeciwko grypie, krztuścowi czy COVID-19. 

– Jestem bardzo za tym, żeby szczepienie przeciwko krztuścowi mógł realizować farmaceuta, ale bardzo ważne jest, aby mogli to robić też ginekolodzy w swoich praktykach czy gabinetach. Dla mnie nie byłoby problemem przekonanie pacjentki i zaszczepienie jej osobiście, natomiast większym problemem dla niej jest to, że musi pójść do praktyki lekarze rodzinnego, aby to szczepienie zrealizować – mówił Mirosław Wielgoś.

Z kolei zachęcić do wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci, jak mówiła Irena Rej, prezeska Izby Gospodarczej “Farmacja Polska”, mogłoby przeniesienie ich z gabinetu lekarskiego do szkoły.

– Podtrzymuje dalej swój głos i prośbę – szczepienia w szkołach są możliwe. Jest librus, który pozwala na to, żeby rodzice za jego pomocą udzielili zgody. Jaki jest problem, żeby lekarz przyszedł do szkoły zamiast rodzice biegać z dziećmi do lekarzy, do POZ – mówiła Irena Rej. 

Trzeba stworzyć kalendarz szczepień dla dorosłych

Chociaż żaden z ekspertów nie ma wątpliwości, że rozszerzenie punktów szczepiennych o różne miejsca jest dobrym pomysłem, należy pamiętać, że w przypadku dorosłych większość szczepień ochronnych jest odpłatnych. 

– Mamy coraz więcej preparatów dla dorosłych – niedawno weszły szczepienia przeciwko półpaścowi, za moment wejdą szczepienia przeciwko RSV. Musi wobec tego być strategia dalekosiężna, poniewaz są to również szczepionki o dosyć istotnym ciężarze finansowym. Dzisiaj żadnego emeryta, rencisty czy osoby z grupy powyżej 65+ może nie być stać na wydatek kilkunastu czy kilku tysięcy złotych – mówi Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. 

Pewnym zaradzeniem tego problemu mogłoby być wprowadzenie lekarza szczepień dla dorosłych na wzór tego dla dzieci.

– Jest to w tej chwili jedna z najważniejszych potrzeb – dodawał Paweł Grzesiowski.

Poza kalendarzem, potrzebna jest także osobna strategia szczepień, aby było jasne, jak będą finansowane szczepienia zalecane, które nie są refundowane.

Edukacja kluczem do sukcesu szczepiennego

Długofalowo, odpowiedzią na problemy praktycznie w każdej dziedzinie jest edukacja. Dlatego też, jak mówi Mirosław Wielgoś, kampanie proszczepienne powinny być przygotowywane przez resort zdrowia we współpracy z resortem edukacji.

– Tutaj równie ważne jak zaangażowanie Ministerstwa Zdrowia jest zaangażowanie Ministerstwa Edukacji. Bo to jest przecież bardzo istotne, żeby te informacje docierały do określonych grup odbiorców. Przy czym myślę, że dobrze by było, żeby do tych akcji promocyjnych byli zaangażowani eksperci z towarzystw naukowych, organizacji, które zajmują się upowszechnianiem szczepień – mówił były rektor WUM.

Teraz szczególnie promowane powinny być szczepienia przeciwko HPV. Jak jednak zaznaczają eksperci, tak się nie dzieje. 

– My w tej chwili, jeśli chodzi o szczepienia przeciwko HPV, mamy taką sytuację, że nie ma edukacji, co dla mnie oznacza, że jest to całkowite oddanie pola antyszczepionkowcom. Dobra edukacja powinna rozbudzić w ludziach potrzebę szczepień. Jeśli tej edukacji nie mamy, nie będzie ona rozbudzona – tłumaczyła Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Problematyczne szczepienia przeciwko grypie

Jak się okazuje, szereg problemów ze szczepieniami w Polsce dotyczy szczególnie tych przeciwko grypie. Jednym z nich jest sposób realizacji szczepienia.

– Mamy dane, które wskazują, że 200 tys. recept wystawionych przez lekarzy na szczepienie przeciwko grypie nie zostało zrealizowanych, bo było to za trudne –  wskazywał Ernest Kuchar, pediatra, specjalista chorób zakaźnych i medycyny sportowej.

Jak tłumaczył, trudność kryła się w tym, że trzeba było wykonać kilka wizyt, żeby szczepienie otrzymać, jeśli w placówce POZ nie było dostępnych preparatów przeciwko grypie. Nawet pacjent musi zgłosić się do lekarza POZ po receptę na szczepionkę. Później pójść do apteki i ją wykupić, co nie jest też takie proste, bo nie wszystkie apteki mają je na wyposażenie. Następnie, jak już zdobędzie szczepionkę, musi ją odpowiednio przechowywać i transportować, a potem umówić się do gabinetu zabiegowego na wykonanie szczepienia. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗахисники за добу знищили 880 окупантів, 13 танків та 1 літак – Генштаб
Następny artykułПідрив Каховської ГЕС: на Херсонщині у найближчі 20 годин рівень води збільшиться на метр