A A+ A++

Polska potrzebuje pracowników nie tylko z Ukrainy, ale i z dalekich państw takich jak: Indie, Nepal czy Argentyna. Brakuje jednak jasnych przepisów i uproszczonych procedur.

Polska potrzebuje nie tylko Ukraińców

• Strategia migracyjna, która została skierowana do konsultacji społecznych, skupia się na migracjach krótkoterminowych, przede wszystkim z państw położonych za naszą wschodnią granicą.
• Tymczasem istnieje konieczność sprowadzania do Polski pracowników również spoza krajów bliskich nam kulturowo – uważa Konfederacja Lewiatan.

Konieczne jest pozyskiwanie pracowników o wysokich kwalifikacjach z krajów położonych nawet na innych kontynentach (Indie, Nepal, Brazylia, Argentyna). Niestety polskie przepisy są w tym zakresie niejasne i zbiurokratyzowane. Nasz rynek pracy potrzebuje rozwiązań, które pozwolą firmom na łatwe pozyskiwanie potrzebnych pracowników, szczególnie o kwalifikacjach, których brakuje – mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Strategia migracyjna ograniczona do 6 państw

Strategia migracyjna wskazuje 6 państw, których obywatele są u nas zatrudniani w oparciu o oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (Ukraina, Białoruś, Gruzja, Armenia, Rosja, Mołdawia). Migracje z tych krajów są korzystne dla Polski z uwagi na bliskość kulturową i łatwość w nauczeniu się języka polskiego.

Niemniej jednak zwracamy uwagę, że liczba pracowników z tych państw nie jest nieograniczona, specyficzne kwalifikacje mogą być niedostępne na tych rynkach i należy się liczyć z tym, że w kolejnych latach napływ pracowników, szczególnie z Ukrainy, będzie malał – dodaje Monika Fedorczuk.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień Patrona Rumi św. Jana Bosko – festyn i koncert zespołu Papa D
Następny artykułŚwiat silniejszego dolara