A A+ A++

W skali całej Europy podpisano umowy na zakup blisko 100 tys. szczepionek przeciwko małpiej ospie. Polska natomiast ubiegała się o 1100 szczepionek dla personelu, który zajmuje się pacjentami – mówił minister Adam Niedzielski.

Jak poinformowało Politykę Zdrowotną ministerstwo zdrowia, resort zdrowia zgłosił zapotrzebowanie na 1100 dawek szczepionki Imvanex, produkowanej przez Bavarian Nordic. Zamówienie złożono w ramach kontraktu realizowanego przez HERA (Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia – przyp. red.). Są to szczepionki chroniące przed zakażeniem małpią ospą.

– W zeszłym tygodniu miałem przyjemność być na spotkaniu ministrów zdrowia Unii Europejskiej w Luksemburgu i tam została nam przedstawiona informacja przez komisarz Kyriakides (ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellę – przyp. red.)  i szefa HERY (HERA – Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia – przyp. red.), czyli agencji zajmującej się reagowaniem kryzysowym na epidemie. Podpisane zostały umowy na blisko 100 tys. szczepionek w skali całej Europy, my ubiegaliśmy się o 1100 z przeznaczeniem dla personelu, który zajmuje się pacjentami – tłumaczył minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Ministerstwo zdrowia dodaje w przesłanej Polityce Zdrowotnej informacji, że wszystkie państwa dostaną szczepionki w tym samym czasie.

– Dostawy nie są zaplanowane z uwzględnieniem pierwszeństwa lub innych czynników wyróżniających – czytamy w odpowiedzi resortu.

Informacja ta kłóci się jednak z komunikatem prasowym Komisji Europejskiej. Zgodnie z jego treścią dostawy mają rozpocząć się pod koniec czerwca i najpierw trafić do krajów z największą liczbą przypadków oraz tych, które dostosowały swoje przepisy krajowe do stosowania tej szczepionki.

Obecnie trwają również rozmowy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z producentem leku na małpią ospę o jego bezpośrednim zakupie, o czym informował w wywiadzie z DGP wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

– Powodem są problemy z zakupem przez hurtownie ogólnodostępne  – tłumaczył.

Resort chce wprowadzić zmiany w ustawie refundacyjnej, aby popularne leki mogły być obejmowane refundacją, bez czekania na inicjatywę ze strony producenta. 

Źródło: PAP/materiały własne

Polecamy także:

M.Miłkowski: rozmowy o bezpośrednim zakupie od producenta leku na małpią ospę są w trakcie

WHO: nie ma potrzeby masowych szczepień przeciwko małpiej ospie

Unia Europejska gromadzi zapasy szczepionek chroniących przed małpią ospą

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Polska czeka na 1100 szczepionek przeciwko małpiej ospie. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChodorkowski: Co wy, u diabła, robicie? Sankcje dotykają bardziej Europę niż Rosję
Następny artykułXiaomi Smart Band 7 debiutuje globalnie. Znamy europejską cenę opaski