A A+ A++
fot. Wiktor Pleczyński

Płoccy działacze Partii Polska 2050 Szymona Hołowni przedstawili propozycje ugrupowania skierowane do kobiet. Wśród poruszonych tematów znalazła się antykoncepcja, aborcja i opieka ginekologiczna.

Działacze lokalni partii Polska 2050 Szymona Hołowni przedstawili 8 marca program ugrupowania skierowany do kobiet.

– W dniu święta kobiet, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na bardzo istotną kwestię dla nas, jaką jest zdrowie Kobiet – zaznaczył Przewodniczący Koła w Płocku Rafał Nadratowski.

Sekretarz Regionu Mazowieckiego Polski 2050 Antonina Ciużeńska, mówiła o priorytetowym traktowaniu zdrowia kobiet.

– 19 milionów obywateli Polski są to kobiety. Kobiety należy otoczyć kompleksową opieką zdrowotną, ze względu na choroby, które je dotykają. Chcielibyśmy dać szansę kobietom mieszkających również w mniejszych miejscowościach, aby mogły się badać. Kolejną bardzo ważną kwestią jest dostęp do refundowanej antykoncepcji, która jest wybitnie droga, niekiedy dostępna jedynie dla osób majętnych. Musimy zadbać o to, aby decyzja o macierzyństwie była świadoma – mówiła Antonina Ciużeńska.

Działacze opowiedzieli również o planach względem bezpłodności. Polska 2050 Szymona Hołowni postuluje, aby diagnostyka i leczenie bezpłodności były refundowane z budżetu państwa. Dodatkowo przy wskazaniach medycznych para powinna mieć ustawowo zagwarantowany dostęp do procedury zapłodnienia in-vitro.

W dalszej części spotkania działacze Polski 2050 opowiedzieli o propozycjach partii dotyczących aborcji oraz wizyt nastolatek u ginekologa.

– Jako Polska 2050 Szymona Hołowni deklarujemy, że niezwłocznie po wygranych wyborach, przywrócimy kompromis aborcyjny, po czym przygotujemy referendum ogólnokrajowe dot. aborcji. Jednogłośnie uważamy, że to nie politycy powinni podejmować decyzje w tak ważnej kwestii. Chcemy również, aby 15-letnia dziewczynka mogła sama pójść do ginekologa. W Polsce jest tak, że 15, 16, 17-letnie dziewczynki zgodnie z prawem mogą już być czynne seksualnie, natomiast nie mogą same pójść do lekarza – mówił Marek krawczyk sekretarz koła.

Katarzyna Zglenicka opowiadała o konieczności utworzenia poradni leczenia kobiet po przestępstwie seksualnym.

– Proponujemy utworzenie w szpitalach w każdym z 49 byłych miast wojewódzkich poradni leczenia kobiet po przestępstwie seksualnym. Personel takich poradni zostałby przeszkolony tak, aby w sposób profesjonalny wykonywać badania niezbędne w procedurze dochodzeniowo-śledcze – zwracała uwagę działaczka.

Partia Polska 2050 ma również przygotowane propozycje dla seniorek. Jednym z celów ugrupowania ma być stworzenie Poradni Wieku Dojrzałego skupione na poszukiwaniu znamion chorób współistniejących i badaniu skutków terapii wielolekowych.

Poradnie miałyby również prowadzić wczesną diagnostykę otępienia. Jednym z kluczowych działań realizowanych przez instytucję byłaby całościowa ocena geriatryczna (COG).

Kolejne postulaty przedstawione przez działaczy Polski 2050 Szymona Hołowni dotyczyły porodów.

– By czuć się bezpiecznie, kobiety potrzebują godnego porodu. Porodu ze znieczuleniem, do którego nadal często nie ma dostępu. To powinno być standardem, a nie wyjątkiem. Kobiecie po utracie ciąży, jak i po urodzeniu martwego dziecka oraz ich rodzinom powinny być zapewnione osobne pomieszczenie umożliwiające odizolowanie od kobiet ciężarnych i matek, oraz godne przeżycie poronienia lub porodu dziecka martwego i pożegnanie się z dzieckiem. Sytuacje, w których kobieta po poronieniu przebywa na tej samej sali, co kobieta oczekująca na szczęśliwe rozwiązanie, jest niedopuszczalna – zaznaczał Marcin Kowalski, członek Zarządu Koła.

fot. Wiktor Pleczyński
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСмерть 14-річної українки в Британії: з'явилися висновки експертиз
Następny artykuł„Poznaj prawdę o świętym Papieżu” – ruszył specjalny serwis „Niedzieli”