Polacy chcieli w najbliższych spotkaniach zmazać plamę po bolesnej porażce z Brazylią 0:3. Dla naszej kadry porażka z drużyną z Ameryki Południowej była drugą w turnieju rozgrywanym w Rimini. Wcześniej zespół prowadzony przez Vitala Heynena przegrał tylko ze Słowenią 1:3.

Co się dzieje u siatkarzy? Fragmenty treningów pokazali Paweł Zatorski i Norbert Huber

Sensacja w LN! Słabeusz powalił potentata i zdobył pierwsze punkty!

Potężne działa Heynena

Trener Vital Heynen zdecydował się w meczu z Kanadą postawić na bardzo mocny podstawowy skład. Praktycznie w tym momencie optymalny. Na rozegraniu zagrał Fabian Drzyzga, w ataku Bartosz Kurek, na przyjęciu Leon i Michał Kubiak, na środku Jakub Kochanowski i Piotr Nowakowski oraz na libero Paweł Zatorski. Polacy po raz pierwszy w Lidze Narodów grali w takim zestawieniu.

I w pierwszym secie długo łapali odpowiedni rytm gry. W połowie seta biało-czerwoni przegrywali nawet 11:15. Wtedy o przerwę poprosił Heynen i natychmiast dała ona efekt. Polacy dobrze grali w polu serwisowym i w ofensywie – w tej partii mieli 74 proc. skuteczność. 100 proc. skuteczność miał Leon, który w tej partii zdobył siedem punktów, najczęściej dobrze atakując z lewego skrzydła. Przy stanie 21:20 Polacy najpierw zatrzymali skutecznego dotychczas Nicholasa Hoaga (byłego przyjmującego Asseco Resovii Rzeszów), a po chwili ustrzelili go zagrywką.

W drugim secie Polacy prowadzili 13:10, ale od tego momentu stracili skuteczność w ataku. Często podbijany był nawet Leon, który po dwóch setach miał już 58 proc. skuteczność. Po asie serwisowym Vernona i złym przyjęciu Pawła Zatorskiego, rywale prowadzili 19:17. Wtedy jednak na zagrywce stanął Leon i zrehabilitował się na nieudane ataki. Zszedł z pola serwisowego, gdy jego zespół prowadził 22:20 i posłał m.in. dwa asy.

Trzecia partia była już jednostronna. Polacy świetnie ją zaczęli (5:1), a potem wydawało się, że całkowicie rozbiją rywali. Chwila dekoncentracji kosztowała ich jednak, że Kanadyjczycy przegrywali tylko 18:19. Riposta faworytów była jednak natychmiastowa – zdobyli pięć punktów z rzędu.

W środę Polacy zagrają z reprezentacją Japonii. Początek meczu o godz. 15.

Vital Heynen ma za sobą trudne decyzje. 'Musiałem im odebrać marzenia'Vital Heynen zaskoczony wynikami Polaków. Wybór składu jest niemożliwy

Polska – Kanada 3:0 (25:22, 25:23, 25:19)

Polska: Drzyzga 1, Kurek 16, Kochanowski 5, Nowakowski 8, Leon 14, Kubiak 8, Zatorski (libero).