Igrzyska w Tokio będą wyjątkowe i dziwne przez obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Na trybunach nie będzie kibiców, a zawodnicy nie mogą nawet wychodzić ze swoich mieszkań w wiosce olimpijskiej poza dojazdem do hali. Teraz okazuje się, że podczas meczów siatkarskich ubędzie kolejny element, który mógł kojarzyć się z normalnością.

W Tokio nie widać igrzysk, a już w piątek początek sportowego święta

Mecze siatkarzy w Tokio mogą się opóźniać. W fazie grupowej Polacy nie odśpiewają hymnu

Chodzi o odgrywanie hymnów państwowych, których według Wojciecha Maroszka, czyli sędziego z Polski, który poleciał do Tokio, nie będzie przed spotkaniami rozgrywanymi w ramach igrzysk. “Spodziewam się, że mecze w Tokio będą rozpoczynać się z opóźnieniem. Poza pierwszym w dniu, oczywiście. Zbyt mało czasu przewidziane na każdy. Nie będzie hymnów (aż do ćwierćfinałów) i przerw technicznych” – podał Maroszek.

Skąd takie rozwiązanie organizatorów? Skoro mecze nie zawsze będą się rozpoczynać o ustalonej porze, to trzeba jak najbardziej ograniczyć wydarzenia około spotkań, żeby móc je jak najszybciej rozpocząć. Przykładowe pory meczów w Tokio to 2:00, 4:05, 7:20, 9:25, 12:40 i 14:45 czasu polskiego. Pomiędzy meczami jest minimum dwie godziny i pięć minut przerwy, a najdłuższa jest ta pomiędzy drugim a trzecim i trwa 3 godziny i piętnaście minut.

Heynen oskarżony o rasizm. Oburzony Alaa Khalaf aż zabrał głos. “Nie mogłem uwierzyć”

Tak było już na Lidze Narodów, ale z innych powodów. Teraz hymny wrócą jeszcze wcześniej

Czy jest się o co obawiać? Mecz siatkówki w przypadku trzech setów trwa najczęściej nieco ponad półtorej godziny, a w przypadku pięciu partii może trwać nawet do blisko trzech godzin. Z częściami oficjalnymi byłaby zatem realna możliwość, że niektóre mecze się opóźnią. Bez nich wszystko powinno przebiegać dość płynnie.

Vita Heynen i Michał KubiakHeynen wybrał najbardziej wyjątkowych siatkarzy, z którymi pracował. Jeden Polak

Takie rozwiązanie – rozgrywanie meczów bez hymnów i części oficjalnej – zastosowano już na Lidze Narodów w maju i czerwcu tego roku. Wtedy takie rozwiązanie wybrano jednak przez fakt, że wszystkie mecze organizowano w jednej hali podzielonej na dwa boiska meczowe. To sprawiało, że hymn odgrywany w trakcie jednego spotkania byłby słyszalny w połowie innego meczu rozgrywanego na drugim boisku.

Kiedy pierwszy mecz Polaków w siatkówką na igrzyskach olimpijskich w Tokio?Ruszyły igrzyska olimpijskie w Tokio! Kiedy pierwszy mecz polskich siatkarzy?

Hymny wróciły na fazę półfinałów i finałów Ligi Narodów. W Tokio nastąpi to jeszcze wcześniej, bo już na ćwierćfinały igrzysk. Pierwszy mecz podczas turnieju olimpijskiego Polacy zagrają w sobotę, 24 lipca przeciwko Iranowi. Początek zaplanowano na godzinę 12:40. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.