A A+ A++

Połóżmy się dziś spać nieco później niż zwykle – to jedna z podpowiedzi lekarzy przed czekającą nas najbliższej nocy zmianą czasu na zimowy. Przypomnijmy: o trzeciej w nocy przesuwamy wskazówki zegarków na drugą. W ten sposób możemy spać o godzinę dłużej.

Ta jesienna zmiana czasu jest przez wiele osób lubiana, bo można przez godzinę dłużej pobyć w łóżku. Niestety, problem jest w tym, że bardzo szybko będzie zaczynało robić się ciemno, czyli ten okres światła dziennego bardzo szybko się skróci. Mimo że jest zimno, ciemno i nieprzyjemnie, trzeba starać się utrzymać aktywność fizyczną na poziomie takim, jaka była w miesiącach letnich. Rano i w ciągu dnia jak najbardziej doświetlać pomieszczenia. Obowiązkowo: sobota i niedziela, dni wolne od pracy, żeby ta ekspozycja na światło słoneczne była coraz wyższa – przekonuje w rozmowie z RMF FM profesor Adam Wichniak z Ośrodka Medycyny Snu działającego przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Według ekspertów, czas spędzany w łóżku – pomimo zmiany czasu i dłuższej nocy – powinien być podobny do tego, jaki jest zwykle. Zalecany czas to siedem, siedem i pół godziny, dla osób, które mają problemy z zasypianiem nawet nieco może być nawet nieco krótszy. Wypada się kłaść około północy, aby około siódmej rano wstać i cieszyć się światłem dziennym – dodaje profesor Wichniak. Lekarze dodają, że jesienią i zimą nasza potrzeba snu nie zwiększa się. Wejście w czas zimowy ułatwia regularny rytm dnia, o który – jak podkreślają eksperci – nieco trudniej jest teraz, w środku epidemii, gdy więcej czasu spędzamy w domu, część osób przebywa na kwarantannie.

Zobacz również:

“Nie kładźmy się dziś spać zbyt wcześnie”

Po zmianie czasu rano długo będzie ciemno, nawet do godziny siódmej. Wobec tego zalecamy, aby nie kłaść się zbyt wcześnie. Jeżeli ktoś położy się do łóżka o 21.00 czy 22.00, prawie na pewno wybudzi się ze snu około czwartej czy piątej. Warto jak najpóźniej położyć się spać. Człowiek nie jest zwierzęciem, nie zapada w sen zimowy. Potrzeba snu w miesiącach zimowych nie rośnie. Jeżeli wydłużymy czas w łóżku, jest ryzyko, że dużą część tego czasu spędzi w śnie płytkim, będzie częściej wybudzał się, z problemami z zaśnięciem, może powstać wtedy wrażenie nawet cierpienia na bezsenność – przekonuje neurofizjolog.

Dietetycy przyznają, że najlepsza metoda, aby dobrze spać to brak objadania się na wieczór. Wieczór i noc to czas, gdy nasz organizm odpoczywa, naszego trawienia też to dotyczy. Polecam jesienią i zimą ciepłe posiłki na kolacje, choćby przysłowiowy ryż z mlekiem i cynamonem albo grzanki z gruszką i serem pleśniowym, jeśli ktoś lubi. Pamiętajmy tylko, aby było to dwie, trzy godziny przed zaśnięciem – podkreśla w rozmowie z RMF FM dietetyk Monika Stromkie-Złamaniec.

Opracowanie:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIga Świątek zabrała głos po kontakcie z zakażonym Andrzejem Dudą. “Badania wykonujemy regularnie”
Następny artykułCały naród broni dekoltu premier, czyli dlaczego Finowie są dumni z Sanny Marin?