A A+ A++

Dr n. o zdrowiu Katarzyna Brukało z Katedry Polityki Zdrowia Publicznego – Zakładu Polityki Zdrowotnej Wydziału Zdrowia Publicznego SUM w Bytomiu została powołana do dwóch Europejskich Sieci Specjalistycznych Dietetyków (ESDN) w ramach Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków (EFAD) na kadencję 2024-2028.

Ekspertka otrzymała ponowną nominację do ESDN ds. Osób Starszych – poinformował Śląski Uniwersytet Medyczny.  

Moje dotychczasowe działania na rzecz poprawy jakości życia seniorów poprzez odpowiednie żywienie zostały wysoko ocenione i nagrodzone możliwością dalszej pracy w tym obszarze – mówi dr n. o zdrowiu Katarzyna Brukało 

– Dodatkowo, po raz pierwszy zostałam powołana do ESDN ds. Zdrowia Publicznego. Nominacja ta jest wyrazem uznania mojego dotychczasowego wkładu w promowanie zdrowia publicznego oraz zrównoważonej polityki żywieniowej na arenie międzynarodowej. Jako jedyna Polka w tych dwóch sieciach, będę miała możliwość jeszcze większego wpływu na kształtowanie polityki żywieniowej oraz zdrowia publicznego na poziomie europejskim – deklaruje prof. Brukało.

EFAD, czym jest?

 Europejska Federacja Stowarzyszeń Dietetyków (EFAD) została założona w 1978 roku i reprezentuje krajowe stowarzyszenia dietetyków w Europie. EFAD ma na celu poprawę zdrowia populacji poprzez promowanie zrównoważonych diet i wspieranie roli dietetyków jako liderów w dziedzinie żywienia. Organizacja ta reprezentuje ponad 35 000 dietetyków oraz liczne grono studentów, angażując się w inicjatywy mające wpływ na politykę zdrowotną, żywieniową oraz edukację i praktykę.

ESDN, jaki ma zakres działania?

Europejskie Sieci Specjalistyczne Dietetyków (ESDN) to grupy ekspertów powołanych w ramach EFAD, którzy specjalizują się w określonych obszarach dietetyki i żywienia. Ich zadaniem jest m.in. opracowywanie dokumentów strategicznych i rekomendacji dotyczących specyficznych tematów, ułatwianie współpracy oraz reprezentowanie EFAD w kluczowych projektach. Aktualnie istnieje kilka sieci ESDN, które zajmują się takimi obszarami jak: cukrzyca, żywienie zbiorowe, gastroenterologia, otyłość, opieka nad osobami starszymi, podstawowa opieka zdrowotna, onkologia oraz zdrowie publiczne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNad zbiornikiem ZEK działa się magia!
Następny artykułRenowacja kościoła w Benicach – zapytanie ofertowe