A A+ A++

Zaproszenie do dyskusji przyjęli: Marek Baumgart (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jadwiga Rotnicka (Koalicja Obywatelska), Katarzyna Ueberhan (Lewica – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej) i Bartłomiej Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość). W roli ekspertów podczas debaty wystąpili Paweł Pawlaczyk – biolog, leśnik, reprezentujący Klub Przewodników i Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. Aktywny udział w spotkaniu wzięli także przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, którzy skierowali do polityków konkretne postulaty.

Droga do zeroemisyjności – odejście od węgla i OZE opłacalne dla gospodarstw domowych

Katarzyna Ueberhan (Lewica – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej): – Powołaliśmy 10-punktowy “Zielony Pakt dla Polski”, a punkt pierwszy w tym pakcie to całkowite odejście od węgla. Stawiamy na odnawialne, zielone źródła energii, które są także zielonymi miejscami pracy. (…) Chcemy też rządowego programu, który zlikwiduje 2 mln pieców węglowych w perspektywie najbliższych 10 lat. (…) Palenie w piecach często wynika z ubóstwa energetycznego – osoby palą w piecach, bo nie mają innej możliwości. Jeżeli zapewnimy rządowy program refundujący w 100 proc. wymianę pieców, wtedy ten problem będzie zdecydowanie mniejszy.

Bartłomiej Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość): – Program “Czyste powietrze” został rozpoczęty w 2018 r. 72 tys. wniosków odnośnie wymiany pieców zostało już złożonych. (…) Program ma objąć 3-4 mln domów jednorodzinnych. Natomiast niemożliwa jest wymiana pieców w cztery lata, ale na ten cel zamierzamy wydać ponad 100 mld złotych. Mamy też program “Mój prąd”, czyli wsparcie produkcji energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych. Chcemy zachęcić jak najwięcej Polaków, żeby współuczestniczyli w produkcji zielonej energii. Na dopłaty zamierzamy przeznaczyć 1 mld złotych w ramach tego programu i mają one wynieść do 5 tys. zł na gospodarstwo domowe.

Marek Baumgart (Polskie Stronnictwo Ludowe): – W tej kampanii wyborczej nasze najważniejsze hasło to “Tania energia – czyste powietrze”. Wszystkie nasze działania są skierowane na to, żeby dbanie o środowisko i o powietrze opłaciło się wszystkim. Dlatego jesteśmy za tym, by zachęcać ludzi do tego typu działań przez portfel, żeby te działania były opłacalne.

Jadwiga Rotnicka (Koalicja Obywatelska): – Moje ugrupowanie od dawna stawiało na zieloną energię i pierwsze co powinniśmy zrobić, to dać ludziom w samorządach możliwość gospodarowania pieniędzmi, jakie pójdą z funduszu centralnego na klimat, na środowisko, na ochronę wód. W dużych aglomeracjach powinniśmy przechodzić tam, gdzie jest to możliwe, na ciepło sieciowe, np. gaz czy spalanie odpadów, a nie na węgiel. Tam, gdzie to jest niemożliwe – na fotowoltaikę i małą energię przydomową. (…) Jeśli chodzi o miks energetyczny, to proponujemy, żeby to ograniczenie węgla dochodziło do 40-50 proc., przy założeniu, że będziemy mieli dostateczny udział 15-30 proc. z energii odnawialnej, a także ewentualnie energetyka nuklearna.

Kiedy zostanie zamknięta ostatnia kopalnia węgla kamiennego i brunatnego w Polsce?

Jadwiga Rotnicka (Koalicja Obywatelska): – To jest bardzo głęboki rachunek ekonomiczny. Nie mogę się zobowiązać do żadnego terminu.

Marek Baumgart (Polskie Stronnictwo Ludowe): – Jesteśmy za tym, żeby odchodzić od węgla, jak najszybciej.

Bartłomiej Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość): (…) Proces odchodzenia od węgla już się zaczął, ale będzie trwał wiele lat. Nawet w perspektywie stu lat składanie deklaracji (odnośnie konkretnej daty odejścia od węgla) jest nieodpowiedzialne. Natomiast racjonalne jest ograniczanie węgla, wprowadzanie bardziej ekologicznego sposobu jego wykorzystania, ale jakaś rezerwa bezpieczeństwa musi pozostać.

Katarzyna Ueberhan (Lewica – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej): – Całkowite, ale stopniowe odejście od węgla. Do 2035 roku chcielibyśmy, żeby większość energii – 75 proc. – pochodziła z OZE. (…) Mamy na 2020 rok przygotowany budżet, a w nim 6 mld zł, które chcemy zainwestować w OZE już w przyszłym roku.

TAK dla rozwoju kolei

Katarzyna Ueberhan (Lewica – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej): – Chcemy postawić … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrump po raz kolejny doprowadza do większej zmienności
Następny artykułPolitycy jednogłośnie przeciw “wodnym autostradom” i za powiększaniem obszarów parków narodowych