A A+ A++

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Deszcz, mgła i szybko zapadający zmrok zdecydowanie pogarszają komfort jazdy. Policjanci apelują o ostrożność i stosowną zmianę techniki jazdy.

Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych, do których dochodzi jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywnie pada deszcz, a na drodze jest duże natężenie ruchu, kierowcy muszą dostosować prędkość tak, by móc kontrolować sytuację na drodze.

Funkcjonariusze podkreślają, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną.

– Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej. Świateł do jazdy dziennej można używać od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Oznacza to, że w przypadku deszczu, mgły, wjazdu do tunelu, należy włączyć światła mijania – zaznaczają policjanci.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesiennym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku, po zmierzchu, poruszający się drogą poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

– Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w obszarze zabudowanym. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku na pieszych w zakresie używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie. Warto rozważyć zakup kurtki w jaskrawym kolorze dla dziecka – radzą funkcjonariusze.

Osoby korzystające z rowerów muszą pamiętać o ich obowiązkowym wyposażeniu. Jednoślad musi posiadać:

  • z przodu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • minimum jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Jesienna chandra może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację, o czym warto również pamiętać, wsiadając za kierownicę pojazdu.

Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Coraz częściej będą pojawiały się leżące na jezdni liście (często mokre), a w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć.

– Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach), oświetlenie pojazdu i stan wycieraczek – odnotowują policjanci.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTomasz Świątek: Iga mówi mi po prostu: „Mam być ojcem”
Następny artykułTysiące nowych zakażeń. Jest nowy raport Covid