A A+ A++

Blisko 15 tysięcy złotych straciła siemianowiczanka, która nie zachowała zasad ostrożności i podała dane swojej karty bankomatowej. Wszystko zaczęło się od wystawienia do sprzedaży przedmiotu na portalu zakupowym OLX, skąd otrzymała wiadomość SMS. Widniała w niej treść, aby potwierdzić sprzedaż klikając w nadesłany link. Niestety kobieta nie przypuszczała, że kontaktują się z nią oszuści podszywający się pod portal…

Przestępstwa internetowe przybierają na sile i niemalże każdego dnia policjanci otrzymują zgłoszenia o popełnionych w ten sposób oszustwach. Jedne zaczynają się od kliknięcia w fałszywe linki, strony łudząco podobne do witryn różnych firm, inne od rozmowy z konsultantami banków i zainstalowanie polecanych przez nich aplikacji. Nie ważne jak zaczynają się takie historie, kończą się tym samym – utratą zgromadzonych na koncie pieniędzy.

O tym, że brak ostrożności i udostępnienie danych wrażliwych doprowadzi do utraty pieniędzy, przekonała się 35-letnia siemianowiczanka. Kobieta wystawiła przedmiot na portalu zakupowym OLX i dosłownie po kilku minutach otrzymała wiadomość SMS, żeby potwierdziła sprzedaż klikając w link. Wyświetliła się strona informująca, że zaraz skontaktuje się z nią pracownik portalu, aby mogła otrzymać natychmiastowy przelew. I rzeczywiście już po chwili zadzwoniła kobieta, która poprosiła ją o podanie numeru karty bankomatowej, kodu CVV oraz daty ważności karty. Poleciła jej także zwiększenie limitu płatności metodą BLIK. Wtedy natychmiast z konta 35-latki zniknęło blisko 10 tysięcy złotych, a potem kolejne 5 tysięcy złotych. Siemianowiczanka wszystkie te transkacje zatwierdzała osobiście. Myślała, że zostaną one jej zwrócone. Wtedy zorientowała się, że została oszukana. Gdy powiedziła o tym kobiecie, rozmowa została zakończona.

Zachęcamy do zapoznania się z instrukcjami umieszczonymi na stronie OLX, gdzie opisane są przykładowe działania oszustów i rady, jak bezpiecznie korzystać z portalu zakupowego https://blog.olx.pl/2020/06/18/uwaga-na-phishing/.

Pamiętajmy, aby danych osobowych, z kart bankomatowych czy kredytowych nie udostępniać osobom trzecim i zadbać o to, aby były niedostępne dla innych. Kategorycznie nie należy wchodzić w nadesłane linki i nie otwierać podejrzanych e-mail. Tutaj możesz dowiedzieć się, jak sprawdzić czy nadawcą maila jest OLX.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Sosnowiec: Niedzielny Spacer teatralny odwołany!
Następny artykułРосія знову запустила фейк про «стрілянину на ураження» на блокпостах – Нацгвардія