A A+ A++

Siemianowiccy policjanci kolejny raz informowali pieszych o nowych, obowiązujących od 1 czerwca przepisach. Mundurowi zapoznawali pieszych z przepisami, które zakazują im używania telefonu komórkowego bądź innego urządzenia podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię czy torowisko. Wszystko po to, by na drodze było bezpieczniej.

Jak pokazują policyjne statystyki, od początku 2019 roku na drogach województwa śląskiego w ponad 3300 zdarzeniach zginęły 142 osoby, a 1639 zostało rannych – to średnio 2 ofiary wypadków każdego dnia! W ponad 25% wypadków z udziałem pieszego sprawcą jest właśnie on sam. Paradoksalnie na przejściach i torowiskach nie jest wcale lepiej. Niemal 60% zdarzeń w tych miejscach kończy się obrażeniami (882 przypadki) lub śmiercią (54 przypadki) uczestniczącej w nim osoby. Z przytoczonych danych wynika, że przepisy dyscyplinujące pieszych musiały się pojawić. Brak skupienia i koncentracji na tym, co dzieje się na drodze są zgubne i bardzo często okazują się tragiczne w skutkach. Pieszy jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego i ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach.

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy, które dotyczą zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych. Już przed ich wejściem, siemianowiccy policjanci starali się zapoznać z nimi jak największą liczbę uczestników ruchu drogowego. Teraz gdy obowiązują, kontynuują działania profilaktyczne. Naszym wspólnym celem jest, aby na drogach było bezpiecznie. A wpływu na to niestety nie ma patrol policyjny, ale każdy pojedynczy uczestnik ruchu drogowego. Dzisiaj policjanci z drogówki na ulicy Kapicy, gdzie dosyć często dochodzi do zdarzeń z pieszymi na oznakowanych przejściach, przypominali o obowiązującym zakazie korzystania z telefonów komórkowych czy innych urządzeń i maksymalnej koncentracji uwagi na tym, co dzieje się w obrębie przejścia. Pomimo nadania pieszym nowych uprawnień polegających na ich pierwszeństwie już w momencie zbliżania się do przejścia, stróże prawa apelowali o zdrowy rozsądek. Przypominali również, że samochód ma określoną drogę hamowania i nie zatrzyma się nagle. Policjanci zachęcali pieszych do noszenia o zmierzchu opasek odblaskowych, które razem z ulotkami z pierwszej pomocy im wręczali.

Pobierz plik (format mp4 – rozmiar 12.41 MB)

Opis nagrania: audiodeskrypcja

Aby odtworzyć nagranie włącz obsługę JavaScript w swojej przelądarce.

Pobierz plik (format mp3 – rozmiar 352.18 KB)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Siem. Śląskie: Okradła seniorkę podszywając się za pracownicę spółdzielni
Następny artykułSCL Siem. Śląskie: Jubileusz Bohdana Lizonia