A A+ A++

Choć w ostatnich miesiącach mówi się głównie o koronawirusie, inne choroby niestety wcale nie odpuszczają. Jak wynika z badań, choroby układu krążenia to od wielu lat wciąż najczęstsza przyczyna śmierci dorosłych Polaków. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatnich 15 lat stanowiły one przyczynę około 45–50 procent zgonów.

Skrócony czas analizy

W szybszej diagnostyce tych problemów zdrowotnych pomóc chce krakowski start-up Cardiomatics, który stworzył oprogramowanie mające wesprzeć lekarzy. Wszystko dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik analitycznych, opartych na sztucznej inteligencji i technologii chmurowej. Oprogramowanie służyć ma do automatycznej analizy i interpretacji sygnału EKG, standardowo wykonywanej przez lekarzy manualnie. A to, w przypadku przeciążonych codziennych pracą medyków, kolejny czasochłonny obowiązek.

– Oprogramowanie Cardiomatics znacznie skraca czas analizy, umożliwiając załadowanie zapisu badania Holter EKG do aplikacji oraz przeprowadzenie szczegółowej analizy i interpretacji danych przez algorytm. Finalnie lekarz otrzymuje dokładny raport z badania, na którym może oprzeć swoją diagnozę – tłumaczą przedstawiciele start-upu.

Sprawniejsza diagnostyka i kwalifikacja pacjentów

Jak podkreślają, narzędzie ma przede wszystkim pomóc w odpowiedniej kwalifikacji pacjentów do terapii resynchronizującej CRT, często stosowanej u pacjentów z niewydolnością serca. Polega ona na wprowadzeniu do serca elektrod w celu stymulacji obu jego komór. W Polsce średnio wykonywanych jest około 3 tys. zabiegów wszczepiania tego rodzaju urządzeń rocznie. Dzięki sprawniejszej diagnostyce i kwalifikacji pacjentów wzrosną szanse na zwiększenie liczby osób, u których ta terapia będzie przynosiła oczekiwane efekty.

Już teraz Cardiomatics jest wykorzystywany w codziennej pracy przez wielu lekarzy, głównie w krajach Europy Zachodniej. Oprogramowanie zyskało również zaufanie Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który wykorzystuje Cardiomatics w badaniach dotyczących chorób układu krążenia.

Szybkie, ale i rzetelne

– W projekcie, który opracowujemy razem z Cardiomatics, zastosowany zostanie algorytm sztucznej inteligencji do automatycznej oceny zapisu EKG, w celu oceny skuteczności terapii CRT u konkretnego pacjenta – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM. Jak dodaje, aby w przyszłości ułatwić dokonywanie tej oceny, zespół badawczy WUM i Cardiomatics prowadzi rejestrację sygnału EKG pacjentów, następnie zapisy te są analizowane, a uzyskany materiał posłuży jako baza treningowa dla algorytmu sztucznej inteligencji.

Jak zaznaczają przedstawiciele firmy, oprogramowanie jest certyfikowanym urządzeniem medycznym, a generowane przez nie raporty są nie tylko szybkie, ale i rzetelne.

– Cieszymy się, że połączenie świata nauki i biznesu przyniesie efekty nie tylko o wymiarze ekonomicznym, ale przede wszystkim poprawiając rokowanie pacjentów z niewydolnością serca – podkreśla prezes Cardiomatics Rafał Samborski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJakie są różnice między apartamentem typu studio a tym z pojedynczą sypialnią?
Następny artykułW Lombardii do 93 proc. zakażeń doszło w domach i w rodzinie