A A+ A++

Kodeks spółek handlowych pozwala spółkom osobowym na łączenie się z kapitałowymi. Jeśli natomiast dwie spółki osobowe chcą się ze sobą połączyć, muszą utworzyć spółkę kapitałową. Na czym polega połączenie spółek? Jakich czynności wymaga? Czy łączenie spółek oznacza dla przedsiębiorców korzyści?

Proces łączenia spółek

Procedura połączeniowa wymaga dopełnienia szeregu formalności. Pierwszą z nich jest stworzenie na piśmie planu połączenia. Jego kształt ustalają obie spółki. Dokument należy zgłosić do rejestru i ogłosić Monitorze Sądowym i Gospodarczym bądź opublikować na stronach internetowych spółek. Plan połączenia musi zostać zbadany przez biegłego rewidenta oceniającego jego poprawność i rzetelność. Specjalista sporządza szczegółową opinię. Do planu połączenia załącza się projekt uchwał o połączeniu, projekt umowy spółki albo jej zmiany i informacje o stanie księgowym spółek łączących się. Ponadto należy określić wartość majątku obu podmiotów.

W niektórych przypadkach łączenia się spółek osobowych można zrezygnować ze sporządzania planu połączenia. Zarząd każdej z łączących się działalności tworzy pisemne sprawozdanie argumentujące połączenie oraz jego podstawy prawne i ekonomiczne. Ponadto opisuje stosunek wymiany udziałów i akcji. Zarządy są zobowiązane do zawiadomienia o planowanym połączeniu wszystkich wspólników. Jeśli wyrażą oni zgodę, można odstąpić od  tworzenia sprawozdania i badania planu połączenia przez biegłego rewidenta.

Łączenie spółek wiąże się z wymogiem powołania odpowiedniej uchwały wspólników obu spółek. Można połączyć spółki kapitałowe bez wspomnianego dokumentu, jeśli spółka przejmująca dysponuje udziałami i akcjami o łącznej wartości nie niższej niż 90% kapitału zakładowego spółki przejmowanej i nieobejmującej całości jej kapitału.

Połączenie spółek następuje w dniu wpisania spółki połączonej do rejestru przedsiębiorców KRS albo rejestracji zwiększenia się kapitału zakładowego spółki przejmującej. Z rejestru zostają wykreślone spółki łączące się albo spółka przejmowana. Nie trzeba przeprowadzać likwidacji tych podmiotów.

Źródło: https://kancelaria-pertek.pl/nasze-uslugi/zakladanie-rejestracja-spolek-wroclaw/

Zalety łączenia spółek

Po połączeniu spółka przejmująca otrzymuje aktywy innej spółki i zyskuje wypracowany przez nią know-how. Dzięki tym korzyściom osiąga przewagę konkurencyjną, a także ma szansę zwiększyć albo zróżnicować produkcję. Połączenie spółek umożliwia lepszą koordynację i konsolidację zakupów oraz uzyskanie korzystniejszych warunków dostaw. Wspomniane rozwiązanie daje też szansę na efektywniejsze zarządzanie zasobami ludzkimi. Wymiana doświadczeń, łączenie kompetencji i alokacja zasobów usprawnia funkcjonowanie powiększonej firmy.

Ponadto połączone spółki zyskują lepszą pozycję negocjacyjną względem dostawców. Mogą korzystać też z nagromadzonych indywidualnie kontaktów handlowych. Spółki połączone obniżają także koszty logistyki poprzez wspólne planowanie dostaw. Mogą też zunifikować zarząd, administrację i efektywniej wykorzystywać wspólne kanały dystrybucji.

Prawa i obowiązki po połączeniu

W momencie połączenia się spółek prawa i obowiązki spółki przejmowanej lub spółek połączonych przez utworzenie nowej spółki zostają przeniesione na spółkę przejmującą albo nowo utworzoną. Na wspomniane spółki przechodzą także koncesje, ulgi i zwolnienia wchodzące do przejmowanego majątku, jeśli przepisy prawa nie stanowią inaczej. Spółka przejmująca lub nowo zawiązana wstępuje we wszystkie obowiązki i prawa przewidziane w przepisach prawa podatkowego dla obu łączących się spółek.

Połączenie spółek może wynikać z chęci rozwoju, potrzeby zdobycia nowych obszarów rynku albo konieczności restrukturyzacji. W każdym wypadku wymaga dopełnienia wyżej omówionych procedur. Choć formalności mogą wydawać się skomplikowane, ich przejście pozwala osiągnąć korzyści związane z połączeniem dwóch działalności w jedną.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOreada przypomina o sobie live video sesją!
Następny artykułŚwięta z ograniczeniami, ale… sercem będą z bliskimi