A A+ A++

W piątek 6 listopada pada ostatni rekord liczby zakażeń – Ministerstwo Zdrowia informuje o 27,8 tys. nowych zakażonych. Przeprowadzono 66 tys. testów, z których ponad 40 proc. okazało się pozytywnych. WHO rekomenduje, aby wskaźnik pozytywnych wyników nie przekraczał 5 proc. Ostatnio na tym poziomie był we wrześniu. Aby obecnie mógł spaść w te okolice, trzeba by robić ponad milion testów dziennie.

Naprzeciw temu wyzwaniu wyszły polskie firmy i uczeni. Genomtec opracował test genetyczny, znacznie skracając czas uzyskania wyniku i już od kilku miesięcy pukał do drzwi Ministerstwa Zdrowia. Na rynek trafiło kolejne rozwiązanie, gdzie naukowcy z PAN we współpracy z Medicofarmą i Polpharmą stworzyli najszybszy test spełniający polskie standardy. Z kolei poznańskie Inno-Gene chwali się, że ma test, który daje odpowiedź w zaledwie kilka minut.

MediPAN-2G+ FAST COVID – tak brzmi nazwa testu opracowanego przez grupę naukowców-wolontariuszy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Zestaw uzyskał pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Powstał we współpracy z Medicofarmą i Polpharmą.

– To jest najszybszy test na polskim rynku, jeśli chodzi o testy molekularne qRT-PCR, które uznawane są za najbardziej wiarygodne w wykrywaniu wirusa SARS-CoV-2 – mówi Cezary Kliczewski, prezes Medicofarmy. – Wykonanie testu w godzinę, zamiast 1,40 h lub dwóch godzin, których wymagają inne testy, to jest spora oszczędność czasu dla laboratorium i w ten sposób znacznie wzrasta wydajność ich pracy. Ma to bardzo duże znaczenie w aktualnym, bardzo intensywnym okresie testowania. Jeżeli laboratorium przeprowadza 1-2 tys. testów dziennie, a na płytce, na której się te reakcje prowadzi, mieszczą się 94 testy i na każdej zyskamy 40 minut, to w konsekwencji możemy testować nawet do 30 proc. pacjentów więcej na dobę – dodaje Kliczewski.

Czy da się robić testy na koronawirusa jeszcze szybciej?

Tak. Tak przynajmniej twierdzi prezes wrocławskiego Genomtecu Miron Tokarski. – Nasz test pozwala na otrzymanie pozytywn … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgrodowa została sprzedana
Następny artykułDron wykryje spalane śmieci