A A+ A++

Polscy archeolodzy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryli nietypowy budynek z neolitu. W nim znaleźli nowe informacje o prehistorycznym społeczeństwie.

Wielkie odkrycie w Çatalhöyük w centralnej Anatolii w Turcji
/Twitter

Polacy dokonali ważnego odkrycia w jednym z najsławniejszym stanowisk archeologicznych na świecie – neolitycznym mieście Çatalhöyük, w Turcji. Archeolodzy zbadali jedną z wyróżniających się budowli osady. W środku znaleźli poszlaki, mogące dać nowe informacje o rozwoju ludzkiej cywilizacji.

Prawdziwy skarb archeologa

Tak można określić Çatalhöyük. Jest to największa zachowana osada z czasów neolitu. Założono ją w okolicach 7100 lat p.n.e. i przez prawie 1200 lat stanowiła jedno z serc ludzkiej cywilizacji.

Niesamowite wrażenie robi rozmiar osady. Według niektórych założeń, przez cały okres funkcjonowania, Çatalhöyük posiadał od 3 do 8 tys. mieszkańców. Pod względem wielkości mówimy tu więc o prehistorycznym Nowym Jorku.

To co przykuwa uwagę badaczy to także struktura i zabudowa osady. Jej budynki zbudowano tak, aby ich ściany bezpośrednio przylegały do siebie. Nie było więc miejsca na ulice, także mieszkańcy musieli przemieszczać się dachami i siecią drabin.

Całą osadę można byłoby porównać do jednego, zbitego bloku w którym żyło tysiące ludzi. To jedna z cech która przykuwa uwagę badaczy, chcących poznać kolejne sekrety osady. Kolejny z nich właśnie odkryli archeolodzy Uni … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłochy. Wygrała wybory w mieście, w którym nigdy nie była. Sukces dziewczyny Berlusconiego
Następny artykułWyciek gazu z Nord Stream 2 na Bałtyku!