A A+ A++

Prawie połowa Polaków planuje w najbliższym czasie podróż koleją, a 40 procent zamierza zatrzymać się w hotelu – wynika z badania firmy Deloitte.

Obawy Polaków związane z pandemią słabną – wynika z najnowszego badania nastojów konsumenckich („Global State of the Consumer Tracker”) firmy Deloitte. Firma przeprowadza je co dwa tygodnie w 18 krajach: w Australii, Belgii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Indiach, Irlandii, we Włoszech, w Japonii, Meksyku, Holandii, Korei Południowej, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chile i Polsce.

Według ostatniego raportu z pierwszej połowy lipca indeks niepokoju polskich konsumentów związany z pandemią spadł w ciągu dwóch tygodni o 6 punktów procentowych i utrzymuje się na poziomie minus 11 procent. Indeks niepokoju konsumentów wyraża proporcje między osobami, które zgodziły się ze zdaniem „Jestem bardziej zaniepokojony niż tydzień temu” i które zaprzeczyły temu stwierdzeniu. Liczba Polaków, którzy się z nim nie zgadzają, wzrosła z 35,4 do 37,5 procent, a liczba tych, którzy odczuwają większe obawy niż przed tygodniem, spadła z 30,2 do 26,9 procent.

– To duży skok, tym bardziej że przez dwie poprzednie edycje badania indeks utrzymywał się na poziomie minus 5 procent. Jeszcze pod koniec czerwca byliśmy na dziesiątym miejscu wśród wszystkich badanych krajów i na szóstym w Europie. Teraz mniejszy lęk mają tylko Niemcy, Holendrzy i Belgowie – mówi partner Deloitte Michał Pieprzny, cytowany w komunikacie firmy.

CZYTAJ TEŻ: Mondial: W tym roku 800 tysięcy Polaków zrezygnuje z wakacji

Przez dwa tygodnie przed ostatnim badaniem liczba Polaków, którzy w ciągu najbliższych trzech miesięcy planują wybrać się w podróż koleją, wzrosła do 47 procent. To najlepszy wynik wśród wszystkich badanych nacji. Za Polską plasują się Indie z wynikiem 45 procent i Chiny – 39 procent. Podróż pociągiem planuje w najbliższych tygodniach tylko 34 procent Francuzów i jeszcze mniej, bo nieco ponad jedna czwarta Niemców. Najgorszy wynik zanotowała Kanada, gdzie taką formę podróżowania wybierze tylko 7 procent badanych.

Badanie przeprowadzone pod koniec czerwca pokazało spadek poczucia bezpieczeństwa Polaków podczas rejsów samolotem. Najnowsza ankieta wskazuje jednak odbicie z 22 procent do jednej czwartej konsumentów, którzy podczas lotu nie czują niepokoju. Najwięcej osób, które czują się bezpiecznie, wsiadając do samolotu, jest w Indiach – 44 procent, a najmniej w Korei Południowej, 15 procent, a także w Kanadzie i Chile – po 18 procent.

W najbliższych tygodniach ankietowani częściej będą wybierać loty międzynarodowe (19 procent) niż krajowe (12 proc.). Zainteresowanie podróżami zagranicznymi utrzymuje się na zbliżonym poziomie, ostatnio minimalnie, bo o jeden punkt procentowy, spadło natomiast zainteresowanie rejsami krajowymi.

Połowa badanych o średnich dochodach ma w planach podróż pociągiem. Dużo zarabiający częściej wybiorą w najbliższych trzech miesiącach loty międzynarodowe (23 procent) i krajowe (16 procent) albo wypożyczą samochód (18 procent).

Zdecydowanie wzrosło zaufanie polskich konsumentów do hoteli. Ponad jedna trzecia zapewnia, że nie obawia się pobytu w nich (wzrost o 3 punkty pr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDatkomat na kartę: Od dawania na tacę nikt się już nie wymiga
Następny artykułPierwsza chińska misja na Marsa właśnie wystartowała