A A+ A++

Czy Pana/Pani zdaniem Polska powinna wysłać swoje wojska do Ukrainy?” – takie pytanie usłyszeli ankietowani United Surveys na zlecenie wp.pl. 

82,1 proc. uczestników badania uważa, że Polska nie powinna wysyłać swoich wojsk na Ukrainę, z czego dwie trzecie (65,9 proc.) badanych  jest “zdecydowanie przeciw”. 

Tylko co dziesiąty rozważałby możliwość skierowania żołnierzy do wschodniego sąsiada broniącego się przed najeźdźcą.  Mniej niż 8 proc. nie ma zdania w tej sprawie

Sondaż przeprowadzono na w dniach 24-26 maja 2024 r. metodą CATI&CAWI.

Zobacz również:

Debata o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Zachód “przeciw”

Temat wysyłania wojsk do broniącej się przed napaścią rosyjską Ukrainy podjął na początku roku prezydent Emmanuel Macron. Podczas nieformalnej kolacji w Pałacu Elizejskim francuski przywódca sondował taką możliwość, jednak jego zapędy szybko ostudzili inni liderzy państw Europejskich. 

W zeszłym tygodniu niemiecki “Der Spiegel” sugerował, że kraje bałtyckie oraz Polska byłyby gotowe wysłać swoje wojska do Ukrainy. Z kolei w piątek podobną możliwość wykluczyły USA. 

– Prezydent Biden od początku jasno mówił, że nie wyśle wojsk do Ukrainy, bo nie chce III wojny światowej – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Podobne stanowisko prezentuje Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

– NATO koncentruje się na długoterminowym, zinstytucjonalizowanym wsparciu Ukrainy i nie planuje wysłania swoich wojsk do tego kraju – powiedział Jens Stoltenberg.

Obowiązkowy powrót do wojska. Niejednoznaczna opinia Polaków

Osobną kwestią pozostaje obowiązkowy pobór do wojska – po raz ostatni miał on miejsce w 2008 roku, a dwa lata później zawieszono zasadniczą służbę wojskową. Jednak wobec rosyjskiej agresji coraz częściej słychać o potrzebie jej przywrócenia, mimo tego że władze nie rozważają takiego scenariusza. 

– Uważam, że człowiek, który nie przejdzie szkolenia wojskowego, powinien mieć zamknięte drzwi do pełnienia najwyższych funkcji publicznych: w polityce, w urzędach państwowych – powiedział na początku tygodnia w rozmowie z Interią gen. Leon Komornicki. 

Wojskowy powołał się jednocześnie na przykład Szwajcarii. – Jestem za przywróceniem obowiązkowego poboru, ale trzeba to zrobić z głową i mieć świadomość, że tego nie uda się zrobić z dnia na dzień – dodaje w rozmowie z reporterką Interii Damian Ratka z Defence24.

Tym razem w sondażu SW Research dla “Wprost” za przywróceniem dawnego rozwiązania opowiedziało się 44,7 proc. respondentów. Przeciw takiej zmianie opowiada się 35,3 proc. badanych. Co piąty ankietowany nie ma w tej kwestii zdania.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

”Wydarzenia”: Wybory do europarlamentu coraz bliżej. Zachęty do wysokiej frekwencji ze wszystkich stron/Polsat News/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFantastyczni 18-latkowie w krakowskim Pro Tourze: Głowy mamy ogarnięte
Następny artykułMamy dwa medale na mistrzostwach Europy! Pia Skrzyszowska nie zawiodła