A A+ A++

Na stronie Rządowego Centrum legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia dotyczący Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Zakłada on wydłużenie czasu do końca roku na ich dostosowanie do nowych wymagań.

Do końca roku SOR-y muszą wprowadzić zmiany w swoim funkcjonowaniu

Zgodnie z przedstawionym projektem rozporządzenia, Szpitalne Oddziały Ratunkowe będą miały czas do 31 grudnia 2024 roku na wprowadzenie takich zmian, jak:

  • zorganizowanie w lokalizacji szpitalnego oddziału ratunkowego miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
  • zapewnienie na stanowisko ordynatora SOR (lekarza kierującego oddziałem) lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej albo po drugim roku specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej, który kontynuuje szkolenie specjalizacyjne i posiada jednocześnie specjalizację lub tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii, pediatrii, neurologii lub kardiologii.

W pierwszej wersji rozporządzenia SOR-y miały mieć czas na wdrożenie tych rozwiązań do 30 czerwca 2023 roku. Termin ten został później dwukrotnie przesunięty – najpierw do 31 grudnia 2023 roku, a później do 30 czerwca 2024 roku.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, dotychczasowe wydłużanie terminów wprowadzenia przewidzianych w rozporządzeniu zmian umożliwiło niektórym SOR dostosowanie się do nowych przepisów prawnych, ale także utrzymanie ciągłości realizacji świadczeń zdrowotnych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Spora część SOR-ów ma problem z terminowanym dostosowaniem do nowych przepisów

Według danych z marca 2024 roku, na 246 funkcjonujących SOR-ów, 27 z nich nie zorganizowało jeszcze miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a 51 oddziałów nie spełniło obowiązku dotyczącego zatrudnienia na stanowisku ordynatora SOR lekarza z odpowiednimi kwalifikacjami.

– Z uwagi na wskazane powyżej trudności w dostosowaniu się SOR do wymagań określonych w rozporządzeniu SOR oraz ze względu na liczbę oddziałów, które nie zdążą sprostać tym wymaganiom do dnia 30 czerwca 2024 r., co może skutkować brakiem umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w tym zakresie, w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania odpowiedniej liczby takich oddziałów na terenie kraju, konieczne jest przesunięcie terminów na dostosowanie się do ww. wymagań – wskazano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Aktualizacja: 15/04/2024 13:07

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamochód zderzył się z sarną w gminie Wronki: Interwencja OSP i policji
Następny artykułZOBACZ NIESAMOWITY POKAZ UMIEJETNIŚCI SENSEI PAWŁA GŁOWACKIEGO