A A+ A++

15 lat w Oświęcimiu, w tym 6 miesięcy w nowej siedzibie funkcjonuje Centrum Kardiologii GVM Carint w Oświęcimiu. Czas na podsumowanie półrocza.

Uroczyste otwarcie nowego obiektu nastąpiło 27 września 2023 roku. Uczestniczyło w nim wielu znakomitych gości. Potem przyszedł czas na codzienną kardiologiczną pracę medyków dla dobra pacjentów.

Ważnym elementem nowego centrum są dwie niezależne sale zabiegowe, co zdecydowanie zwiększa warunki i możliwości interwencji kardiologicznych. Warto nadmienić, że jedna z sal operacyjnych nosi imię Marcina Niedzieli, zmarłego starosty oświęcimskiego, męża Doroty Niedzieli, obecnej wicemarszałkini sejmu.

„Carint zawsze będzie mi się kojarzył z Marcinem, który patronuje sali operacyjnej, ale też bardzo zabiegał o nową inwestycję w Oświęcimiu. Mój mąż był pacjentem oświęcimskiego centrum i osobiście doświadczył, co to znaczy szybka fachowa pomoc i jak ważna jest dla osób z problemem kardiologicznym tak zwana złota godzina. Marcin wiedział, że Carint we współpracy ze szpitalem w Oświęcimiu i samorządem powiatowym zapewnia bezpieczeństwo medyczne mieszkańcom powiatu oświęcimskiego i sąsiednich miejscowości” – ocenia Dorota Niedziela.

Kolejnym istotnym segmentem centrum jest duży oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego, kluczowy dla opieki pozabiegowej i ciężkich przypadków kardiologicznych, całodobowo nadzorowany przez zespół lekarski i pielęgniarski. Każde łóżko jest monitorowane za pomocą systemu o wysokoczułych parametrach.

„Ośrodek w Oświęcimiu w tej chwili jest centrum, które w pełni wpisuje się w sieć kardiologiczną, wpisuje się w mapę ośrodków w Polsce jak i w Europie, ponieważ posiada całkowite wyposażenie do prowadzenia nie tylko tych zabiegów, które znamy z przeszłości, ale tych nowych, strukturalnych, zarówno w elektrokardiologii, zarówno w naczyniach wieńcowych, w zabiegach dotyczących struktur serca czy zastawek w sercu” – ocenia prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, kardiolog.

Nie do przecenienia jest funkcjonująca od pół roku w Centrum Kardiologii Carint w Oświęcimiu rehabilitacja kardiologiczna.

„Widzimy jej pierwsze szybkie efekty. Procent włączeń pacjentów do programu KOS Zawał, czyli bardzo dobrego projektu koordynowanej opieki nad pacjentem, zwiększył się dzięki dostępności rehabilitacji. Ten współczynnik pacjentów włączonych po zawale do programu wynosi już około 90 procent” – mówi Sebastian Kawalec, prezes grupy GVM Carint w Polsce. 

Władze powiatu oświęcimskiego zwracają uwagę na współpracę Carintu, prywatnego podmiotu medycznego, ze Szpitalem Powiatowym w Oświęcimiu, publicznym zakładem opieki zdrowotnej. 

„Znaczenie Centrum Kardiologii inwazyjnej Carint w powiecie oświęcimskim jest nie do przecenienia. Działa doskonale, współpracuje ze Szpitalem Powiatowym w Oświęcimiu, zwłaszcza z oddziałami chorób wewnętrznych, ale też i z SOR (szpitalnym oddziałem ratunkowym – przyp. red.). Szpital na zlecenie Carintu wykonuje wiele usług. A najważniejsze jest to, że Carint swoją działalność opiera o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli mimo, że jest to prywatny zakład opieki zdrowotnej, to usługi świadczone przez Carint są dla pacjentów bezpłatne” – mówi Andrzej Skrzypiński, starosta oświęcimski.

Przez pół roku funkcjonowania nowej siedziby Centrum Kardiologii GVM Carint w Oświęcimiu przyjęło 3789 pacjentów – 1197 na oddziale szpitalnym, 83 na rehabilitacji kardiologicznej i 2509 w poradni lekarskiej.

 


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHellblade 2 w 30 fps. Gracze śmieją się z Microsoftu, zarzucają kłamstwo i chcą 60 fps na PS5
Następny artykułByła gwiazda TVP Info twórcą gminnej telewizji w Opatowie. Ile zarobi? Tajemnica