A A+ A++

Założenia projektu opublikowano na rządowej stronie. Jak podkreślono, planowany termin przyjęcia ustawy przez Radę Ministrów to czwarty kwartał 2024 roku. W opisie stwierdzono, że nowe przepisy dotyczące rejestrowanych związków partnerskich to wykonanie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 12 grudnia 2023 roku, który stwierdził “naruszenie przez Polskę art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności tj. prawo do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego”.

Odpowiedzialna za projekt Katarzyna Kotula napisała w sieci, iż “lubi poniedziałki”. “Po wielu miesiącach spotkań, negocjacji i pracy zespołu eksperckiego – projekt ustawy o związkach partnerskich oficjalnie na ścieżce rządowej. Co to znaczy? Mamy wpis projektu do wykazu prac rządu. To kolejny krok, a przed nami uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje publiczne. Każdy kolejny krok zbliża nas do Polski, która będzie bardziej przyjazna, bezpieczna i otwarta – dla wszystkich. Polski, którą Wam obiecaliśmy” – zapewniła.

Jak czytamy w dokumencie, “zgodnie z tym wyrokiem, Polska jest zobowiązana do zapewnienia ram prawnych umożliwiających parom tej samej płci, odpowiednie uznanie i ochronę ich związku”. “Ochrona par tej samej płci powinna być ‘odpowiednia’ i zapewniać prawo do wsparcia materialnego, odnosić się do podatków i dziedziczenia, a także nakładać na partnerki i partnerów prawa i obowiązki w zakresie wzajemnej pomocy” – dodano.

Według autorów projektu ustawy zmiany wymuszone są m.in. ze względu na coraz większą liczbę związków nieformalnych i znaczący spadek małżeństw. “Niewątpliwie zatem istnieje potrzeba społeczna zwiększenia ochrony prawnej rodzin tworzonych przez pary tej samej płci i różnej płci, które nie zawierają małżeństw” – uzasadniono.

Ustawa o związkach partnerskich. Co zapisano w projekcie?

W opisie projektu podkreślono, że instytucja rejestrowanych związków partnerskich dostępna będzie dla osób pełnoletnich, które znajdują się w stanie wolnym, niezależnie od płci. W ustawie zawarte będą między innymi regulacje dotyczące wspólnego majątku. 

“Osoby w rejestrowanym związku partnerskim mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego (umowa majątkowa partnerska) ustanowić wspólność majątkową (wspólność partnerską) obejmującą przedmioty majątkowe określone w tej umowie (wspólny majątek partnerski). Umowa taka może poprzedzać zawarcie rejestrowanego związku partnerskiego” – wyjaśniono.

Związki partnerskie: Opieka zdrowotna, podatki, dziedziczenie

W przepisach zawarte będą także regulacje dotyczące takich obszarów jak opieka zdrowotna, podatki, dziedziczenie i zabezpieczenie społeczne. “Rozszerzą definicję osoby bliskiej w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, przyzna prawo pochówku w ustawie z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, umożliwi dziedziczenie ustawowe po zmarłej partnerce/zmarłym partnerze, zwolnienie od podatku od spadków i darowizn oraz czynności cywilnoprawnych” – wyliczono.

Nowe prawo ma ponadto wprowadzić “możliwość wspólnego rozliczania osób partnerskich, które zawarły umowę o wspólności majątkowej, objęcia partnerki/partnera ubezpieczeniem zdrowotnym, reprezentowania partnerki/partnera przed urzędami i sądami, prawo do renty rodzinnej w przypadku śmierci partnerki/partnera i do zasiłku opiekuńczego w przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorą partnerką/chorym partnerem” – podkreślono. 

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Adrian Zandberg w “Graffiti”: Lewica musi być odważna i konsekwentna/Polsat News/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKupiliśmy jedne z najdroższych jagodzianek w Polsce. Czy warto są swojej ceny?
Następny artykułGala Derby na Torze Służewiec: sportowe emocje i prawdziwe święto mody w samym sercu stolicy