Ludwik Dorn od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową. Ostatnie dni życia spędził w szpitalu z powodu nawrotu choroby. Zmarł w ubiegłym tygodniu, w czwartek. Miał 67 lat. Pozostawił żonę i cztery córki.
Msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
Od samego początku spekulowano, że jego pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Potwierdziła to Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Dorn spocznie w najbliższą środę na jednej z najważniejszych nekropolii w Polsce – na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
– 13 kwietnia odbędzie się pogrzeb państwowy byłego marszałka Sejmu, wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Ludwika Dorna. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w warszawskiej Katedrze polowej Wojska Polskiego Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, o godz. 12. Pochówek odbędzie się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, o godz. 14 – poinformowano na stronie rządowej.
Jeden z najważniejszych polityków III RP
Ludwik Dorn urodził 5 czerwca 1954 r. w Warszawie. W okresie PRL włączył się w działalność antykomunistycznej opozycji, współpracował m.in. z Komitetem Obrony Robotników. W latach 1997-2015 roku był posłem na Sejm RP. W swojej karierze sprawował szereg najwyższych urzędów państwowych.
– W latach 2005–2007 pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W 2007 r. został marszałkiem Sejmu – napisano w jego oficjalnym biogramie.
Dorn był współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość, a także jej wiceprezesem w latach 2001–2007. Ze względu na przyjaźń z Lechem i Jarosław Kaczyńskim był niegdyś nazywany „trzecim bliźniakiem”. Z czasem ich drogi rozeszły się, a Dorn nie szczędził publicznie słów krytyki swojemu dawnemu środowisku politycznemu.
Czytaj też:
Politycy wspominają Ludwika Dorna. „Odszedł samotny wilk. Nikomu nie jadł z ręki”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS