A A+ A++

Na styczniowym posiedzeniu RPP złożono wnioski o podwyżkę i obniżkę stóp procentowych. Żaden nie uzyskał większości. Na posiedzeniu RPP w lutym nie złożono wniosku o podwyżkę stóp proc., ale część Rady nie wyklucza takich wniosków w najbliższym czasie. Złożono natomiast wniosek o obniżkę stóp, który nie został przyjęty.

Za wnioskiem o podwyżkę stóp procentowych o 15 pb w styczniu 2020 r. głosowało 3 członków RPP: Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt, Kamil Zubelewicz – podał NBP w komunikacie. Na posiedzeniu RPP wniosek o podwyżkę stóp o 15 pb nie uzyskał większości głosów.

Przeciw podwyżce w styczniu byli członkowie RPP – Adam Glapiński, Grażyna Ancyparowicz, Rafał Sura, Jerzy Żyżyński, Jerzy Kropiwnicki, Cezary Kochalski i Eryk Łon.

Za wnioskiem o obniżkę stóp procentowych o 25 pb w styczniu 2019 r. głosował Eryk Łon – podał NBP w komunikacie. Wniosek Łona o obniżkę stóp o 25 pb. nie uzyskał większości głosów. Łon złożył taki wniosek piąty raz z rzędu.

Przeciw obniżce w styczniu byli członkowie RPP – Adam Glapiński, Grażyna Ancyparowicz, Łukasz Hardt, Eugeniusz Gatnar, Kamil Zubelewicz, Jerzy Osiatyński, Rafał Sura, Jerzy Żyżyński i Jerzy Kropiwnicki.

Na posiedzeniu RPP w lutym zgłoszono natomiast wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt. proc., który nie został przyjęty.

RPP: Wzrost inflacji przejściowy

W ocenie większości RPP wzrost dynamiki cen powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego będzie miał przejściowy charakter, a wraz z wygaśnięciem wpływu wskazanych czynników oraz oczekiwanym osłabieniem wzrostu gospodarczego inflacja obniży się, powracając w pobliże celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej – wynika z dokumentu Minutes z posiedzenia RPP w lutym 2020 r.

Niektórzy członkowie Rady oceniali natomiast, że inflacja w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej może być wyższa niż wskazują aktualne prognozy.

“Zaznaczali oni, że takie ryzyko jest związane z możliwą uporczywością części czynników podwyższających obecnie dynamikę cen. W opinii tych członków Rady, jeśli napływające dane oraz projekcja będą wskazywały na wzrost tego ryzyka, wówczas w najbliższym czasie uzasadnione może być podwyższenie stóp procentowych” – napisano.

Większość członków Rady wyraziła opinię, że biorąc pod uwagę aktualne informacje, prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

“Członkowie ci zaznaczali, że przemawiają za tym aktualne prognozy wskazujące na utrzymywanie się inflacji na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej przy prawdopodobnie silniejszym niż wcześniej prognozowano osłabieniu się tempa wzrostu gospodarczego. Zdaniem tych członków Rady, uwzględniając opóźnienia w mechanizmie transmisji polityki pieniężnej, ewentualne podniesienie stóp procentowych w obecnych uwarunkowaniach nie zapobiegłoby przejściowemu wzrostowi inflacji w 2020 r., a jednocześnie mogłoby dodatkowo pogłębić spowolnienie wzrostu gospodarczego i przyczynić się do obniżenia inflacji poniżej celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej” – napisano.

“Rada oceniła, że utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą. Rada zaznaczyła, że według bieżących prognoz inflacja w najbliższych miesiącach może przekroczyć górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego. Jednocześnie czynniki, które prawdopodobnie podwyższą wskaźnik CPI w nadchodzących miesiącach, mają głównie charakter podażowy i regulacyjny, przez co będą one tylko przejściowo wpływać na inflację, a jednocześnie będą negatywnie oddziaływać na aktywność gospodarczą. W efekcie, wraz z oczekiwanym obniżeniem dynamiki wzrostu gospodarczego, inflacja będzie się obniżać i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej powróci w pobliże celu inflacyjnego” – dodano.

W ocenie większości członków Rady obecny poziom stóp procentowych będzie więc sprzyjał utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz zachowaniu równowagi makroekonomicznej, a jednocześnie umożliwi realizację celu inflacyjnego w średnim okresie.

W załączniku dokument Minutes RPP luty 2020 r. (PAP Biznes)

map/ tus/ ana/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonkurs Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2020!
Następny artykułXX sesja Rady Miasta Łuków