A A+ A++

Zgodnie z mottem Wojsk Obrony Terytorialnej „Zawsze gotowi, zawsze blisko” przemyscy terytorialsi w dalszym ciągu byli zaangażowani w pomoc obywatelom ukraińskim, którzy nie z własnej woli przemieszczają się z kraju ogarniętego wojną, do części Europy, które gwarantują spokój i bezpieczeństwo. Dodatkowo żołnierze 20 PBOT kontynuowali działania związane z zabezpieczeniem granicy polsko-białoruskiej, wynikające z próby hybrydowej destabilizacji sytuacji w Polsce i Europie przez białoruski reżim.

Miniony rok był dla żołnierzy brygady rokiem czynnego podnoszenia kwalifikacji poprzez aktywny udział w różnorodnych kursach i szkoleniach, m.in. z zakresu ratownictwa medycznego, SERE B, specjalistycznego kursu operatorów systemu Javelin, strzelców wyborowych i innych niezbędnych do prawidłowego wykonywania zadań z zakresu obrony powierzonego terytorium.

Rok 2023 był także okresem, w którym 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała imię gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. Grot”. Ten bohater narodowy, generał dywizji Wojska Polskiego, zdolny dowódca wojskowy i teoretyk wojskowości, Komendant Główny Związku Walki Zbrojnej, dowódca Armii Krajowej (komendant Sił Zbrojnych w Kraju), stanowi dla żołnierzy brygady wzór i powód do naśladowania
w aspekcie postawy obywatelskiej i żołnierskiej.

Rok 2023 to także rok przyjęcia do brygady Chorągwi Wojska Polskiego, która będzie używana w trakcie różnego rodzaju świąt narodowych, państwowych i wojskowych.

W 2023 roku w 20 PBOT przeprowadzono 6 wcieleń rekruckich na szkolenie podstawowe i wyrównawcze. Rok ten był także bardzo owocny jeśli chodzi o współpracę i podpisanie szeregu porozumień lokalnych o współdziałaniu z instytucjami, między innymi z Komendą Wojewódzką Policji, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz uczelnią – Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu. Zawarte porozumienia regulują formy współdziałania m.in. w przypadku wystąpienia zdarzeń kryzysowych, ratowania życia ludzkiego, poszukiwania osób zaginionych, a także pozwalają na organizowanie wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych, wymianędoświadczeń, udzielanie specjalistycznego wsparcia technicznego i osobowego oraz udostępnianie baz szkoleniowych.

Wspierano także organy samorządowe, przeprowadzając szkolenia z zakresu współpracy i przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym, w których WOT stanowi mocny element tego systemu.

W okresie ubiegłego roku brygada rozrastała się dynamicznie, poprzez dołączenie do jej składu 202 batalionu lekkiej piechoty z Jarosławia, co pozwoliło na jej wzrost liczebny i terytorialny. Docelowo po włączeniu 203 batalionu lekkiej piechoty z Sanoka brygada będzie realizowała zadania KOP (Komponent Obrony Pogranicza), a co za tym idzie jej zadania będą skoncentrowane na zapewnieniu bezpieczeństwa pasa przygranicznego i bezpośredniej ochronie granicy państwa.

Dla potrzeb rozrastającej się brygady zakupiono w Przemyślu budynki koszarowe po byłej jednostce wojskowej, a w Lesku budynek przeznaczony dla kompani lekkiej piechoty. Daje to możliwość zapewnienia dobrych warunków bytowych zwiększającej się liczbie żołnierzy.

Pokłosiem szkolenia doskonalącego jazdę quadem i motocyklem, które zostało zorganizowane w Przemyślu jest powołanie dla całego WOT Ośrodka doskonalącego jazdę w powyższym zakresie. Z racji swojego położenia geograficznego drugim centralnym programem szkoleniowym organizowanym w SRO brygady będzie doskonalenie umiejętności w zakresie survivalu.

Rok 2023 to także rok, w którym przemyska brygada zorganizowała pierwszą w swojej historii „Sondę” – czyli kurs na pierwszy stopień podoficerski – kaprala.

W okresie minionego roku żołnierze wielokrotnie uczestniczyli w pokazach swojego wyposażenia, wspierając lokalne społeczności i ich pro obywatelskie postawy oraz zabezpieczali różnego rodzaju zawody o zróżnicowanym stopniu trudności, niejednokrotnie sami uczestnicząc w zmaganiach sportowych.

Głównym zadaniem Terytorialsów jest obowiązek cyklicznego szkolenia z zakresu przypisanego etatu i stanowiska. Doskonalenie tych umiejętności odbywa się poprzez szkolenia rotacyjne oraz zintegrowane. Żołnierze uczą się wtedy technik strzelania, terenoznawstwa i np. udzielania pierwszej pomocy. Wszechstronne wyszkolenie oraz jego doskonalenie przydaje się niejednokrotnie w życiu codziennym. Udzielenie np. pierwszej pomocy nie stanowi wtedy wyzwania, któremu mogą nie podołać. Dzięki temu zyskują szacunek lokalnych społeczności i stanowią o ich bezpieczeństwie.

Okres dalszego rozwoju brygady w nowym roku zostanie zapoczątkowany szkoleniem z cyklu „Ferie z WOT”, które rozpocznie się 26 stycznia, a zakończy przysięgą 10 lutego 2024 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBywają chwile trudne, ale nie wolno się złamywać/ Бувають складні моменти, але не можна зламатися
Następny artykułNowi mieszkańcy w lubińskim zoo! Właśnie przyjechały żubry