A A+ A++

Początek roku kalendarzowego to zwykle czas podsumowań tego, co udało się zrealizować w minionym. Rok 2020 – jakim był dla nas wszystkich? Zapisał się na kartach historii za sprawą pandemii i wielkiego kryzysu, który przyniósł ze sobą. Zatrzymał nas wszystkich, spowolnił i zmusił do powrotu do wartości, które często uznawaliśmy za nieopłacalne czy archaiczne, pokazał nam, że bez siebie nawzajem nie przetrwamy. Był rokiem skrajności, wylanych łez i zmian, do których zostaliśmy zmuszeni. Pomimo trudnych dni i doświadczanych przeżyć, życie toczyło się dalej. W tzw. „telegraficznym skrócie” przygotowaliśmy dla Państwa podsumowanie wydarzeń minionych 12 miesięcy, wybierając te, naszym zdaniem najistotniejsze. Więc przeżyjmy to jeszcze raz. 

STYCZEŃ 2020

W poniedziałkowy wieczór 7 stycznia, w Gorlickim Centrum Kultury odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne organizowane przez Powiat Gorlicki i Miasto Gorlice. W trakcie Spotkania Noworocznego statuetkę „Primus Inter Pares” otrzymała z rąk Starosty Gorlickiego Nadzieja Kupiec – kierownik Zespołu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Laudacja brzmiała: …Jest wybitną specjalistką w zakresie realizacji projektów i programów, wykazując  przy tym duże osobiste zaangażowanie. Wdraża i koordynuje szereg przedsięwzięć w tym obszarze. Wystarczy tu wymienić pilotażowy program „Aktywny samorząd”, Program wyrównywania różnic między regionami czy  program „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu”. Nasza laureatka zainicjowała także i koordynuję w Powiatowym Centrum Rodzinie pionierski System Obsługi Wsparcia (SOW) umożliwiający osobom niepełnosprawnym i jednostce samorządowej aplikowanie o środki PFRON za pomocą systemu informatycznego. Angażuje się także w działania na rzecz osób niepełnosprawnych, czego najlepszym przykładem jest jej aktywny udział w organizowanym już od kilku lat przez samorząd Powiatu Gorlickiego  „Pikniku Integracyjnym. Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych”. „Primus Inter Pares” – pierwszy wśród równych, to  najwyższe wyróżnienie dla pracowników Jednostek Organizacyjnych Powiatu Gorlickiego, przyznawane od roku 2017  za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie w realizację zadań samorządowych.

Po raz czwarty przyznane zostały także stypendia sportowe przyznane przez Powiat Gorlicki. Z rąk starosty otrzymali je: Daria Szkurat – Bartne, Wojskowy Klub Sportowy Zakopane, Michał Zieleń – 17 lat), Kobylanka, Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Technik” Trzcinica, Aleksandra Zabielny – (15 lat),  Wilczyska, Uczniowski Klub Sportowy Varsovia Warszawa, Monika Gruca – (15 lat),  Wilczyska,  Miejskie Towarzystwo Sportowe Żory, Szymon Wacławik  (14 lat), Sędziszowa, Ludowy Klub Sportowy w Bobowej, Maciej Mendowski, (16 lat), Libusza, Klub Sportowy VIVE Kielce.

Młodzieżowy Dom Kultury I Powiatowy konkurs Kolęd, Pastorałek, Piosenek o tematyce Bożonarodzeniowej. W konkursie wzięło udział 11 zespołów wokalnych i wokalno – instrumentalnych liczących w sumie 150 wykonawców.
Rekordową liczbę członków zespołu stanowił chór „Regnum Sonoris” z ZSP w Libuszy – 55 osób. Jury w składzie Anna Cisoń, Henryk Rąpała, Bogusław Diduch, w kategorii „zespoły wokalno-instrumentalne” I miejsce przyznało dla Zespołu wokalno-instrumentalnego MDK Gorlice, a w kategorii „zespoły wokalne” I miejsce otrzymał chór “Regnum Sonoris” ZSP Libusza.  

Na zaproszenie Jadwigi Wójtowicz Radnej Województwa Małopolskiego, młodzież Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola wraz z opiekunami Ewą Przesławską, Renatą Rybczyk, Bożeną Szpilą  wzięła udział w lekcji samorządności zorganizowanej przez Sejmik WM. Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, gdzie uczniowie zapoznali się z ekspozycją dotyczącą Polskiego Państwa Podziemnego oraz jego sił zbrojnych, w zakresie zagadnień politycznych, militarnych i społecznych-przekazaną w nowoczesnej formie i  za pomocą atrakcyjnych narzędzi komunikacji.

W Zespole Szkół Zawodowych odbył się okręgowy etap III edycji Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w zawodzie: kucharz. Finalistkami  zostały m.in. Klaudia Kuchta i Iwona Warzecha z ZSZ im. K. Pułaskiego w Gorlicach. Koordynatorem etapu okręgowego była Lucyna Prorok.

Laureatką”słodkiego finału” wojewódzkiego etapu Turnieju na Najlepszego Ucznia w zawodzie: Cukiernik została Angelika Knapik uczennica Zespołu Szkół Zawodowych im. K.Pułaskiego w Gorlicach.

17 stycznia pod budynkiem Szklarczykówki odbyła się uroczystość upamiętniająca 75 rocznicę rocznicę zakończenia okupacji hitlerowskiej. Pod tablicą pamiątkową wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele samorządów ziemi gorlickiej, ze Starostą Marią Gubałą na czele.

Samorządowcy i mieszkańcy Gorlic uczcili 64 rocznicę śmierci ks. Bronisława Świeykowskiego – pedagoga, przyrodnika, publicysty, społecznika, burmistrza 126 „dni grozy” z czasów I wojny światowej.

LUTY 2020

W lutym dwaj uczniowie ZSZ w Gorlicach: Przemysław Lisowiec i Wojciech Wojnar zostali laureatami XLIX Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” , zdobywając II miejsca.

Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2 w Zespole Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach otrzymała wyróżnienie i nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Szkoła dla pracodawców – pracodawcy dla szkoły” zorganizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Z rąk Dyrektor ORE, w obecności Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty, a także przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej, wyróżnienie odebrała Dyrektor Szkoły Renata Stępień.

Pod hasłem „Popularyzacja Osiągnięć Nauki i Techniki” w Zespole Szkół Technicznych odbyło się  spotkanie poświęcone promocji osiągnięć uczniów. Nagrody za osiągnięcia w nauce z rąk starosty odbierali uczniowie ZST.  Kolejne wyróżnienia w ramach XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę i Dyplom Prezesa SIMP „Technik Absolwent Roku” zostały przyznane dla  pięciu absolwentów ZST. Coroczne spotkania promujące osiągnięcia uczniów, naukę i wiedzę są także okazją do wręczenia legitymacji SIMP, w tym roku otrzymało je 8 uczniów. Istotnym punktem spotkania było podpisanie umowy patronackiej na rzecz współpracy naukowo-dydaktycznej z Wyższą Szkołą Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, reprezentowaną przez Rektora Uczelni dr Dariusza Woźniaka.

Starosta Gorlicki Maria Gubała i wicestarosta Stanisław Kaszyk byli gospodarzami tradycyjnego spotkania z sołtysami, w którym również wzięli udział przedstawiciele Małopolskiego Oddziału PFRON.

Natomiast w Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach, odbyło się otwarte spotkanie z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem. Głównym tematem spotkania były założenia nowego Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Współorganizatorem konferencji było Starostwo Powiatowe w Gorlicach. Celem Programu Ochrony Powietrza jest osiągnięcie w Małopolsce do 2023 roku dopuszczalnych poziomów stężeń pyłu PM10, pyłu PM2,5, benzo(a)pirenu i dwutlenku azotu, wyznaczonych w przepisach polskich i unijnych. W dłuższej perspektywie POP zakłada również obniżenie poziomów stężeń pyłów do poziomów rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Starosta Maria Gubała wręczyła doroczne nagrody w dziedzinie kultury Mosty Starosty 2020. Statuetkę za wieloletnie zaangażowanie w pracę Rady Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz pomoc Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w ratowanie zabytkowych nagrobków gorlickiego cmentarza otrzymał prof. Stanisław Tabisz – Rektor Akademii sztuk Pięknych w Krakowie. Starosta wręczyła także „Przęsło” dla młodych obiecujących twórców, za wybitne osiągnięcia twórcze uhonorowane nagrodami krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał je Michał Ziółkowski.

Każde dziecko duże, małe – lubi bale w karnawale. W auli Młodzieżowego Domu Kultury odbyła się zabawa karnawałowa dla najmłodszych wychowanków, inspirowana stylem hawajskim.
Podczas trwającej dwie godziny imprezy wychowankowie wzięli udział w grach, nawiązujących do tańca występach, a także w wyborach na najpiękniejszy strój. Atmosferę tropikalnej wyspy podkreślały dodatkowo specjalnie dobrane na tę okazję kreacje, w których dominowały kwiaty, żywe kolory oraz stosowna do wieku uczestników biżuteria.

Luty kojarzony z „walentynkami”, co roku śpiewająco organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury. W programie koncertu pojawiły się ponadczasowe hity, m.in.: Odkryjemy miłość nieznaną, Uciekaj moje serce, Kiedy mnie już nie będzie, jak również najnowsze utwory m.in.: Wszystko, Pomimo burz, Byle jak.

W auli placówki zorganizowano wystawę podsumowującą dorobek artystyczny pracowni plastycznych. Zaprezentowane zostały prace malarskie, rysunkowe, grafika warsztatowa, ceramika oraz fotografie, które powstały podczas pierwszego półrocza roku szkolnego 2019/2020.

W bieckim kinie Farys odbył się III Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy województwa małopolskiego im. Haliny Wędrychowicz „Na pogórzańską nutę”. Inicjatorem i głównym organizatorem przeglądu jest Jadwiga Białoń dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Bieczu z filią w Gorlicach.

W lutym świętowano także jubileusz 85-lecia KGW w Kobylance. Na przestrzeni tych lat Koło podejmowało wiele inicjatyw, mających na celu integrację środowiska wiejskiego i pielęgnowanie tradycji, organizowano kursy, zajęcia i szkolenia.

Przyszłość dla Europy, infrastruktura obszaru Trójmorza, strategia Rozwoju Karpat i infrastruktury regionu oraz współpraca parlamentarna w Europie Środkowo-Wschodniej – to wiodące tematy XXVI Międzynarodowej Konferencji„Europa Karpat”, która odbyła się w Krasiczynie. Konferencja, w której wzięła udział starosta Maria Gubała, była okazją do debaty o wspólnych bohaterach wolności łączących kraje regionu, a także charakterystycznym dla Europy Środkowej sposobie rozumienia idei wolności zawartemu w formule “maksimum różnorodności na minimum terytorium”.

Uroczyście otwarto nową siedzibę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która obecnie mieści się przy ul. Niepodległości 5A w Gorlicach. Prace trwały niespełna rok, a prowadzone były na kilku frontach, począwszy od termomodernizacji, poprzez przebudowę instalacji sanitarnych, elektrycznych wymianę dachu, na gruntownej przebudowie całego budynku. Na remont złożyło się pięć zadań opiewających na kwotę prawie 1 miliona 150 tys. złotych. Jedno z nich: termomodernizacja – było projektem partnerskim ze Związkiem Gmin Ziemi Gorlickiej.

MARZEC 2020

Starosta Gorlicki Maria Gubała wraz z Wicestarostą Stanisławem Kaszykiem uczestniczyli w podpisaniu porozumienia dotyczącego projektu  pn. LIFE EKOMAŁOPOLSKA, realizowanego przez  Województwo Małopolskie wraz z 25 partnerami ze świata nauki i samorządów. Najważniejszymi założeniami projektu są: promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i działania na rzecz ochrony klimatu.

W Centrum konferencyjno-szkoleniowym Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie odbyło się uroczyste podpisanie listów intencyjnych wspierających dalszą realizację projektu Małopolski Tele-Anioł. W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Gorlicki Maria Gubała i Wicestarosta Stanisław Kaszyk. Do 134 jednostek samorządu terytorialnego dołączyło kolejnych 13, w tym Powiat Gorlicki.

Powiatowy Konkurs Teatralno-Recytatorski im. Jana Pawła II organizowany jest nieprzerwanie od roku 2000. Zwycięzcą jubileuszowej dwudziestej edycji został Teatr Mundi z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorlicach (opiekun Katarzyna Szafryna-Przepióra). Miejsce drugie otrzymał Szkolny Teatr Profilaktyczny z ZSO w Bobowej (opiekunowie Małgorzata Grygiel i Anna Kamień). Aktorskie potyczki oceniało jury w składzie: Dominika Jodłowska-Kubala – przewodnicząca, Barbara Fugiel i Krzysztof Mikruta. „Teatr Mundi” zaprezentował fragmenty utworu Michała Bałuckiego „Grube ryby”.  Laureaci, oprócz gratulacji od jurorów, oklasków od widzów i własnej satysfakcji, „wypracowali” ponadto bardzo cenne nagrody rzeczowe dla swoich szkół ufundowane przez Zarząd Powiatu Gorlickiego.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach zorganizowała odprawę dla naczelników OSP i komendantów gminnych ZOSP RP z terenu powiatu gorlickiego. Tym razem gospodarzem odprawy była Gmina Bobowa. W odprawie wzięła udział m.in. Starosta Gorlicki Maria Gubała.

Kasztel w Szymbarku był miejscem obrad samorządowców ziemi gorlickiej i jasielskiej z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Obradom przewodniczyła Starosta Gorlicki Maria Gubała.

W Starostwie Powiatowym odbyła się telekonferencja z udziałem Głównego Geodety Kraju Waldemara Izdebskiego, której tematem wiodącym było zapoznanie samorządów z działaniami legislacyjnymi Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) oraz dyskusja dotycząca działań na rzecz poprawy stanu zasobu geodezyjnego w powiecie gorlickim.

KWIECIEŃ 2020

Powiat Gorlicki dołączył do grona samorządów, które otrzymały grant na zakup sprzętu komputerowego w ramach projektu „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” – Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Pozyskane środki w wysokości 99 975 zł przeznaczone zostały na zakup 43 nowych laptopów LENOVO wraz z systemem operacyjnym Windows 10 Prof. oraz licencją edukacyjną Microsoft Office 2019 Standard PL. Zakupiony sprzęt przeznaczony jest do usprawnienia zdalnego nauczania – podstawowej formy kształcenia w okresie pandemii i został przekazany do szkól prowadzonych przez Powiat, celem wykorzystania przez uczniów i nauczycieli.

W końcu kwietnia  przekazany został plac budowy firmie Hażbud i tym samym rozpoczęła się  rewitalizacja, stanowiąca najważniejszą inwestycję, mającą miejsce w obiektach oświatowych prowadzonych przez Powiat Gorlicki. Jest ona realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Całkowity koszt inwestycji to kwota  – 8 800 000,00 zł., obejmująca także dofinansowanie ze środków UE w ramach RPO WM 2014-2020  w wysokości 4 724 999,96 zł. Modernizacja budynku liceum wpisuje się w projekt: Obszar „Starówka” – lokalne centrum naukowo – kulturalno – sportowo – rekreacyjne wraz z przebudową dróg lokalnych i infrastruktury technicznej Gorlic. Wnioskodawcą projektu jest Miasto Gorlice, a partnerem Powiat Gorlicki.

MAJ 2020

Powiatowe obchody 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z uwagi na trwająca pandemię miały bardzo symboliczny charakter. Po mszy, wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości złożyli: Radna Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Starosta Gorlicki Maria Gubała z Wójtem Gminy Gorlice Janem Przybylskim, reprezentującym Związek Gmin Ziemi Gorlickiej oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Roman Dziubina.  Bardzo skromny charakter miały również obchody rocznicy Bitwy pod Gorlicami.

Koncert charytatywny online dla gorlickich bohaterów zorganizowany został przez Inicjatywę Szalowa. Jego celem było wsparcie zbiórki pieniężnej na zakup respiratorów dla gorlickiego Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach.

Trwające od październiku 2019 r. prace prowadzone w ZS Nr 1 nie zwalniały tempa. Obejmowały przebudowę auli na sale dydaktyczne oraz budowę drogi przeciwpożarowej i placu manewrowego. Całkowity koszt inwestycji to kwota 2 739.088,00 zł.

Starosta Gorlicki Maria Gubała oraz Stanisław Kaszyk, Wicestarosta wspólnie złożyli podpisy pod umową z firmą Hażbud na realizację projektu „Budowa wielofunkcyjnych ścieżek rekreacyjnych nad Zbiornikiem Klimkówka”. Całkowity koszt inwestycji zamyka się w  kwocie  – 3 496. 000 zł. W tym 75 % stanowi dofinansowanie ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Powiat Gorlicki, już po raz kolejny, otrzymał dofinansowanie na wsparcie szkolnych bibliotek w ramach rządowego przedsięwzięcia pn. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Dofinansowanie przeznaczone dla bibliotek : I LO w Gorlicach, ZSZ w Gorlicach, LO w Bieczu, ZSZ  w Bobowej. Wartość wsparcia, przeznaczonego na zakup nowości wydawniczych,  wynosi po 15 tys. zł. dla każdej z bibliotek (w tym 12 tys. zł. –  środki z budżetu państwa, 3 tys. zł. – wkład własny Powiatu).

“Kto nie nosi – ten roznosi” – maseczki z ZSZ Bobowa dla potrzebujących. Pomysłodawcą akcji Pomysłodawcą akcji szycia maseczek była Alicja Iwańska – kierownik szkolenia praktycznego w tej placówce, do której dołączyły Cecylia Ligęza,  Teresa Zięba oraz Beata Szafraniec. Dyrektor placówki Wojciech Szafraniec z dużym zaangażowaniem koordynował całość przedsięwzięcia. W sumie rozdano 500 sztuk bawełnianych maseczek wielokrotnego użytku. Akcja trwała od 5 do 18 maja.

Otwarto „Edukacyjny park historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko-słowackim”, to wyjątkowe miejsce znajduje się w dolnej części Skansenu w Szymbarku. Wartość zadania to ponad 440 tys.€, w tym środki UE ponad 374 tys.€, budżet JST 66 tys.€

CZERWIEC 2020

Powiat Gorlicki otrzymał 80 tys. zł. dofinansowania w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Wsparcie przeznaczone jest dla Szkoły Podstawowej Specjalnej w SOSW w Szymbarku.

Mimo stanu epidemii, dzięki udanej współpracy z bibliotekarzami powiatu, udało się bezpiecznie i sprawnie przeprowadzić Powiatowy Konkurs Czytelniczy, którego organizatorem jak co roku była Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach. Wzięło w nim udział 52 uczniów klas 3-5 szkół podstawowych powiatu gorlickiego.  

Rozstrzygnięto także Powiatowy Konkurs Plastyczno-Literacki “Wartości nauczania św. Jana Pawła II w moim życiu” ogłoszony przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzka w Nowym Sączu- Filię w Gorlicach.  Pomimo utrudnień spowodowanych pandemią koronawirusa do konkursu przystąpiło 40 uczestników z 9 szkół Miasta Gorlice i Powiatu Gorlickiego.  

Dwa przenośne respiratory otrzymał Szpital Specjalistyczny w Gorlicach od Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” „Glinik”, reprezentowanej przez przewodniczącego Komisji Marka Bugno i jego zastępcę Andrzeja Niemca. Koszt obydwu respiratorów typu Ventilogic LS to 50 tys. zł.

Epidemia uniemożliwiła organizację tegorocznej edycji Wyścigu Magurskiego będącego eliminacją Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Był to wielki zawód zarówno dla organizatora imprezy – Automobilklubu Bieckiego, jak i tysięcy kibiców z całej Polski oraz fanów tego wydarzenia z terenu naszego powiatu, którzy corocznie dopingują kierowców ścigających się po magurskich serpentynach. Jednak kreatywni członkowie bieckiego stowarzyszenia postanowili  podtrzymać tradycję, organizując integracyjne spotkanie wszystkich osób związanych z  tym największym wydarzeniem sportowym Ziemi Gorlickiej. Na miejsce zbiórki wybrali Gospodę Magurską w Małastowie, przed którą wyznaczona jest tradycyjnie już linia startu do wyścigu.  

W tarnowskiej agendzie zamiejscowej UMWM marszałek województwa Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka oraz Marta Malec-Lech i Edward Czesak z zarządu województwa przekazali na ręce przedstawicieli placówek medycznych z obszaru tarnowskiego i sądeckiego, symboliczne czeki w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Jednym z beneficjentów był Szpital Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach. Symboliczny czek na kwotę 2 343 579,86 zł odebrał dyrektor placówki Marian Świerz.

W Starostwie Powiatowym przedstawiciele samorządów powiatu gorlickiego otrzymali z rąk Poseł na Sejm RP Barbary Bartuś symboliczne czeki, z przeznaczeniem na realizację inwestycji tj. szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej, a także inne działania podejmowane w małych Ojczyznach. Oferowany Fundusz Inwestycji Samorządowych ma odegrać rolę  tarczy dla samorządów. Wsparcie dla Powiatu Gorlickiego to kwota ponad 4,4 mln złotych.

W Starostwie Powiatowym odbyło się uroczyste zakończenie konkursu organizowanego przez Lasy Państwowe i Ligę Ochrony Przyrody pn. „Mój las”. Laureaci konkursu mieli co świętować, zdobyli  bowiem pierwsze miejsca na etapie regionalnym i ogólnopolskim. Fundatorami nagród było Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Zarząd Okręgu LOP w Nowym Sączu i Zarząd LOP w Gorlicach.

Jak co roku w czerwcu młodzi wokaliści ze studia wokalnego działającego w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach zagrali koncert na zakończenie roku szkolnego. Tematyką koncertu, który odbył się na Szymbarskiej Scenie Plenerowej były piosenki wakacyjne.

Po kilku miesiącach zdalnej nauki, w Zespole Szkół Zawodowych im. K. Pułaskiego w Gorlicach zorganizowano kameralną uroczystość wręczenia świadectw. Najlepszym uczniom wręczone zostały nagrody za osiągnięcia w nauce i sukcesy sportowe oraz stypendia ustanowione przez Zarząd Powiatu Gorlickiego. Otrzymali je z rąk Starosty Gorlickiego Marii Gubały, laureaci etapu centralnego Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” – Przemysław Lisowiec i Wojciech Wojnar.

Podpisana została umowa na budowę mostu w Szymbarku w ciągu drogi powiatowej 150K Szymbark – Bystra – Szalowa. Wykonawcą została gorlicka firma Hażbud. Wartość inwestycji wynosi  2 269 350,00 zł (z czego 50% środki z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa). Zgodnie z umowa termin zakończenia robót to grudzień 2020 r.

Przed siedzibą Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego marszałek Witold Kozłowski oraz wicemarszałek Łukasz Smółka przekazali dyrektorom małopolskich szpitali 10 nowoczesnych, w pełni wyposażonych karetek pogotowia, które zostały zakupione w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Jednym  z beneficjentów był Szpital Specjalistyczny w Gorlicach.

W Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku zorganizowana została impreza plenerowa nawiązująca do staropolskiej tradycji Nocy Świętojańskiej.

LIPIEC 2020

Zarząd Powiatu Gorlickiego zapoznał się z postępem prac w Zespole Szkół Nr 1 oraz omówił kwestię prac wykończeniowych w obrębie sali gimnastycznej.

Wicestarosta Stanisław Kaszyk wizytował plac budowy ścieżek rekreacyjnych nad Klimkówką. Całkowity  koszt tej przełomowej inwestycji zamyka się    w  kwocie  – 3 496. 000 zł. W tym 75 procent stanowi dofinansowanie ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Realizując to przedsięwzięcie   Samorząd Powiatowy  wyszedł  na przeciw postulatom zgłaszanym od wielu lat przez podmioty gospodarcze i  mieszkańców wskazujących, że  powstanie infrastruktury turystycznej w obrębie zbiornika stanowi szansę  na  polepszenie sytuacji na lokalnym rynku pracy.

W 120 rocznicę urodzin prof. Franciszka Janika, Starosta Gorlicki, Maria Gubała przy udziale   dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Zdzisława Tohla  oraz dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego,  Adama Tarsy  złożyła okolicznościową wiązankę kwiatów pod popiersiem prof. Franciszka Janika, wybitnego konstruktora lotniczego, autora opracowań naukowych i wszechstronnego pilota, który urodził się w podgorlickiej wsi Mszanka.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dokonało podziału dotacji z rezerwy celowej na realizację zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na dofinansowanie bieżącej działalności domów pomocy społecznej. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik przekazał 10 lipca br. samorządowcom czeki potwierdzające przyznanie tych dodatkowych środków. Do Powiatu Gorlickiego trafiło 116 tys. złotych.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „EMPOL” przekazało środki finansowe w wysokości 115 tys. złotych na zakup respiratora   i rozbudowę instalacji tlenowej w Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach, by pomóc w walce z pandemia koronawirusa. Z rąk prezesa firmy EMPOL Marcina Maurera, czeki odbierał Marian Świerz – dyrektor Szpitala Specjalistycznego.

Od symbolicznego wbicia łopaty rozpoczęto przebudowę drogi powiatowej nr 1463K Siedliska-Siedliska, poprawiającą dostęp do terenów inwestycyjnych w gminie Bobowa. Inwestycja realizowana jest w Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Wartość całej inwestycji wynosi  5 521 542,06 zł, z czego dofinansowanie  z UE 4 123 428,62 zł. Wkład własny  inwestycji to 1 398 113,44 zł, natomiast wkład finansowy Gminy Bobowa wyniesie ponad 400 tysięcy złotych.

SIERPIEŃ 2020

Wyniki gorlickich maturzystów napawają optymizmem. W powiecie gorlickim do egzaminu maturalnego przystąpiło w sumie 744 absolwentów szkół ponadpodstawowych. Maturę zdało 77% z nich. Najwyższą zdawalność osiągnęli absolwenci liceów ogólnokształcących, którzy zdali maturę na poziomie 88%, co plasuje powiat gorlicki na I miejscu w Małopolsce! Absolwenci techników zdali maturę na poziomie 66%.

Sukcesem zakończyła się akcja „Pomagając innym pomagamy sobie”.We wtorek do Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza dojechały kolejne respiratory.  Na osiem stacjonarnych udało się zebrać środki ze zbiórki publicznej, organizowanej przez Fundację Beskidzka Zima, której prezesem jest Anna Cetnarowicz. Akcję wspierała również Gazeta Gorlicka. Jako pierwszy akcję wsparł Janusz Pietrucha, właściciel Rodzinnej Piekarni Weronica (55 tys.zł), następnie Adfors, gorlicki oddział Saint-Gobain HPM Polska sp. z o.o. (60 tys. zł), Edward Miarecki z Szymbarku (55 tys. zł), firma Empol z Tylmanowej, parafia NNMP w Gorlicach, jako dar od księży dekanatu gorlickiego (55 tys. zł), Gmina Moszczenica (55 tys. zł), Gmina Bobowa 120 tys. zł), Gmina Ropa 20 tys. zł), Polski Związek Łowiecki 12 tys. zł), Bank Spółdzielczy w Bieczu (55 tys. zł), Bank Spółdzielczy w Gorlicach (10 tys. zł), , ponadto 41 639 zł, które udało się zgromadzić z wpłat na zrzutka.pl. Dotychczas Szpital posiadał 17 respiratorów, teraz będzie ich 27!.

W 78 rocznicę likwidacji gorlickiego getta, pod obeliskiem przy Placu Dworzysko odbyła się uroczystość upamiętniająca koniec społeczności żydowskiej, zamieszkującej powiat gorlicki.
Hołd pomordowanym złożyli: Starosta Gorlicki Maria Gubała oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Dziubina, w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli jego zastępca Łukasz Bałajewicz i Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak.

Po koniec sierpnia odbyło się spotkanie Starosty Gorlickiego Marii Gubały, członka Zarządu Adama Urbanka i  Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu z dyrektorami szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Gorlicki. Podziękowania z okazji zakończenia pracy zawodowej otrzymała Dorota Pyznar – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kobylance. Podziękowania odebrał również Józef Kasprzak – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu, za kierowanie szkołą przez ostatnie trzy lata. Życzenia i gratulacje z okazji 35-lecia pracy zawodowej otrzymali: Janusz Kryca – dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Gorlicach oraz Adam Niziołek – Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu, obchodzący jubileusz 20-leci pracy zawodowej. Ścieżkę awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego zakończyło czterech nauczycieli. Po złożeniu ślubowania Akty mianowania z rąk starosty odebrali: Damian Radzik – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZS Nr 1 w Gorlicach, Katarzyna Kukla – logopeda w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gorlicach, Aneta Kamińska – nauczyciel-wychowawca w SOSW w Szymbarku, ks. Jarosław Kokoszka – nauczyciel religii w ZSZ w Bobowej.

W Krzywej-Banicy odbyły się uroczystości związane z 76 rocznicą zestrzelenia załóg Liberatora i Halifaxa, niosących pomoc powstańczej Warszawie. Wzięła w nich udział m.in. Starosta Gorlicki Maria Gubała.

WRZESIEŃ 2020

W Gorlicach każdego roku obchodzona jest tragiczna rocznica wybuchu II wojny światowej. Pod budynkiem Szklarczykówki w imieniu mieszkańców Ziemi Gorlickiej przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Gorlicki Maria Gubała, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Dziubina, zapalili znicz i złożyli wiązankę kwiatów. W kameralnej uroczystości wzięli również udział zastępca Burmistrza Gorlic Łukasz Bałajewicz, Sekretarz Miasta Daniel Janeczek oraz przedstawiciele środowiska kombatanckiego.

We wrześniu obchodzono 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W uroczystości wziął udział m.in. Wicestarosta Stanisław Kaszyk.

Starosta Gorlicki Maria Gubała wręczyła stypendia uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Laureaci odebrali je 14 września w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów.

Tegoroczne obchody agresji Związku Radzieckiego na Polskę jak i Światowego Dnia Sybiraka organizowane przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach miały bardzo kameralny charakter. Złożono wiązanki kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na gorlickim cmentarzu parafialnym. Uroczystościom przewodniczyła Starosta Gorlicki Maria Gubałą.

Niespełna rok trwał remont w Zespole Szkól Nr 1 w Gorlicach. Zakończył się najważniejszy etap inwestycji realizowanej przez Powiat Gorlicki. Uczniowie korzystają już z nowych sal lekcyjnych.
Zgodnie z projektem, w miejscu dawnej auli powstało 7 klas lekcyjnych, wyremontowano klatki schodowe i wykonano ciąg komunikacyjny z pozostała częścią budynku, powstały nowe sanitariaty, odremontowana została również sala gimnastyczna. Całkowity koszt inwestycji to kwota ok. 2,9 mln zł.

W Libuszy oddano do użytku jeden z etapów powstającej trasy pieszo-rowerowej. ednym z celów inwestycji jest rozbudowa transportu niskoemisyjnego, w tym skoordynowanie różnych rodzajów transportu: autobusowego, rowerowego i pieszego. Wartość zadania wynosi ok 4 812 000,00 złotych. Powiat na mocy uchwały z dnia 31 marca 2020 roku udzielił Gminie Biecz pomocy finansowej w kwocie 224 667,00 zł.

Zwycięzcą XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza  i dzieje oręża polskiego” został Mikołaj Mikrut uczeń klasy II d4 I LO im. M.Kromera. W zawodach finałowych, które odbyły się w Warszawie w dniach 24-26 września br. zajął 1. miejsce  w Polsce!

W Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona dr Janowi Rybickiemu, postaci wielce zasłużonej dla Gorlic. W uroczystości uczestniczył m.in. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Roman Dziubina.

Na starcie piątej odsłony Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Super Sprincie pod nazwą Jesienny Supersprint, rozegranego w Libuszy,  stanęło ponad  30 załóg. Imprezie patronował Starosta Gorlicki Maria Gubała a  głównym organizatorem zawodów był  Automobilklub Biecki.

Powołano Radę Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów na lata 2020-2024. Akty nominacyjne wręczała Starosta Gorlicki Maria Gubała.

PAŹDZIERNIK 2020

Chór mieszany Cantores Carvatiani świętował we wrześniu 10-lecie swojego powstania. Z tej okazji odbył się wyjątkowy koncert jubileuszowy w Oficynie Dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku. Wśród zaproszonych gości była m.in Starosta Gorlicki Maria Gubała.

14. października obchodzono w powiecie gorlickim Dzień Edukacji Narodowej. Z uwagi na ograniczenia sanitarne dotyczące sytuacji pandemicznej, zmieniono formę uroczystości i całość obchodów z Zespołu Szkół Nr 1 w Gorlicach przeniesiono do internetu.

Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa odebrał wyróżnienie dla szlaków narciarstwa biegowego ŚNIEŻNE TRASY PRZEZ LASY w konkursie “Turystyczne Skarby Małopolski”. W Opactwie Benedyktynów w Tyńcu odbyły się obchody Światowego Dnia Turystyki, połączone z rozstrzygnięciem w/w konkursu, organizowanego przez Województwo Małopolskie oraz Małopolską Organizację Turystyczną. Do konkursu ŚNIEŻNE TRASY zostały zgłoszone przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach.

Powiat Gorlicki jako jedyny z Małopolski znalazł się w pierwszej dwudziestce rankingu „Wykorzystanie środków z funduszy Unii Europejskiej”. Ranking opracowany został przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Powiat Gorlicki znalazł się na 16 miejscu.

Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego zorganizował wideokonferencję z udziałem Przewodniczących Rad Gmin, której tematem było „Bezpieczeństwo mieszkańców powiatu w obliczu pandemii”.

LISTOPAD 2020

102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, ze względu na trwającą pandemię, świętowano inaczej niż dotychczas, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zamiast radosnego pochodu mieszkańców w barwach biało-czerwonych, pod Pomnikiem Niepodległości w Gorlicach jedynie przedstawiciele samorządów złożyli wieńce i zapalili znicze.

Zarząd Powiatu Gorlickiego otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 1,95 mln zł,  na remont drogi powiatowej Ropa – Wysowa Zdrój – Blechnarka – Granica Państwa. Poprzetargowa wartość robót budowlanych wynosi ponad 3,88 mln zł.  

Blisko 75.000 tys. na zakup laptopów dla szkół prowadzących kształcenie ogólne otrzymał Powiat Gorlicki, w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej (pakiet edukacyjny).

Powiat gorlicki jest piękny o każdej porze roku. Wiosną i latem zachwyca soczystą zielenię, jesienią feerią barw od żółcieni po brązy, a zimą króluje biel. O zimowych urokach powiatu gorlickiego pisze miesięcznik Wiadomości Turystyczne. Czasopismo w nakładzie 65 tys. egzemplarzy ukazuje się dwóch wersjach: papierowej oraz jako e-wydanie.

Zespół Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach otrzymał wsparcie w postaci sprzętu IT w ramach współpracy z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną. Jest to 25 zestawów multimedialnych składających się z tabletu, klawiatury wraz z oprogramowaniem i dostępem do sieci LTE. Zestawy zostały przekazane do szkoły przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy.

W Starostwie Powiatowym podpisana została umowa na remont drogi powiatowej Ropa – Wysowa Zdrój – Blechnarka – Granica Państwa. Wartość zadania to 3,88 mln zł. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Pomimo panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej postanowiło przeprowadzić XXVI edycję konkursu dla młodzieży „Znam moje Miasto, znam Ziemię Gorlicką”. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Patron mojej szkoły – wzór do naśladowania”.

GRUDZIEŃ 2020

Tegoroczny absolwent I LO im. Marcina Kromera Dawid Janik został stypendystą Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2019/2020. Jako uczeń klasy IIIa o profilu politechnicznym (matematyka – fizyka – informatyka) uzyskał tytuł: finalisty III stopnia XIII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki, finalisty Etapu Centralnego 69 Ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej, laureata Ogólnopolskiego Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego organizowanego przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zuzanna Deć – uczennica klasy IIcT5 Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorlicach – zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim “Dokąd nas prowadzi twórczość polskich Noblistów?”.

W Starostwie Powiatowym została podpisana umowa na wykonanie remontu drogi powiatowej Biesna – Staszkówka w miejscowości Biesna.  Wartość zadania to : 578 081,06 zł. Przy podpisaniu umowy z wykonawcą obecni byli Wicestarosta Stanisław Kaszyk oraz Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Rafał Wojna.

Szlachetna Paczka łączy, gdyż jest to wyjątkowy dar serca od ludzi dla ludzi. Jej ideą jest przekazywanie bezpośredniej pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, dzięki zorganizowanej akcji w Starostwie Powiatowym, wybrana rodzina otrzymała paczki odpowiadające jej indywidualnym potrzebom.
Niespełna trzy tygodnie trwał remont drogi powiatowej w Biesnej. Wyremontowany odcinek drogi przed rozpoczęciem prac był w nie najlepszym stanie. Mieszkańcy jak i inni użytkownicy drogi są zadowoleni z remontu.

Starostę Gorlickiego Marię Gubałę odwiedzili we wtorek, 22 grudnia harcerze z Gorlickiego Hufca im. hm Marii Rydarowskiej, przynosząc Betlejemskie Światełko Pokoju i świąteczno – noworoczne życzenia.

Rada Powiatu Gorlickiego uchwaliła budżet samorządu na rok 2021. Uchwałę podjęto 30 grudnia br, podczas obrad XXII sesji Rady Powiatu. Budżet Powiatu Gorlickiego na rok 2021 zakłada dochody w kwocie 136.582.538 zł i wydatki w wysokości 138.027.197 zł. Założony deficyt budżetu – 1.444.659 zł – zostanie sfinansowany przychodami ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 1.180.000 zł oraz z kredytu bankowego w wysokości 264.659 zł. Za uchwaleniem budżetu głosowało 15 radnych, natomiast 8 wstrzymało się od głosu.

More Joomla Extensions

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWracają obawy o pandemię koronawirusa?
Następny artykułPrzyjechali do Wrocławia po spokojne życie