A A+ A++

Jak zaznaczają organizatorzy i organizatorki obecnej edycji akcji Masz Głos, „czas pandemii pokazuje ogromną siłę samoorganizacji społeczeństwa i gotowość mieszkańców do brania współodpowiedzialności za wspólnotę lokalną”. Przypominają: „widać to było w poprzedniej edycji na przykładzie wspieranych przez akcję Masz Głos Społecznego Komitetu Ochrony Łąk Torfowych z Narwi czy koła Caritas w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku.

Uczestniczący w akcji Masz Głos 2021 (organizacje społeczne, grupy nieformalne, czy aktywiści) mogą zajmować się różnymi sprawami: ekologią, przestrzenią publiczną, lokalnymi przepisami, edukacją, działaniami na rzecz młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami. Wystarczy wejść na stronę www.maszglos.pl i między 15 lutego a 8 marca zgłosić się do programu. Udział w nim trwa 10 miesięcy i jest całkowicie bezpłatny.

– W trudnych czasach ważna jest solidarność i współpraca. W akcji Masz Głos wspieramy mieszkańców w ich działaniach na rzecz ich wsi i miasteczek, sąsiadów i ludzi, którzy potrzebują wsparcia. Pomagamy również włączać w te działania lokalne władze. Czasami nie warto czekać, aż problemy w naszym otoczeniu ktoś rozwiąże. Możemy to zrobić wspólnie – mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska, koordynatorka akcji.

Jak zaznacza, mimo kryzysu wywołanego pandemią, aż 65 proc. uczestników poprzedniej edycji akcji Masz Głos odnalazło się w zaskakujących realiach, dostosowując profil swoich działań do nowej sytuacji. Najwięcej z nich (80 proc.) szyło maseczki, drukowało artykuły ochronne 3D, wspierało osoby w kwarantannie i z grup podwyższonego ryzyka.

SocLab. Otrzymają wsparcie ekspertów

Kiedy w listopadzie 2020 roku Fundacja Batorego przyznawała coroczną nagrodę Super Samorząd dla lokalnie współpracujących wspólnot mieszkańców i władzy samorządowej, laureatów mogła wybrać spośród 120 grup aktywnie działających w akcji Masz Głos 2020. Wśród wyróżnionych z województwa podlaskiego znalazły się Koło Caritas działające przy Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku, które wspierało młodzież w ich wolontariackich działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz Społeczny Komitet Obrony Łąk Torfowych z gminy Narew, który podjął się dialogu między władzami dwóch gmin oraz mieszkańcami w związku z planami lokalizacji na pograniczu ich gmin kopalni torfu.

Organizacje lub grupy, które zarejestrują się na stronie maszglos.pl, otrzymają wsparcie ekspertów zajmujących się m.in. aktywnością obywatelską, tematyką samorządową. Eksperci nie tylko doradzą w kwestiach merytorycznych, ale także pomogą przygotować plan działania, określić cel, dobrać sposoby działania do danej społeczności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPraca zdalna w Kodeksie pracy – przepisy powinny być elastyczne
Następny artykułZima jest przepiękna, ale też śmiertelnie niebezpieczna. Uważajmy na sople i nawisy śnieżne!