Podkłady higieniczne są wyrobami, które stanowią niezastąpioną pomoc dla osób starszych, z niepełnosprawnościami i czasowo lub trwale unieruchomionych z problemem nietrzymania moczu. Nierzadko używane są także przez dorosłych i dzieci cierpiących na nykturię, czyli popuszczanie moczu w nocy. Ich zadaniem jest zatrzymanie wilgoci i zanieczyszczeń przed przedostaniem się do głębszych warstw materaca. Na rynku znaleźć można jednak szeroki wybór podkładów – jednorazowe i wielorazowe, wykonane z różnych materiałów. Po które z nich lepiej sięgnąć? W jakich sytuacjach będą najbardziej przydatne?
Podkłady higieniczne to wyroby chłonne umożliwiające zatrzymanie wilgoci oraz zabrudzeń w warstwie materiału, chroniąc dzięki temu materace, krzesła, wózki inwalidzkie czy inne meble. Dlatego najczęściej wybierane są przez osoby z problemem nietrzymania moczu bądź ich opiekunów. Podkład nieprzemakalny stanowi swojego rodzaju ochronę dodatkową – nie jest w stanie zastąpić pieluchomajtek bądź innych wyrobów chłonnych, mających chronić przed wyciekaniem moczu.
Podkłady jednorazowe wykonane są z warstwy celulozy osłoniętej laminatem bądź folią, które chronią przed wydostawaniem się wilgoci na zewnątrz. Dla zapewnienia jeszcze większego poczucia bezpieczeństwa niektóre z nich, jak Seni Soft Super Dry posiadają także superabsrbent – substancję żelującą ciecz.
Podkłady i prześcieradła wielorazowe z kolei produkowane są z materiałów takich jak PNSK, czyli frotté z polichlorkiem winylu, PNSP – dzianina poliestrowo-poliuretanowa – oraz stuprocentowy poliuretan. Zapewniają one odpowiednią oddychalność, jednocześnie chroniąc przed przedostaniem się moczu i zabrudzeń w głąb materaca. Można je prać, dlatego wybierane są nierzadko jako rozwiązanie dla moczących się w nocy dzieci bądź osób całkowicie unieruchomionych.
Wszystkie podkłady pozwalają unikać przenikania moczu w głębsze warstwy materiału, które skutkuje nie tylko nieprzyjemnym zapachem, ale także namnażaniem się bakterii.
Podkłady higieniczne, u osób z problemem nietrzymania moczu, stanowią rodzaj dodatkowego zabezpieczenia, najczęściej używanego w nocy. Mogą być stosowane przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, z demencją bądź całkowicie unieruchomionych z powodów porażenia czy innych chorób. Podkłady jednorazowe, ze względu na to, iż są bardziej higienicznym rozwiązaniem niż podkłady wielorazowe, polecane są także przy wszelkich czynnościach sanitarnych, takich jak zmiana wyrobu chłonnego, ale również zmiana opatrunków, zwłaszcza przy ranach z dużą ilością wysięku. Używane są również przez rodziców podczas mycia i przewijania dzieci, jako ochrona przed wilgocią i zabrudzeniami. Podkłady jednorazowe zapewniają poczucie bezpieczeństwa przy jednoczesnym zagwarantowaniu dyskrecji. Można z łatwością schować je pod prześcieradłem. Dlatego wybierane są także przez osoby dorosłe, nadal aktywne, które obawiają się, że w nocy przydarzy im się niekontrolowany wyciek moczu, z którym wkładki urologiczne czy majtki chłonne sobie nie poradzą. To zabezpieczenie zapewniające komfort psychiczny, niezwykle potrzebny osobom, które nadal pragną cieszyć się pełnią życia pomimo swojej przypadłości.
Podkłady wielorazowe oraz nieprzemakalne prześcieradła wybierane są z kolei przede wszystkim w celu długotrwałego zabezpieczenia materaców. Ze względu na to, że można je prać, stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób leżących z problemem nietrzymania moczu. Będą także przydatne podczas mycia podopiecznego w łóżku, co niejednokrotnie zdarza się podczas opieki nad obłożnie chorymi. Podkłady wielorazowe są także zabezpieczeniem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Jednym z dylematów opiekunów osób z niepełnosprawnościami czy seniorów, a także osób aktywnych z nietrzymaniem moczu, jest wybór podkładu. Który będzie lepszym rozwiązaniem – jednorazowy podkład higieniczny czy wielorazowe prześcieradło? Wybór oczywiście zależny jest od sytuacji. Warto zatem zastanowić się czy podkład ma być jedynie doraźną pomocą przy okazjonalnym popuszczaniu moczu w nocy, czy też długotrwałą ochroną przed wilgocią.
Podkłady jednorazowe będą najlepszym rozwiązaniem dla profesjonalnych opiekunów, którzy – dla komfortu własnego i podopiecznego – pragną zachować jak największa higienę związaną z myciem oraz przebieraniem chorego. Sprawdzą się także w przypadku sporadycznego popuszczania moczu w nocy. Chociaż podkład jest jednorazowy, jeśli nie został zużyty, może z powodzeniem leżeć pod prześcieradłem do czasu zamoczenia go.
Podkłady wielorazowe oraz nieprzemakalne prześcieradła poleca się już przy większym problemie nietrzymania moczu w nocy bądź w trakcie dnia. Zwłaszcza podczas opieki nad osobami z demencją, które – ze względu na swoją przypadłość – mogą wyciągać bądź zdejmować wyrób chłonny. Wtedy to podkład chroni zarówno materac jak i ulubiony fotel czy miejsce na kanapie. Dodatkowo wiele prześcieradeł nieprzemakalnych posiada gumki, które uniemożliwiają zsuwanie się materiału z materaca. To jeszcze lepiej zabezpiecza przed ewentualnym dostaniem się do niego wilgoci. Tego typu prześcieradła mogą być idealnym rozwiązaniem dla dzieci, które cierpią na nietrzymanie moczu bądź, z różnych powodów, nadal dość często popuszczają w trakcie snu. Wyrób pozwala zabezpieczyć materac, a także umożliwia dziecku uniknięcie stresu i poczucia wstydu, związanego ze swoją przypadłością.
Podkłady nieprzemakalne – jednorazowe i wielorazowe – to bardzo ważny element ochrony przed wilgocią oraz namnażającymi się w materiale bakteriami. Pozwala opiekunom utrzymać odpowiedni poziom higieny, jednocześnie zapewniając podopiecznym wysoki komfort i poczucie bezpieczeństwa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS