A A+ A++

Ważne Rozmowy o Przyszłości Polskiego Winiarstwa. 6 i 7 czerwca, na terenie województwa Podkarpackiego odbyło się wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Wsparcia Rolnictwa i Przetwórstwa Ekologicznego oraz Rozwoju Wyrobów Winiarskich, współorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, w partnerstwie z Polskim Klastrem Enoturystycznym. 

Spotkanie dotyczyło polskiego winiarstwa i enoturystyki. Uczestnicy odwiedzili cztery podkarpackie winnice, o różnym profilu działania: największe podkarpackie przedsięwzięcie winiarskie – Winnice Czajkowski, jeden z najciekawszych krajowych punktów enoturystycznych – Winnicę Widokową, Winnicę Kmiecia, przy której powstaje nowoczesne usługowe centrum przetwórcze dla winiarstwa oraz rodzinny, rozwijający się projekt winniczny i enoturystyczny – Winnicę Księżycową. 

W posiedzeniu, oprócz przewodniczącego, posła Fryderyka Kapinosa, oraz członków Parlamentarnego Zespołu ds. Wsparcia Rolnictwa i Przetwórstwa Ekologicznego oraz Rozwoju Wyrobów Winiarskich udział wzięli: posłanki i posłowie, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Sejmie RP – poseł Mirosław Maliszewski, Marszałkowie Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl i Piotr Pilch, przedstawicielka Polskiej Organizacji Turystycznej, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Rada Winiarska, przedstawiciele władzy samorządowej, Prezes Zarządu Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, przedstawiciele Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia i Stowarzyszenia Pro Carpatia, oraz reprezentacja Zarządu Polskiego Klastra Enoturystycznego i Fundacji Winopasja.pl. Spotkanie wspierali specjaliści w zakresie enologii, polskiego winiarstwa i enoturystyki.

Było to bezprecedensowe wydarzenie, podczas którego przedstawiciele władz centralny i lokalnych oraz organizacje związane z turystyką i winiarstwem spotkały się wspólnie, w polskich winnicach, żeby porozmawiać o aktualnym stanie krajowego winiarstwa, potencjale rozwoju oraz kwestiach z nim związanych, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki winiarskiej – enoturystyki, bardzo dynamicznie rozwijającej się na świecie turystyki kulinarnej. Zdefiniowano wyzwania i wspólne cele. Omówiono możliwości ich realizacji.

Uczestnicy spotkania poznali walory polskich winnic na wielu przykładach, nie tylko bezpośrednio odwiedzając winnice, ale również w szerszym ujęciu degustując produkty producentów: Winnicy Spotkaniówka, Winnicy Vanellus, Winnicy Niemczańskiej, Winnicy Kazimierskie Wzgórza i Domu Charbielin.

Wydarzenie to bez wątpienia można uznać za ważny krok we współpracy na rzecz rozwoju polskiego winiarstwa i enoturystyki. Uczestnicy spotkania deklarują, że niedalekiej przyszłości można spodziewać się kolejnych konkretnych działań w omawianych tematach. 

e-leclerc-mielec

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBocheńscy Patrioci zachęcają, by w niedzielę uczcić śmierć polskiego żołnierza
Następny artykułOstro na meczu Polaków. Grbić zaszokował. “Chcę, żebyście złamali mu nadgarstek”