A A+ A++

Głosowanie na polskie Drzewo Roku rozpoczęło się w poniedziałek 1 czerwca. Najpopularniejsi kandydaci mają już na koncie ponad 100 głosów. Wśród 16 wytypowanych drzew są aż dwa z Podkarpacia.

To bieszczadzka jodła Elżbieta, która imię otrzymała po swojej patronce – podróżniczce i pisarce Elżbiecie Dzikowskiej, oraz samotna lipa św. Jana Nepomucena, patrona powodzian.

Drzewo z największą liczbą głosów będzie reprezentować Polskę w konkursie europejskim Tree of the Year w 2021 r.

Elżbietę odwiedzają turyści z Dalekiego Wschodu

Jodła Elżbieta rośnie w Mucznem w gminie Lutowiska, koło domku myśliwskiego. Ma 165 lat, 40 m wysokości i 480 cm w obwodzie, co czyni ją trzecią pod względem grubości jodłą w polskich lasach.

Drzewo wyróżnia się na tle innych okazów ze swojego gatunku – ma dużą, rozłożystą koronę, a jego gałęzie sięgają niemal do samej ziemi. Jodła została zgłoszona do konkursu przez nadleśnictwo Stuposiany. Od 2013 r. ma status pomnika przyrody.

Więcej na temat Elżbiety można przeczytać na stronie konkursu.

Samotna lipa chroni powodzian

W Dulczy Wielkiej w gminie Radomyśl Wielki rośnie malownicza samotna lipa drobnolistna. Ona, podobnie jak Elżbieta, nie przypomina innych drzew tego gatunku. Jest przysadzista, posiada szeroką koronę, a najniższe konary łukowato przeginają się niemal do samej ziemi. W krajobrazie typowo rolniczym, pozbawionym większych kompleksów leśnych, a nawet okazalszych drzew, jest wyjątkowa.

Prawdopodobnie posadzono ją, aby mogła dawać cień pracującym na polu rolnikom. Obok lipy znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena, patrona powodzian, cieszącego się na tym terenie szczególnym kultem ze względu na pobliską rzeczkę Jamnicę, która często wylewa. Lipa jest pomnikiem przyrody, ma ok. 150–170 lat, wysokość ok. 15–17 m, i 430 cm w obwodzie. Drzewo dostało się do konkursu za sprawą zgłoszenia przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki w Rzeszowie.

Więcej informacji o lipie św. Jana Nepomucena znajduje się na stronie konkursu.

Głosowanie trwa do 30 czerwca

Konkurs na polskie Drzewo Roku jest organizowany przez Klub Gaja, założony w 1988 r. przez Jacka Bożka, który od ponad ćwierć wieku zachęca Polaków do podejmowania realnych działań na rzecz środowiska naturalnego i poszanowania praw zwierząt.

Plebiscyt ma dwóch ambasadorów: Elżbietę Dzikowską oraz polskiego językoznawcę prof. Jana Miodka.

„Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu” – piszą organizatorzy konkursu.

Głosowanie trwa od 1 do 30 czerwca. Można oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 12 godzin po zakończeniu głosowania na stronach www.drzeworoku.pl i www.swietodrzewa.pl. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKobiety walczą z ZUS. Mają oddać pobrane świadczenia
Następny artykułJanowiec Wlkp.: Wypadek z udziałem samochodu osobowego w Żernikach. Jedna osoba w szpitalu