A A+ A++

Z okazji Święta Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych 7 lipca odbył się w ludźmierskim sanktuarium Podhalański Dzień Chorych. Głównym punktem wydarzenia była Msza św. z obrzędem namaszczenia chorych i błogosławieństwem lourdzkim.

Modlitwie przewodniczył ks. Andrzej Duda, dyrektor Ośrodka Caritas w Rabie Wyżnej. Duchowny ukazywał wartość cierpienia złączonego z Chrystusowym i przypominał, że małe dziecko, czy dorastający młody człowiek, czy w sile wieku, czy wreszcie odchodzący – każdy w oczach Boga ma taką samą i niezmienną wartość. – Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. A chorzy i słabi są największym skarbem Kościoła – zaznaczył ks. Duda. – Bo tu w Kościele nikt was nie będzie odmładzał, nikt wam nie będzie mówił, że liczy się efektywność, piękno – dodał kapłan.

Przywołał też kilka szczególnych historii. Jedna dotyczyła kobiety, która wstała „lewą nogą”. – Nic jej nie sprzyjało, zaspała, spóźniła się do pracy. Kiedy z niej wracała, w autobusie był straszny tłok. Nagle ktoś zaczął opowiadać o tym, co mijają po drodze. Był to kościół, pomnik i inne punkty w mieście. Wszyscy słuchali opowieści tego człowieka z uwagą. Także nasza bohaterka, która postanowiła podziękować temu mężczyźnie za te niezwykłe jak się okazało opowieści. Pomogły jej zapomnieć o tym, co ją wcześniej spotkało. Jakie było jej wielkie zdziwienie, kiedy zobaczyła u tego przewodnika białą laskę. Wszystko pamiętał jeszcze z czasów, kiedy był zdrowy. To jest właśnie ta wartość każdego człowieka! – podkreślił ks. Duda.

Kaznodzieja odniósł się też do postaci skrzypka. – Była aukcja, na której wystawiono bardzo stare skrzypce. Nikt ich nie chciał nabyć. W końcu wstał pewien starszy człowiek. Wziął je do swoich dłoni i zaczął grać. Był wirtuozem tego właśnie instrumentu. Nie ważne, że kiedyś był młody, miał talent. Dalej potrafił grać, po prostu miał swoją wartość – mówił z wielkim poruszeniem kaznodzieja. Opowiedział jeszcze scenę z amerykańskiej uczelni. Wykładowca pokazał banknot o nominale 100 dolarów, potem go złożył, zamienił w kulkę, aż w końcu podeptał. Za każdym razem studenci podnosili ręce, ze chcą go otrzymać. – Zobaczcie, wartość tego pieniądza pozostała, tak samo jest z człowiekiem, jego wielka wartość jest zawsze taka sama – podsumował ks. Duda.

Wszystkich zgromadzonych pozdrowił serdecznie kustosz ks. Maciej Ścibor, podziękował też za zaangażowanie w organizację tego szczególnego dnia Podhalańskim Rycerzom Kolumba i zespołowi charytatywnemu przy ludźmierskiej parafii. Pielgrzymi otrzymali na zakończenie kalendarze z wizerunkiem Gaździny Podhala na 2025 r. i mały poczęstunek.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLeżaki ogrodowe. Składane modele na kółkach zabierzesz ze sobą wszędzie!
Następny artykułCoraz więcej Polaków wybiera “rzymskie małżeństwo”. Na czym polega taki związek?