A A+ A++

Firmy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na obowiązki podatkowe, co plasuje nasz kraj na drugim miejscu w Europie – wynika z raportu opracowanego przez firmę doradczą PwC.

Podatki w Polsce zbyt skomplikowane? Gorzej w UE mają tylko Bułgarzy
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

Przedsiębiorcy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na wypełnianie obowiązków podatkowych, co plasuje Polskę na drugim miejscu pod względem liczby godzin w Europie, zaraz po Bułgarii z 441 godzinami – podano w opublikowanym w poniedziałek raporcie “Podatki pod lupą: Jak odnaleźć się w labiryncie skomplikowanych przepisów podatkowych?”. Firma doradcza powołuje się w nim na dane z raportu Parlamentu Europejskiego z lutego 2023 r. “Overview on the tax compliance costs faced by European enterprises – with a focus on SMEs”.

Autorzy raportu zaznaczyli, że przykładem państwa, w którym zarówno legislacja, jak i zasady raportowania podatkowego są klarowne i przyjazne podatnikom jest Estonia, słynąca z bardzo uproszczonego systemu podatkowego. Czas poświęcony na wypełnianie obowiązków podatkowych nie przekracza średnio 50 godzin rocznie.

W zestawieniu Tax Complexity Index, przygotowanym przez zespół badawczy z uniwersytetów w Paderborn i Monachium w Niemczech, za 2022 r. Polska znalazła się na drugim miejscu pod względem poziomu skomplikowania systemu podatkowego; próba badana to 64 kraje. Dania zajęła 40., Francja 30., a Niemcy 31. miejsce.

Jak podano w opracowaniu, średnie koszty związane z wywiązywaniem się z obowiązków podatkowych w zakresie CIT w Polsce wynoszą 2,4 proc. obrotu, co jest, jak oceniono, jednym z najwyższych wyników w UE – wyższe koszty odnotowano tylko na Cyprze (2,6 proc.).

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Zdaniem autorów raportu zbyt wysoki poziom skomplikowania polskiego systemu podatkowego przekłada się bezpośrednio m.in. na trudności związane z wykonywaniem obowiązków podatkowych oraz z adaptacją do nowych regulacji, a także na liczne wątpliwości interpretacyjne.

“Uproszczenie przepisów i wydłużenie okresu vacatio legis mogłyby znacząco ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu i zmniejszyć ryzyko błędów, jednocześnie zapewniając odpowiednie wpływy budżetowe. Systematyczna ocena skutków regulacji podatkowych i dostarczanie podatnikom zrozumiałych instrukcji są kluczowe dla poprawy funkcjonowania systemu podatkowego w Polsce” – stwierdził Tomasz Kassel z PwC Polska.

“Wysokie koszty wywiązywania się z obowiązków podatkowych w Polsce wynikają, m.in. z czasochłonności wykonywanych zadań. W praktyce, w celu wypełnienia licznych obowiązków podatkowych spółki ponoszą koszty związane m.in. z wynagrodzeniami i nadgodzinami pracowników wykonujących obowiązki podatkowe, rekrutacją nowych pracowników, nabyciem i utrzymaniem odpowiednich narzędzi informatycznych, zapewnieniem dostępu do szkoleń i baz wiedzy czy korzystaniem ze wsparcia zewnętrznych doradców podatkowych” – dodał Mikołaj Woźniak z PwC Polska.

W raporcie wskazano kilka rozwiązań mogących prowadzić do uproszczenia systemu podatkowego, takich jak systemowa ocena skutków regulacji podatkowych. “Dokonana ocena powinna prowadzić do konkretnych działań obejmujących m.in. zmiany wybranych przepisów bądź ich uchylenie” – wskazali eksperci. Ich zdaniem potrzebne są też stałe konsultacje podatkowe z podatnikami, doradcami podatkowymi i innymi zainteresowanymi stronami w celu identyfikacji obszarów do usprawnień i uproszczeń w systemie podatkowym.

Według ekspertów konieczne jest także zapewnienie podatnikom więcej czasu na przygotowanie się do zaadresowania nowych obowiązków podatkowych. Jako pomocne autorzy raportu wymienili też dostarczanie podatnikom praktycznych i zrozumiałych instrukcji i wyjaśnień, by wesprzeć ich w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych.

PwC to firma doradcza. W Polsce ma biura w siedmiu miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku i Warszawie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu i oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają ponad 6 tys. osób, w tym niemal 2000 w zespołach technologicznych. (PAP)

autor: Anna Bytniewska, Piotr Grzegorczyk

ab/ grg/ pad/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKontrola planowa
Następny artykułNiechciany przelew – jakie grożą nam konsekwencje?