A A+ A++
Podatek od nadmiarowych zysków. Buda: Nic nie zostało jeszcze przesądzone
fot. Mariusz Słodkowski / / ZUMA Press

Nic nie zostało jeszcze przesądzone w sprawie podatku od nadmiarowych zysków firm – zapewnił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że rząd czeka na rozstrzygnięcie tej kwestii na poziomie Unii Europejskiej. Nie możemy proponować dwóch różnych rozwiązań – wyjaśnił minister.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pytany był w środę w radiu Zet o podatek o nadzwyczajnych zysków przedsiębiorstw.

“To Komisja Europejska przygotowuje rozwiązania dotyczące nadmiarowych zysków. My będziemy uzupełniająco działać w tej sprawie. Najbliższe decyzje 30 września, czyli w piątek, plus Rada 6-7 (października – PAP) w formacie premierów” – zwrócił uwagę Waldemar Buda.

Zapewnił, że nie ma jeszcze żadnej ustawy. “Dzisiaj jest jedna z propozycji przygotowana przez pana premiera i jest na ten temat dyskusja. Ja bym tu uspokajał – nie ma żadnych przesądzeń. Będzie to debata na poziomie rady ministrów, na poziomie politycznym i dopiero decyzja Komisji, co ona zaproponuje w tej sprawie i my podejmiemy decyzje w tej sprawie” – wyjaśnił minister Buda.

Odniósł się też do wysokości proponowanego podatku od zysków nadzwyczajnych. “Ja bym się nie bał wartości 50 proc., jeżeli mówimy o gigantycznych zyskach, które niektóre firmy wypracowały. Bardziej tu trzeba myśleć, do jakiej grupy to adresować” – stwierdził Waldemar Buda.

Zaznaczył, że w tej sprawie nie zostało przesądzone, jakie podmioty będą tą regulacją objęte.

“Nie ma żadnej ustawy w tej sprawie. Jest dyskusja na ten temat, myślę, że pomysł jest brzegowy. Teraz obserwujemy działania Komisji, co zaproponują ze strony podmiotowej, później decyzja rady ministrów i polityczne (decyzje – PAP) u nas i dopiero będziemy działali w tej sprawie. Nie możemy dwóch różnych rozwiązań proponować, nakładających się na siebie i nakładających podatek np. na te same firmy dwa razy. To niemożliwe. Musimy być komplementarni” – podkreślił Buda.

Sasin: Założenia do projektu ustawy przewidują opodatkowanie wysokich marż największych firm

Założenia propozycji opodatkowania nadzwyczajnych zysków firm przewidują opodatkowanie “nadwymiarowych” marż dużych firm – oświadczył w Sejmie wicepremier Jacek Sasin. Jak wcześniej deklarował, założenia odpowiedniego projektu przesłał premierowi.

Jak powiedział w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, założenia dotyczą “opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych”. “Chodzi o to, aby opodatkować (…) nie małych i średnich przedsiębiorców polskich, tylko wielkie korporacje i firmy, w tym również spółki Skarbu Państwa” – stwierdził.

“Chodzi o to, by opodatkować rosnące w sposób nadwymiarowy marże, nie zyski. Firmy się rozwijają, mają większe zyski, ale marże nie powinny być większe. Te zarobki, które nie są uzasadnione, nie powinny być większe” – dodał.

Jak zaznaczył wicepremier, czasami powody wzrostu marż są obiektywne. “Jak w przypadku energetycznych spółek Skarbu Państwa pewne unijne mechanizmy naliczania cen prądu na giełdzie powodują, że marże istotnie wzrosły” – wskazał. Sasin dodał, że w założeniach projektu, które przedłożył jest napisane, że cały przychód zostanie skierowany “na wsparcie Polaków i polskich rodzin, które dziś borykają się z rosnącymi cenami energii”.

Jak informował w niedzielę Sasin, szacowane wpływy z opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa to 13,5 mld zł. (PAP)

wkr/ mmu/

Dodał, że pieniądze pozyskane dzięki podatkowi od nadmiarowych zysków mają być przekierowane dla samorządów, instytucji wrażliwych jak przedszkola, szkoły, być może dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Według niego dzięki temu “te pieniądze wrócą”.

“Tylko inna będzie ich dystrybucja, natomiast mechanizmu nie mamy przesądzonego” – stwierdził Waldemar Buda.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski. Natomiast w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że prawdopodobnie zostanie wprowadzone opodatkowanie nadzwyczajnych zysków dużych firm.

W sobotę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział wniesienie pod obrady rządu projektu rozwiązań, które dotyczyć będą opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych.

„Będzie podatek, a pieniądze z tego podatku pokryją koszt zamrożenia ceny energii i dla indywidualnych odbiorców – gospodarstw domowych, polskich rodzin, i również (…) dla instytucji wrażliwych i dla samorządów” – potwierdził w niedzielę w TVP wicepremier Jacek Sasin. „Ulżymy Polakom, możecie państwo być spokojni. Robimy wszystko jako rząd, by w tym kryzysie ochronić Polaków” – dodał.

„Spodziewam się, że w tym tygodniu określimy zakres, podstawę, stawkę i sposób realizacji tej daniny publicznej, jaką mógłby być – jeśli zostanie wprowadzony – podatek od zysków nadzwyczajnych” – poinformował natomiast w poniedziałek wiceminister finansów Waldemar Soboń. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonkurs na stanowisko dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach
Następny artykułJuż dziś dowiedz się jak rozliczyć PIT 37 online