A A+ A++

Przypomnijmy, iż w połowie grudnia 2022 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zatrzymanie prawa jazdy za kierowanie pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym lub przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym jest niezgodne z konstytucją. A to oznacza, że sama informacja policji o przekroczeniu prędkości nie wystarczy do ukarania kierowcy i odebrania mu prawa jazdy przez starostę.

Czytaj więcej

Co z odbieraniem prawa jazdy po wyroku TK? Policja stawia sprawę jasno

Jak podaje RMF FM do końca lutego mają zostać przygotowane nowe przepisy, w których będzie opisana szczegółowo procedura – od pomiaru prędkości do odebrania uprawnień. Jakie prawa ma kierowca, jakie czynności musi podjąć starosta zanim wyda decyzję. Trybunał wymaga, by kierowca miał prawo zabrać głos w swojej sprawie. – I takie prawo dostanie – zapewnia wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł cytowany przez rozgłośnię.

Będzie wymóg choćby wezwania kierowcy do złożenia wyjaśnień osobistych lub na piśmie z krótkim terminem, by kierowca nie zwodził starosty.

Projekt zmian w przepisach ma być gotowy do końca lutego, tak, by Sejm zajął się nimi jeszcze przed wakacjami. Do tego czasu starostowie muszą sami interpretować wyrok TK.

Wcześ … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSekretne spotkanie. Chodzi o transfer najdroższego piłkarza świata
Następny artykuł'Woke' researchers claim scientists should ignore biology and drop terms like 'male,' 'female,' 'mother,' 'father'