A A+ A++

Po dwóch latach nieobecności bociany wróciły do Jasienia. Przyjęły warunki człowieka i uwiły gniazdo na platformie zaproponowanej przez Tauron ( gniazdo widmo).

Ptaki wybrały to miejsce po tym jak na słupie po przeciwnej stronie drogi gniazdo, które miały 10 lat, zostało „usunięte” bez śladu (2022r.). Należy nadmienić, że każdego roku w tym gnieździe były młode bociany. ( Pisaliśmy o tym w materiale: Informator Brzeski, Bociany niemile widziane w Jasieniu, artykuł z dn. 15 lutego 2023r. <==).

Mieszkańcy Jasienia, którzy sprzyjają bocianom mają nadzieję, że pracownicy Ochrony Środowiska będą czuwać nad bezpieczeństwem gniazda i nie dopuszczą by pseudo argumentacja zagrożeń ze strony Tauronu doprowadziła do kolejnego zniszczenia gniazda.

Wiosną 2024 roku bocian siadał kilkakrotnie między prętami zamontowanymi przez Tauron (!) w miejscu jego gniazda. Po pewnym czasie zdecydował się założyć gniazdo w miejscu wskazanym przez człowieka.

Zdjęcie z kwietnia 2024r.

Trzeba mieć nadzieję, że pracownicy Tauronu czuwają nad gniazdem i podjęli decyzję o zamontowaniu platformy właśnie w tym miejscu nie po to, by znowu „eksmitować” bociany w inne miejsce. Należy dodać, że mimo tak skromnych warunków mieszkaniowych (nowe gniazdo) w gnieździe pojawiły się młode bocianki.

blank
Zdjęcie z czerwca 2024r.

Poprzedni „właściciele” słupa, z którego zdjęto nielegalnie gniazdo (2022r.), swoją niechęć tłumaczyli „toksycznymi odchodami ptaków”. Warto nadmienić, że bocian gości w Polsce tylko 4,5 – 5 miesięcy w roku, a jesienne opady deszczu szybko usuną niewygodne „pozostałości” po ptakach. No i nie zapominajmy, że człowiek wynalazł…kärcher…

Bocian biały kojarzy się z polską wsią, a przylot bocianów to jeden z pierwszych symptomów wiosny. Możliwość obserwowania ptaków i poznawania ich zwyczajów powinna przesłonić inne niedogodności związane z ich sąsiedztwem.

foto: nadesłane

materiał nadesłany / IB

blank
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDeszcz już za nami, więc do godziny 19:00 zapraszamy do parku przy ul. Pasymskiej
Następny artykułIga Świątek dostała lekcję. Wytknięto jej błędy. “Zatraciła się”