A A+ A++

Joanna Wiśniowska: Po co co roku robimy postanowienia noworoczne, skoro co roku ich nie realizujemy?

Małgorzata Osowiecka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie: – Realizacja postanowień nie jest sednem postanowień, chodzi o sam zamiar, czyli danie sobie informacji, że chcemy coś zrobić, coś zmienić, że mamy motywację. To napędza naszą samoocenę. Ale czynienie postanowień nie tylko poprawia nastrój, sprawia też, że mamy kontrolę nad swoim życiem. Co ciekawe, połowa ludzi robi jakiekolwiek postanowienia i w tej grupie jedynie jedna osoba na pięć swoje zamiary realizuje.

Dlaczego tylko jedna na pięć osób?

– Wpadamy w różne pułapki, mamy słomiany zapał, wiele rzeczy robimy “na hura!”. Do tego nie wiemy, co jest ważne, kierujemy się tym, co mówią czy sugerują inni, np. że powinniśmy schudnąć. Jeśli postanowienia nie są nasze, tylko pochodzą z zewnątrz, trudniej jest je realizować. Nie ma motywacji wewnętrznej, a zewnętrzna działa tylko przez jakiś czas. Często też formułujemy bardzo ogólne zamiary, chcemy być “lepszym człowiekiem”, ale co to znaczy, jak to osiągnąć, kiedy uznamy, że już tym lepszym człowiekiem jesteśmy?

Lepiej zamiast listy rzeczy, żeby to była jedna mała zmiana?

– Nie warto robić wielkich planów, o których wiemy, że ich nie zrealizujemy. Ale warto postępować metodą małych kroków.

postanowienia noworoczne – jak jest sformułować? The Journal Garden | Vera Bitterer/unsplash.com

Mówiła pani o potrzebie poczucia kontroli nad życiem, ten rok sporo zamieszał w tej kwestii. Może wiele osób porzuci plany, bo w 2020 przekonało się, że planowanie nic nie daje.

– A może po prostu te postanowienia będą w tym razem inne niż dotychczas? Bardziej skierowane do wewnątrz, na naszych bliskich, a rzadziej długoterminowe – jak wyjazdy czy zmiana pracy. Być może część ludzi się zniechęciło. Ale są też osoby, które przez pandemię straciły zdrowie, bliskich, pracę, dla nich w 2021 roku ważne będzie odzyskanie równowagi. Żeby podejmować się nowych rzeczy, trzeba mieć w sobie zasoby.

Dlaczego tak ważna jest data w podejmowaniu decyzji o zmianie w swoim życiu, przecież codziennie można postanowić, że w końcu coś się zrobi.

– To symboliczna data, początek czegoś nowego, cykl zaczyna się na nowo. Podsumowujemy to, co było, mówimy sobie, że ten rok będzie lepszy, a skoro tak ma być, to musimy coś zmienić. Data to tylko symbol.

To jak wytrwać w postanowieniach?

– Nie ma złotej rady, najlepiej niech każdy zastanowi się, nad czym powinien popracować, co nie działa. Ale pamiętajmy, trzeba być dla siebie łagodnym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgłoszono przetarg na rozbudowę ośrodka zdrowia w Wieliczce
Następny artykułKrystyna Strasz: Powoli wracam do normalnego stanu