A A+ A++

Sypialnia. Fot. Shutterstock

Jak wygląda pluskwa domowa?

Dorosłe osobniki pluskwy swoim wyglądem przypominają pestkę jabłka. Czerwono- brązowy owad bezskrzydły, który ma około 5- 7 mm. Odwłok pluskwy jest spłaszczony, zwężający się ku dołowi. Po posiłku ich odwłok rozdyma się i nabiera bardziej wyrazistego koloru. W okolicy głowy wyposażony jest w widoczne czułki. Wyposażone są w trzy pary cienkich, ale dobrze rozwiniętych odnóży, które dzięki pazurkom umożliwiają przyczepienie się do żywiciela. Pluskwy nie potrafią latać ani skakać, ale doskonale wspinają się po murach i ścianach. Ich pancerz jest niezwykle wytrzymały. W procesie ewolucji owady te nabrały odporności na wiele środków chemicznych. Przez co proces zwalczania pluskiew jest utrudniony, a domowe sposoby zawodzą.

Pluskwy dosyć szybko się rozmnażają, przez całe swoje życie w sumie są w stanie złożyć 500 jaj. Oznacza to, że składają od 2 do 3 jaj dziennie. Jaja składa w szparach i ciemnych miejscach. Pluskwy potrafią wprowadzić się w stan hibernacji jeżeli temperatura powietrza spadnie poniżej 16oC oraz nie ma pożywienia. Hibernacja może trwać nawet 550 dni.

Pluskwa domowa łóżkowa- skąd one się biorą?

Największym znanym mitem na temat pluskiew jest to, że pluskwy biorą się z brudu. Nic bardziej mylnego. Obecność tych pasożytów nie zawdzięczamy brudowi, ale regularne sprzątanie mieszkania pomaga szybciej je zlokalizować i się ich pozbyć. Pluskwy występują głównie tam, gdzie występuje duża ludność. Blokowiska to idealne miejsce dla pluskiew. Pluskwy bez problemu przedostają się z mieszkania do mieszkania, gdzie ma doskonałe warunki do bytowania. Penetrują każdą najmniejszą przestrzeń w poszukiwaniu schronienia, przez co miejsca występowania pluskiew są trudno dostępne.

Częstą lokalizacją tych owadów są używane meble takie jak stare kanapy, materace, fotele- szczególnie lubią się chować wzdłuż szwów. Możemy je przynieść do domu z miejsc noclegowych (nawet z 5-gwiazdkowych hoteli), ale również ze środków publicznego transportu, kina, teatru. Może też przynieść je nam do domu nasz gość, który zmaga się z tym problemem w swoim mieszkaniu.

Pierwsze objawy obecności pluskiew- ugryzienie pluskwy

Ugryzienia pluskwy są zazwyczaj pierwszą oznaką ich występowania. Pasożyty te są aktywne głównie w nocy. Mogą wtedy niepostrzeżenie wypić krew śpiącego człowieka. Bardzo przywiązują się do swojego żywiciela i odwiedzają go każdej nocy, zagnieżdżając się w zakamarkach łóżka. Swoją obecność zdradzają, pozostawiając ślady ugryzienia na odsłoniętych częściach ciała, które swędzą i są zaczerwienione. Rzadko występuje pojedynczy ślad po ugryzieniu, zazwyczaj są w jednej linii.

Rano po wstaniu z łóżka zaskakują zaczerwienione miejsca po ugryzieniach. Pluskwy przenoszą teoretycznie choroby takie jak zapalenie wątroby typu B. Nie ma jednak na to dostatecznych badań naukowych.

Jak zwalczyć pluskwy?

Zwalczanie pluskiew to często nie lada problem. Chowają się w trudno dostępnych miejscach. W warunkach domowych naturalnymi sposobami ciężko się ich pozbyć, ale nie jest to niemożliwe. W pierwszej kolejności należy wyprać wszystkie rzeczy takie jak pościel, koce, ubrania w gorącej wodzie. Po wypraniu rzeczy należy szczelnie zabezpieczyć w szczelnie zamkniętych torbach plastikowych. Należy również odkurzyć podłogi, ściany, wszystkie szczeliny, a szczególnie łóżka tapicerowane, materac, fotele oraz kanapy. Jeżeli to nie pomoże, należy zatrudnić specjalistę, który zastosuje specjalistyczne metody, środki oraz preparaty. Jednym ze sposobów jest zamgławianie za pomocą koncentratu biobójczego w odpowiednim stężeniu wraz z wodą za pomocą generatora zimnej mgły. Kolejną metodą jest wygrzewanie mieszkania do temperatury 60oC, jednak ta metoda nie jest, dokonała, ponieważ tak wysoka temperatura może stopić urządzenia RTV/AGD. Inną metodą jest oprysk ciśnieniowy, który polega na rozpylaniu środka o odpowiednim stężeniu za pomocą manualnych opryskiwaczy ciśnieniowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWniosek w sprawie zastosowania w infrastrukturze drogowej płyt chodnikowych z domieszką tlenku tytanu
Następny artykułWielkopolska: Ponad 1200 zakażeń koronawirusem