A A+ A++

Płukanka octowa pozwala na zregenerowanie włosów, ale nie można jej używać nadmiernie, bo zadziała odwrotnie od zamierzonego celu. Jeśli zachowasz umiar, stosowanie płukanki octowej przyniesie wiele korzyści, a ty będziesz cieszyć się z pięknych i zadbanych włosów. Czy można chcieć więcej?

Do płukanki octowej należy użyć octu jabłkowego. Zawiera w sobie mnóstwo enzymów, aminokwasów, pektyn, witamin z grupy B oraz witaminę C. Oprócz tego znajdziesz w nim biotynę, kwas foliowy oraz potas, siarkę i krzem. Wykorzystanie tego produktu do płukanki octowej pozwala na uzyskanie optymalnych właściwości:

Chcąc przygotować płukankę octową, przygotuj litr wody (najlepiej przegotowanej albo demineralizowanej) z łyżką octu jabłkowego. Może się zdarzyć, że litr płukanki może nie wystarczyć, aby dokładnie oczyścić włosy, dlatego możesz od razy wymieszać 4 litry wody z 4 łyżkami octu. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z soku z cytryny. Tak przygotowana płukanka octowa jest gotowa do użycia.

Zobacz także: Aleksandra Kisiel mówi o urodzie. Jak zadbać o siebie podczas kwarantanny?

Przy mocno wysuszonych i zniszczonych włosach, płukankę octową należy stosować jak najrzadziej (co kilka tygodni) albo zrezygnować z niej na rzecz olejowania. Natomiast w przypadku włosów zdrowych możesz skorzystać z płukanki octowej nawet po każdym myciu. Jednak dla zachowania najlepszych rezultatów, stosuj płukankę 1-2 razy w tygodniu.

Stosowanie płukanki octowej – kilka sposobów:

  • płucz włosy płukanką jak podczas spłukiwania pod bieżącą wodą;
  • napełnij miskę roztworem i zanurz w nim włosy;
  • po zanurzeniu włosów w roztworze odczekaj chwilę i spłucz pod bieżącą wodą;
  • płucz włosy płukanką tak długo, aż roztwór przestanie być mętny.

Dzięki użyciu octu, szybko zauważysz wspaniałe efekty na włosach. Płukanka octowa wypłukuje i zmywa znacznie więcej niż sama woda, więc włosy stają się sypkie, nieobciążone oraz odbite od nasady. Są gładkie w dotyku, błyszczące i puszyste, ale niepoplątane. Dzięki płukance octowej włosy zachowują świeżość na dłużej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUmiałbyś tak zrobić? Piotr Lisek niczym akrobata
Następny artykułSzalet miejski po remoncie