A A+ A++

Stanowisko PLP, sygnowane przez koordynatora prof. dr hab. Pawła Sorokę nawiązuje do wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w kontekście ćwiczeń Anakonda-20. Zwierzchnik Sił Zbrojnych zadeklarował w Lęborku, że w wydatkach obronnych, zwiększanych stopniowo do poziomu 2,5 proc. PKB powinna znaleźć się pewna dedykowana i gwarantowana za pomocą ustawy część, przeznaczona właśnie na modernizację MW RP. Stwierdził też, że otrzymał zapowiedź wsparcia od szefa MON Mariusza Błaszczaka w tym, aby stosowny projekt ustawy został przyjęty przez rząd.

Eksperci PLP w ostrym tonie mówią o zaniedbaniach w modernizacji MW. Wskazują że w ich wyniku „jedyną jednostką Marynarki Wojennej zdolną do rzeczywistego oddziaływania na siły morskie potencjalnego przeciwnika jest brzegowa Morska Jednostka Rakietowa. Zwracają też uwagę, że nawarstwiające się zaniedbania wywołały „efekt kuli śnieżnej, która jednocześnie niszczy okrętowy przemysł obronny”. Wyzwają do realizacji zamówień na produkcję nowych okrętów – niezbędnych z punktu widzenia Marynarki Wojennej jak i przemysłu – realizowanych w sposób „długofalowy, planowy i przewidywalny, zarówno dla zamawiającego jak i wykonawcy”.

W stanowisku PLP stwierdzono też, że nie wolno sprowadzać roli MW wyłącznie do obrony wybrzeża. Posiadanie odpowiedniej zdolności przez Marynarkę Wojenną jest kluczowe dla dywersyfikacji dostaw surowców strategicznych – zarówno za pomocą tankowców/gazowców, jak i np. gazociągu Baltic Pipe.

Nie można wykluczyć scenariusza, gdzie w sytuacji dużego napięcia politycznego wrogie nam państwo wprowadza blokadę morską dostaw strategicznych surowców energetycznych. Blokada ta może być zorganizowana przed wejściem w Cieśniny Bałtyckie, gdzie każdy ze statków kierujący się do polskich portów byłby zatrzymywany i zmuszony do zmiany portu docelowego. Zbliżony scenariusz został przećwiczony w sierpniu 2019 r. przez rosyjską marynarkę wojenną w czasie ćwiczenia pod kryptonimem „Tarcza Oceanu 2019”

Podkreślono, że w takiej sytuacji raczej nie ma co liczyć na wsparcie sojuszników i Polska zostanie zmuszona do reakcji sama. Marynarka Wojenna ma do odegrania swoją rolę także w kontekście zobowiązań Polski wobec NATO, przede wszystkim w stosunku do państw bałtyckich. Ponadto, MW powinna być elementem szerszej polityki morskiej i zaangażowania RP na arenie międzynarodowej.

Bez decyzji o budowie wielozadaniowych okrętów uderzeniowych posiadamy i będziemy posiadać wyłącznie Marynarkę Wojenną czasu pokoju, niezdolną do prowadzenia działań bojowych na morzu. Tymczasem polskie porty, które tylko w zeszłym roku, przyniosły 40 mld zł dochodów do Skarbu Państwa wymagają sił morskich zdolnych do ich osłony i obrony w czasie kryzysu i wojny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKandydat na prezydenta Polski odwiedził Giżycko
Następny artykułPierwsza dostawa LNG dla PGNiG w Kłajpedzie