A A+ A++

Płocka Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” zorganizowała letni, tygodniowy wypoczynek dla 40-osobowej grupy dzieci z Wileńszczyzny. Z Polski na Litwę zawieźli oni sadzonki dębów i lip, które będą przypominać im pobyt w Ojczyźnie przodków: – Na zakończenie pobytu w Płocku nasi młodzi goście zdali egzamin z wiedzy na temat historii i religii – przekazał dr Witold Wybult, prezes fundacji i organizator wypoczynku.

Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Energa Grupy ORLEN zorganizowała tygodniowy pobyt dla 40-osobowej grupy dzieci w Polsce. Byli to uczniowie dwóch szkół podstawowych z rejonu solecznickiego: Szkoły Podstawowej w Podborzu i Szkoły Podstawowej w Solecznikach. W Płocku wraz z opiekunami zamieszkali w Szkołach Katolickich w Płocku.

Goście z Wileńszczyzny m.in. zwiedzili najważniejsze zabytki Płocka, odbyli wyprawę do płockiego ogrodu zoologicznego, obejrzeli sztukę teatralną pt. „Sekretarka” według „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, a także uczestniczyli w zajęciach inicjowanych przez animatorów gier i zabawy.

– Podczas tegorocznego pobytu rodaków w Płocku z inicjatywą organizacji zajęć dla dzieci wyszły dwa nadleśnictwa: Nadleśnictwo Gostynin i Nadleśnictwo Lidzbark. Leśnicy urozmaicili program pobytu gości z Wileńszczyzny. Ważnym akcentem było wzruszające przekazanie sadzonek ośmiu dębów i dwóch lip, które zostaną zasadzone na terenach, z których przyjechali goście, aby stanowić pamiątkę spotkań w Polsce i symbol polskości – relacjonował dr Witold Wybult, prezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”.

Poza tym polskie dzieci z Litwy uczestniczyły w zajęciach o tematyce historyczno-religijno-patriotycznej, przygotowanych przez Tadeusza Romanowskiego, przewodniczącego Wspólnoty Miłosierdzia Bożego na Litwie. W ostatnim dniu pobytu wszyscy zdali (przed specjalnie powołaną komisją) egzamin końcowy. Wszystkie dzieci otrzymały najwyższą ocenę 10 (zgodnie z litewskim sposobem oceniania), a także wyprawki szkolne, przygotowane przez Fundację „Cokolwiek uczyniliście”.

Tadeusz Romanowski podziękował za pobyt w Płocku: – Nasze kontakty z Fundacją „Cokolwiek uczyniliście” trwają już 5 lat. My zanosimy modlitwę za fundację, a fundacja pomaga nam zaproszeniem do Płocka i ofiarowaniem paczek. To są ważne dzieła, za które jesteśmy bardzo wdzięczni. Pamiętamy o każdym Polaku, który chociaż jeden raz w życiu pomógł podopiecznym naszej wspólnoty. Ponawiamy swoją prośbę, abyście „przytulili się do Kresów” i wciąż o nas pamiętali – konkludował przewodniczący Wspólnoty Miłosierdzia Bożego na Litwie.

Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” powstała w 2018 r. z inicjatywy i fundacji ks. prof. Wojciecha Góralskiego, wybitnego płockiego kanonisty. Znaczącym rysem jej działalności jest pomoc Polakom na Wileńszczyźnie. Do tej pory udało się trzykrotnie zaprosić dzieci z polskich rodzin na letni wypoczynek oraz czterokrotnie przekazać dary w ramach Świątecznej Paczki Rodakom na Wileńszczyźnie. Niebawem rozpoczną się przygotowania do V Świątecznej Paczki Rodakom na Wileńszczyźnie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwięty-Ersetic poleciała do USA. 15 lipca zaczynają się Mistrzostwa Świata w Eugene
Następny artykułPrezydent Jarosław Górczyński na czele ruchu „Tak! Dla Polski” w świętokrzyskim (zdjęcia, wideo)