A A+ A++
fot. SM Płock

W styczniu Straż Miejska w Płocku odholowała 4 pojazdy porzucone na parkingach i przy lokalnych drogach. Wraki nie tylko szpecą okolicę, ale też zajmują miejsca parkingowe i stanowią zagrożenie.

Płoccy strażnicy miejscy stale dbają o przestrzeń publiczną, nie tylko wystawiają mandaty za niewłaściwe parkowanie, ale też usuwają pojazdy, które zostały porzucone. W styczniu mundurowi odholowali samochody marki Peugeot i Daewoo z ul. Kazimierza Wielkiego, Renault z ul. Kossobudzkiego i Skoda z ul. Pszczelej.

– Pojazdy takie nie tylko szpecą okolicę, ale zajmują również tak cenne i poszukiwane wszędzie miejsce parkingowe, a co najważniejsze często stanowią zagrożenie dla ludzi oraz dla środowiska. Kiedy pojazd staje się bezużyteczny, jego właściciel powinien go wyrejestrować i poddać recyklingowi. Niestety nie wszyscy tak robią i pozostawiają swoje auto w przypadkowym miejscu, licząc na to, że nikt się nim nie zainteresuje. Takie myślenie jest błędne, ponieważ zarówno mieszkańcy, jak i strażnicy miejscy patrolujący osiedla, bacznie zwracając uwagę na porzucone auta – informuje starszy inspektor Jolanta Głowacka z SM Płock.

Straż Miejska w Płocku zaznacza, że odholowane pojazdy były stare, zniszczone, szpeciły przestrzeń i zajmowały miejsca parkingowe. Mundurowi podkreślają przy tym, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

– O tym, że pojazd jest wrakiem, możemy mówić wtedy, kiedy jest pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub jeżeli jego stan wskazuje na to, że nie jest używany od dłuższego czasu. Ustawodawca nie precyzuje, jak powinien wyglądać wrak pojazdu, dlatego kwalifikacja opiera się wyłącznie na wizualnej ocenie jego wyglądu zewnętrznego. Każdy przypadek strażnicy rozważają indywidualnie – wyjaśnia starszy inspektor Jolanta Głowacka.

Wraki pozostawione na ulicach miast to duży problem. Procedura usunięcia takiego pojazdu jest skomplikowana i proces trwa nawet kilka miesięcy.

fot. SM Płock

Funkcjonariusz nie ma obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Musi najpierw wykonać szereg czynności sprawdzających, które doprowadzą go do właściciela samochodu. Dopiero, jeżeli to się nie powiedzie, może zlecić odholowanie wraku na parking strzeżony.

– Jeżeli auto ma tablice rejestracyjne, strażnicy dokonują oceny jego stanu m.in. na podstawie karoserii (rdza, brud); stanu lusterek czy ilości powietrza w oponach. Po ustaleniu, że pojazd jest wycofany z eksploatacji, rozpoczyna się ustalanie właściciela pojazdu. Jest to konieczne, ponieważ przed usunięciem samochodu dostaje on pismo informujące o sytuacji, razem z terminem, w jakim może zająć się autem. Jeżeli właściciel zdecyduje się zignorować pismo, podejmowane są poważniejsze środki – podkreśla starszy inspektor Jolanta Głowacka.

Sytuacja jest trudniejsza, gdy samochód stoi na podwórku lub osiedlu. Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy prawo o ruchu drogowym straż miejska może usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania.

Dzięki pracy Rejonowych Straży Miejskiej z ulic Płocka w 2022 roku w trybie art. 50a ust. 1 p. r. d. doszło do usunięcia 103 pojazdów, których wygląd wskazywał na to, że nie są używane (wraki). W 2021 roku doszło do usunięcia 115 pojazdów, a przez cały 2020 rok z ulic miasta usunięte zostały 123 maszyny. W 2019 roku było to z kolei 81 pojazdów.

fot. SM Płock
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Dzieła Aleksandra Fredry w malarstwie i rysunku” – VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego
Następny artykułWizyta Bidena? Ważna opinia prezydenta Dudy