A A+ A++

Aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku w ramach jubileuszu 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego wyruszą w trasę po województwie. Zaprezentują spektakle „M. Zimińska” i „Damy i huzary”.

Włączając się w obchody 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego, Teatr Dramatyczny w Płocku kontynuuje prezentacje widowisk teatralnych poza siedzibą. Aktorzy przygotowali na tę okazję dwa spektakle: „Damy i huzary” oraz „M. Zimińska”.

W pięciu miejscowościach na terenie Mazowsza odbędą się przedstawienia:

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

  • 10 marca – M. Zimińska, godz. 15.00 – gmina Stara Biała (Nowe Proboszczewice, Ochotnicza Straż Pożarna);
  • 5 kwietnia – Damy i huzary, godz. 17.00 – Mińsk Mazowiecki (Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały);
  • 7 czerwca – M. Zimińska, godz. 18.00 – Gąbin (Ochotnicza Straż Pożarna);
  • 8 czerwca – M. Zimińska, godz. 18.00 – Bielsk (Ochotnicza Straż Pożarna);
  • 21 czerwca – M. Zimińska, godz. 18.00 – Mała Wieś (Hala Sportowa Szkoły Podstawowej im. Wincentego Hipolita Gawareckiego).

Projekt „Spektakle Teatru Dramatycznego w ramach jubileuszu 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego” został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Spektakle nie będą biletowane.

„M. Zimińska” Marty Kunavar i Leny Szatkowskiej w reż. Karola Suszki, premiera spektaklu odbyła się 30 listopada 2018 roku. Przedstawienie prezentowane było w siedzibie i wielu miastach na Mazowszu. W tym czasie teatr obchodził również 120. rocznicę urodzin Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej – aktorki i piosenkarki, ulubienicy poetów, współtwórczyni Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

W przedstawieniu postać tytułową kreuje Magdalena Tomaszewska. Na scenie towarzyszy jej zespół instrumentalny w składzie: Edward Bogdan (piano), Tomasz Krawczyk (kontrabas), Jakub Krawczyk (perkusja). Powodem, dla którego wystawiono spektakl w Płocku, był m.in. związek artystki z płockim Teatrem Miejskim, w którym pracowali jej rodzice i w którym stawiała pierwsze kroki jako dziecko. Dlatego teatr pozostał do końca jej kariery zawodowej jako jedna z ważniejszych fascynacji życiowych.

Drugą jej miłością był Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, który artystka założyła wspólnie ze swoim mężem – Tadeuszem Sygietyńskim. Na spotkanie z Mirą płoccy aktorzy chcieliby zaprosić mieszkańców czterech miejscowości, w których nie mieli jeszcze okazji prezentować tego spektaklu.

Patronem 2023 roku był Aleksander Fredro. Z tej okazji Teatr Dramatyczny w Płocku przygotował premierę „Dam i huzarów” w reżyserii Krzysztofa Szustera. Przedstawienie było wystawiane w siedzibie teatru (premiera 02.04.2023 r.) oraz w terenie, m.in. w: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze i w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Spektakle prezentowane poza siedzibą rozpoczynały się widowiskiem plenerowym, dostosowanym do przedstawienia.

5 kwietnia płoccy aktorzy zaplanowali prezentację „Dam i huzarów” w jednym z najstarszych miast wschodniego Mazowsza, w Mińsku Mazowieckim.

– Chcielibyśmy, aby przedstawienie to było promocją nie tylko płockiego Teatru poza siedzibą, ale przede wszystkim artystycznym przypomnieniem o wsparciu instytucji kultury przez Samorząd Województwa Mazowieckiego – zaznacza Teatr Dramatyczny w Płocku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejna odsłona kampanii “Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” na Mazowszu
Następny artykułPowstaje Mazowiecka Rada Do Spraw Równości