A A+ A++

Spis treści

  1. Kobiety muszą płacić za wydanie zaświadczenia o karmieniu piersią
  2.  

RPO interweniuje w sprawie matek przystępujących do egzaminów prawniczych. Żeby dostać zgodę na przerwę na karmienie w czasie egzaminu, muszą one przedłożyć zaświadczenie od lekarza. Problem jest jednak w tym, że NFZ nie refunduje jego wydania.

Kobiety muszą płacić za wydanie zaświadczenia o karmieniu piersią

 

W obecnym stanie prawnym kobieta przystępująca do egzaminu może uzyskać prawo do dwóch 30-45 minutowych przerw na karmienie dziecka lub dzieci piersią w czasie trwania każdego dnia egzaminu radcowskiego/adwokackiego. Musi tylko wystąpić z wnioskiem do przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, przedkładając zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt karmienia piersią.

Jak wskazuje RPO, wymóg ten jest dosyć uciążliwy dla matek z dwóch powodów. Po pierwsze: jest to dodatkowa formalność do załatwienia przez stresującym egzaminem. Po drugie: wiąże się to z dodatkowymi kosztami. NFZ wydania takiego zaświadczenia nie refunduje, a prywatna wizyta w tym celu to wydatek rzędu od 150 do nawet 300 zł. Co ciekawe, w podobnej sytuacji, czyli przerwy w pracy na karmienie, kodeks pracy nie wymaga przedłożenia zaświadczenie lekarskiego prawodawcy. 

Rzecznik Praw Obywatelskich, aby rozwiązać ten problem, ale przy tym zapobiec potencjalnym nadużyciom w postaci wykorzystywania przerw w celach innych niż karmienie dziecka, proponuje inny sposób poświadczania prawdomówności kobiet.

– Wystarczające powinno być złożenie przez zdającą oświadczenia o karmieniu piersią, które mogłoby – w razie wątpliwości i w przypadkach niezbędnych – zostać zweryfikowane przez komisję egzaminacyjną np. poprzez wyznaczenie pracownika do obserwacji zdającej w trakcie przerwy, w sposób zapewniający jej odpowiednią ochronę prywatności, w celu upewnienia się, że wykorzystuje ją na karmienie dziecka. Alternatywnie można by ograniczyć wymóg przedłożenia zaświadczenia lekarskiego, tak, aby co do zasady uzyskanie prawa do przerwy było możliwe na podstawie samego oświadczenia zdającej, a dopiero w razie wątpliwości co do jego prawdziwości komisja egzaminacyjna mogłaby zażądać przedłożenia zaświadczenia lekarskiego – wskazuje RPO. 

Rzecznik zwrócił się z propozycją rozwiązania tego problemu do Ministra Sprawiedliwości.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSonia Bohosiewicz dała plamę w “Ninja Warior”. Internauci: Żałosne [WIDEO]
Następny artykułUczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Płocku pięknie przywitali wiosnę [FILM, ZDJĘCIA]