A A+ A++

Władze hiszpańskiej wyspy spodziewają się, że tego lata na ulice Majorki wyjdzie tysiące protestujących. Będą to zarówno lokalni mieszkańcy w różnym wieku, jak i ekolodzy oraz przedstawiciele związków zawodowych. Wszystkim przyświeca jeden cel – powstrzymać nadmierną turystykę (ang. overtourism).

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Wakacje na Majorce pod znakiem zapytania. Mieszkańcy zapowiedzieli masowe protesty

Majorka to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych dla turystów z Europy. Szczególnie upodobali sobie wyspę Polacy, którzy co roku licznie i chętnie ją odwiedzają. W tym sezonie niektórych może jednak czekać zdziwienie, a nawet rozczarowanie. Przez całe wakacje mają tam bowiem trwać prostety antyturystyczne.

Hiszpanie mieszkający na Majorce sprzeciwiają się nadmiernej turystyce, która pogarsza jakość ich życia. Niezadowolenie wzbudza przede wszystkim rynek mieszkań oraz rosnące ceny czynszu spowodowane rozwojem najmu krótkoterminowego. Problem stanowi również rynek pracy, a także środowisko naturalne, które cierpi przez masową działalność turystyczną.

Masowa turystyka negatywnie wpływa na jakość życia Hiszpanów

Pod koniec maja tego roku ulicami Palmy, czyli stolicy Majorki, przemaszerowało ok. 10 tys. protestujących. Kolejne demonstracje planowane są na czerwiec, lipiec i sierpień. Obecnej sytuacji sprzeciwiają się jednak nie tylko mieszkańcy Majorki. 21 lipca planowany jest ogromny protest, który obejmie wszystkie cztery wyspy archipelagu Balearów – Majorkę, Minorkę, Ibizę i Formenterę. 

“To bardzo szeroki problem, który dotyczy różnych sektorów, ale przeludnienie na wyspie dotyka nas wszystkich” – stwierdziła ekolożka Margalida Ramis, cytowana przez lokalny portal Majorca Daily Buletin. Według doniesień medialnych najbliższa akcja protestacyjna odbędzie się już 16 czerwca. Grupa “Menys Turisme, Mes Vida” (“Mniej turystyki, więcej życia”) zapowiedziała, że protesty mogą się przenieść również na port lotniczy Palma de Mallorca. Lotnisko to w 2023 roku obsłużyło aż 31 mln pasażerów. W tym sezonie może jednak napotkać pewne utrudnienia w pracy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНа Закарпатті вантажівка прорвала державний кордон: угорці затримали 32 українців
Następny artykułPrzed rozpoczęciem sportowego lata TCL Europe prezentuje programy współpracy z europejskimi klubami piłkarskimi