A A+ A++

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia ws. programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Ministerstwo Zdrowia planuje wydłużyć pilotaż o rok – do czerwca 2025.

Pilotaż na pomoc osobom uzależnionym od nowych technologii wydłużony o rok

Zgodnie z pierwotnym projektem rozporządzenia pilotaż miał trwać od 1 grudnia 2021 do 30 czerwca 2024. Ministerstwo Zdrowia proponuje jednak jego wydłużenie o rok – do 30 czerwca 2025.

– Mając na uwadze czas niezbędny do przeprowadzenia badania ewaluacyjnego przez podmiot wybrany w drodze konkursu organizowanego przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, opracowanie sposobu organizacji opieki nad pacjentami problemowo korzystającymi z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin oraz ilość osób objętych programem, a także przygotowanie docelowych rozwiązań systemowych zasadnym jest umożliwienie kontynuowania realizowanych w ramach programu pilotażowego świadczeń do dnia 30 czerwca 2025 r – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Dodatkowo w nowelizacji rozporządzenia wskazano, że raport z badania ewaluacyjnego Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom będzie musiało przekazać do NFZ do 31 października 2024. Z kolei raport końcowy, zawierający analizę o ocenę wskaźników realizacji programu pilotażowego NFZ będzie musiał przekazać Ministrowi Zdrowia najpóźniej do 31 grudnia 2024 roku.

Rozporządzenie o opiece nad osobami uzależnionymi od nowych technologii

Jak czytamy w projekcie rozporządzenie, “celem programu pilotażowego jest praktyczne sprawdzenie sposobu organizacji opieki nad pacjentami problemowo korzystającymi z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, w tym zapewnienie odpowiednich świadczeń zdrowotnych tej grupie świadczeniobiorców”.

– Wyniki programu pilotażowego zostaną wykorzystane do poprawy jakości i efektywności leczenia dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Na ich podstawie możliwe będzie oszacowanie potrzeb dla ww. świadczenia. Program pilotażowy oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych stanowi odpowiedź na potrzebę związaną z zagrożeniem wynikającym z częstego korzystania przez dzieci i młodzież z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak: komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne.

Program pilotażowy jest realizowany w 12 ośrodkach. Pierwsza umowa zawarta została pod koniec grudnia 2021 r. Zgodnie z danymi przekazanymi z oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia liczba osób objętych programem systematycznie wzrasta, według stanu na dzień 1 lutego 2024 r. program pilotażowy objął łącznie 7 460 osób, w tym 4 680 dzieci i młodzieży.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСин Остапа Ступки пояснив, як вирішилася справа актора у “п'яній” ДТП
Następny artykułRuszył zapisy na 7. Lubiński Zlot Pojazdów Zabytkowych