A A+ A++

W sobotę 20 stycznia 2024 r. Oddział Miejski PTT im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu “Wędrówki rodzinne z PTTK”.

Spotkanie turystów o godz. 10:30 na przystanku MZK przy ul. Starotoruńskiej (kościół), skąd nastąpi wyjście na trasę. Można tam dojechać autobusem MZK nr 131 – z przystanku przy Auli UMK o godz. 10:12, a z placu Rapackiego o godz. 10:04.

Trasa wycieczki: Port Drzewny/ul. Starotoruńska (MZK przy kościele) – Przysiek (zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego) – wokół lotniska Aeroklubu Pomorskiego – Motoarena – Zieleniec – Bydgoskie Przedmieście/Park Miejski – pl. Rapackiego/pomnik J. Piłsudskiego. Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 10 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.

Pomysł budowy Portu Drzewnego powstał na początku lat 80. XIX wieku, kiedy Wisłą pływało wiele tratw z drewnem –  liczbę pni spławianych wodą w trakcie jednego sezonu liczono w milionach. O budowę portu zabiegała toruńska Izba Handlowa, do której powstania przyczynił się burmistrz Theodor Koerner. Plany budowy portu drzewnego istniały już w 1889 roku, ale nie zostało sprecyzowane jego miejsce budowy: w Toruniu, Grudziądzu czy Solcu Kujawskim. Ostatecznie pozwolenie na budowę Portu Drzewnego władze pruskie wydały w 1897 roku, lecz prace związane z jego budową rozpoczęto w 1904 roku. Wyliczono, że budowa portu pochłonie około 3.000.000 marek. Budowa portu potrwała do 1909 roku. Otwarcia portu dokonano przy huku armatnich wystrzałów i dźwiękach orkiestry wojskowej. W tym czasie usypano sztuczną groblę pomiędzy prawym brzegiem Wisły a Kępą Korzeniec – jedną z kilku wysp wiślanych należących do miasta Torunia. W końcu XIX wieku wyspa posiadała obszar 54 ha. Powstała grobla zlikwidowała kępę. W 1910 roku dla potrzeb portu drzewnego zbudowano linię kolejową Toruń – Czarnowo, z odgałęzieniem do portu. Port Drzewny posiadał zbiornik wodny o wymiarach 2.000 x 300 metrów. Jego przeznaczeniem było przyjmowanie transportów drzewa w postaci zbitych tratw.

Na zdjęciu: Zimowe Bydgoskie Przedmieście w Toruniu, fot. Sławomir Kowalski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Biała odwaga” – premiera filmu 8 marca
Następny artykułNowy komendant policji na Warmii i Mazurach, jest z Mazowsza. “Niektórzy otworzyli szampany”