A A+ A++

Pierwszy energetyczny blok jądrowy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczyna działalność komercyjną

07.04.2021r. 13:10

ENEC poinformował, że blok energetyczny o mocy 1400 MWe, zlokalizowany w regionie Al Dhafra w Abu Zabi, zapewnia obecnie “stałą, niezawodną i zrównoważoną energię elektryczną przez całą dobę”. W rezultacie ENEC twierdzi, że “przewodzi obecnie podejmowanym wysiłkom w zakresie dekarbonizacji ze wszystkich branż przemysłowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich”.

Jednostka, której operatorem jest Nawah Energy Company, jest największym producentem energii elektrycznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od czasu osiągnięcia 100% mocy na początku grudnia.

Barakah 1 to pierwszy obiekt energetyki jądrowej w świecie arabskim. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji nastąpiło po okresie szeroko zakrojonych testów nadzorowanych przez Federalny Urząd Regulacji Jądrowych, który przeprowadził dotychczas 312 niezależnych inspekcji elektrowni. Według ENEC, zostały one przeprowadzone wraz z ponad 42 ocenami i wzajemnymi przeglądami eksperckimi przeprowadzonymi przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i Światowe Stowarzyszenie Operatorów Jądrowych (WANO).

“Po ponad dziesięciu latach planowania strategicznego, opracowywania programów i budowy, dziś z ufnością rozpoczynamy nowy rozdział w przechodzeniu ZEA na czystsze źródła energii” – powiedział Mohamed Ibrahim Al Hammadi, dyrektor generalny ENEC.

Sama Bilbao y León, dyrektor generalna World Nuclear Association, powiedziała: “Zaangażowanie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w przyszłość czystej energii, która jednocześnie zapewnia zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy wszystkich mieszkańców kraju, musi być powtórzone przez o wiele więcej krajów na całym świecie. Energia jądrowa będzie musiała znaleźć się w centrum tej transformacji energetycznej, jeśli mamy mieć szansę na osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r.”

Elektrownia jądrowa Barakah, budowana przez konsorcjum kierowane przez Korea Electric Power Corporation, składa się z czterech bloków wyposażonych w ciśnieniowe reaktory wodne (PWR) konstrukcji koreańskiej APR-1400, każdy o mocy 1345 MWe. Budowa bloku nr 1 rozpoczęła się w 2012 roku, zakończyła 26 marca 2018 r. i 19 sierpnia 2020 r. został on włączony do sieci elektroenergetycznej.

Blok nr 2 zakończył obecnie proces załadunku paliwa i przechodzi wszystkie wymagane testy przed uruchomieniem, które planowane jest na koniec tego roku. Budowa bloków 3 i 4 jest ukończona odpowiednio w 94% i 89%. Elektrownia Barakah jako całość jest obecnie ukończona w ponad 95%.

Gdy cztery reaktory zostaną włączone do sieci elektroenergetycznej, EJ Barakah będzie dysponować mocą 5380 MWe i dostarczać około 25% energii elektrycznej w kraju. Strategia energetyczna ZEA zakłada 6% udziału energii jądrowej w 50% wytwarzanej czystej energii w 2050 r.

Barakah One Company, spółka zależna ENEC odpowiedzialna za finansową i handlową działalność projektu Barakah, podpisała w 2016 r. umowę z Emirates Water and Electricity Company na zakup całej energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowni przez 60 lat.

Źródła: WNN, NucNet

Czytaj również:

Czy znasz to narzędzie?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWkrótce przetarg na przebudowę skrzyżowania ul. Brzeźnickiej z ul. Krzyżaki w Bochni
Następny artykułWielka Brytania wstrzymała testy AstraZeneki na dzieciach!