A A+ A++

Polska zawiesiła od 15 marca międzynarodowe i krajowe połączenia lotnicze. Jedynymi realizowanymi od tego dnia połączeniami były loty w ramach operacji LOT do Domu, rejsy maszyn rządowych oraz czarterowe, połączenia mające charakter ewakuacji obywateli innych państw oraz loty cargo. Zakaz lotów krajowych obowiązywał do 31 maja. Loty międzynarodowe zawieszone są do 6 czerwca.

W poniedziałek wystartowały pierwsze połączenia krajowe. Samoloty PLL LOT na razie będą latać do ośmiu miast. Będą to loty: do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk; do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Narodowy przewoźnik na razie nie uruchomił lotów do Katowic, Bydgoszczy, Lublina i Olsztyna.

LOT oferuje bilety w cenach zaczynających się od 99 zł w jedną stronę. Ceny zależą od dnia i godziny lotu, ale jeżeli przejrzy się system rezerwacyjny, możliwe jest znalezienie konkurencyjnych cenowo połączeń nawet w weekendy.

Zobacz także: Kiedy znowu zaczniemy latać? W Polsce przewidziano trzy fazy

Pamiętać jednak należy, że ponowne uruchomienie lotów wiąże się z nowymi wytycznymi dla pasażerów, lotnisk i linii lotniczych. Nowe zasady, o których poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego, zostały przygotowane po długiej analizie, na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz naszego Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS).

Odprawa na lotnisku od 1 czerwca

Zgodnie z wytycznymi na lotniskach są prowadzone pomiary temperatury pasażerów przy wejściu do terminali. Do terminala mogą wejść tylko pasażerowie z biletami. ULC zachęca ponadto, by – jeśli to możliwe – odprawić się on-line.

Na lotniskach obowiązuje również dystans społeczny, rozumiany jako zachowanie 1,5 m odstępu między ludźmi. Trzeba nosić maseczkę. Ograniczone jest korzystanie z usług i obiektów lotniskowych np. placów zabaw, czy palarni. Nowością jest obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika, jeszcze przed odlotem samolotu.

Z kolei lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk, np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy, są zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk zostali zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale mają być regularnie czyszczone i dezynfekowane.

W przypadku lotniska Chopina w Warszawie, dostęp do Terminala A zostaje ograniczony do pasażerów posiadających ważny bilet lotniczy na lot w dniu wejścia do Terminala A, osób chcących dokonać w kasie przewoźnika lotniczego m.in. zakupu biletu lotniczego, złożenia reklamacji, przełożenia rezerwacji, osób asystujących pasażerom, osób udających się do biur (m.in. UCS, PSG, przewoźników lotniczych, podmiotów prowadzących działalność na terenie terminala).

Pasażerowie wchodzą wyznaczonymi wejściami w strefie CDE i dwoma wejściami w strefie AB. Dla pracowników lotniska wyznaczone jest jedno wejście i wyjście na poziomie 100 (przyloty) AB.

Do odprawy pasażerów został przydzielany co drugi check-in. Dla konkretnego rejsu jest przydzielone konkretne stanowisko, nie ma możliwości wspólnych odpraw dla kilku rejsów jednocześnie. Stanowiska są wyposażone w specjalne osłony ograniczające bezpośredni kontakt personelu z pasażerami.

Od 1 do 15 czerwca na całym lotnisku Chopina czynnych będzie zaledwie osiem lokali usługowych.

W całym terminalu lotniska w Krakowie wprowadzono oznaczenia oraz wygrodzenia pomagające zachować dystans między wszystkimi użytkownikami. W terminalu ogólnodostępne są także płyny dezynfekujące i środki ochrony osobistej – na początek zainstalowanych zostało 25 stacji dezynfekujących oraz dwa maseczkomaty.

Podróż samolotem od 1 czerwca

Na pokładach samolotów personel ma nosić maseczki oraz rękawiczki. Pasażerowie są zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot. Maseczki należy zmieniać co cztery godziny.

W samolotach na razie zajęta może być połowa miejsc. Został też ograniczony serwis pokładowy, tak by maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach.

Pasażerowie mają też do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem.

Zobacz także: Uziemienie, zwolnienia i niepewna przysość. Linie lotnicze czekają na odmrożenie gospodarki

Pomoc dla PLL LOT

PLL LOT będą wymagały wsparcia ze strony państwa – zapowiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

– W żadnym wypadku nie zamierzamy pozostawić ani LOT-u, ani lotnisk samych sobie w tym ciężkim momencie. Zdecydowaliśmy o tym, żeby wesprzeć porty lotnicze środkami z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ponad 142 mln trafi do lotnisk, które przeżywają dzisiaj problemy z zamrożeniem ruchu lotniczego – powiedział.

Sasin przyznał, że ostatnie miesiące były bardzo trudne dla branży lotniczej. – Dlatego wychodzimy naprzeciw obecnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej i uruchamiamy wsparcie dla tego sektora – powiedział. Pomocy ze strony państwa – jak mówił – będą wymagały PLL LOT. – My to wsparcie deklarujemy, ale jednocześnie mówimy, że potrzebna są również działania, które spowodują racjonalizację kosztów – wskazał.

Wicepremier zachęcił zarząd LOT-u, „żeby podjąć te działania, które spowodują, że stałe koszty ponoszone przez LOT, w tym okresie, kiedy to przedsiębiorstwo nie może normalnie funkcjonować, będą zminimalizowane”. – To są działania podjęte w porozumieniu również z partnerami społecznymi, dotyczącymi sposobu zatrudnienia, wynagrodzeń, wymiaru czasu pracy. To jest znaczna cześć kosztów – powiedział. Chodzi również o koszty zewnętrzne, negocjowanie umów leasingowych. – W dalszej kolejności będziemy rozmawiać o tym niezbędnym wsparciu, ale jego wysokość w tej chwili jest trudna do określenia – zaznaczył.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAwantura o koszenie w miastach. Miały być łąki, ale sprzęt poszedł w ruch
Następny artykułWysokiej jakości pianka grafenowa z gazu z odpadów organicznych