A A+ A++

We wtorek do Gdyni przypłyną pierwsze koreańskie czołgi i haubice dla polskich sił zbrojnych. W uroczystości ich odbioru weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

W lipcu br. MON zawarł umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie tysiąca czołgów podstawowych K2 i jego spolonizowanej wersji K2PL, wraz z wozami towarzyszącymi – pojazdami zabezpieczenia technicznego, wsparcia inżynieryjnego, samobieżnymi mostami itp., a także pakietem logistycznym i amunicją, wsparciem technicznym itp. Zawarto natomiast umowę na pozyskanie 672 haubic samobieżnych K9A1 i spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL.

Wielu ekspertów podkreśla, że jednym z głównych powodów zawarcia umów z Koreą Południową było to, że tamtejszy przemysł zbrojeniowy jest w stanie dostarczyć zamówiony sprzęt relatywnie szybko. „Dostawa każdego z wymienionych, już zakontraktowanych rodzajów sprzętu wojskowego oznacza szeroką współpracę przemysłową na kolejnych etapach, co spowoduje zwiększenie kompetencji polskiego przemysłu obronnego. Wiele komponentów tych systemów uzbrojenia będzie pochodzić z polskiego przemysłu obronnego” – podkreślił MON w komunikacie.

Pierwsze maszyny z Korei trafią do Gdyni już we wtorek. W ich odbiorze weźmie udział prezydent Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także przedstawiciel strony koreańskiej. Planowane jest, że wygłoszą z tej okazji okolicznościowe przemówienia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM

Fot. 대한민국 국군 Republic of Korea Armed Forces CC BY-SA 3.0

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdzie podziała się połowa wszechświata?
Następny artykułOstatni moment na skorzystanie z rządowego dofinansowania na zakup dekodera lub telewizora