A A+ A++

W środę wieczorem odbył się wernisaż pierwszej czasowej wystawy w odnowionych wnętrzach Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem.

Na wystawie zatytułowanej “Autoportret z Chandrą. Hasior & nowa sztuka” zobaczymy prace Pawła Althamera, Agnieszki Brzeżańskiej, Teresy Gierzyńskiej, Przemysława Mateckiego, Dominika Olszowy, Pauliny Ołowskiej, Daniela Rycharskiego, Andrzeja Tobisa, grupy Trebunie-Tutki & Twinkle Brothers, Amandy Wieczorek. 

Co dzisiaj znaczy Hasior?

– Władysław Hasior znany jest jako oryginalny, ale i samotny artysta – jego twórczość od dawna wymyka się łatwym klasyfikacjom. Był twórcą niezwykłych pomników, autorem surrealistycznych asamblaży i akcji plenerowych, a także fotografem, dokumentalistą kultury materialnej PRL-u – mówi Julita Dembowska z Muzeum Tatrzańskiego, kuratorka wystawy (razem z Łukaszem Gorczycą).

Wystawa podejmuje wyzwanie nowego spojrzenia na jego wielowątkową twórczość przez okulary współczesnej sztuki.

‘Autoportret z Chandrą. Hasior & nowa sztuka’. Na zdjęciu: różaniec z leków psychotropowych Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

– W ten sposób staramy się nie tylko pokazać zaskakujące często związki pomiędzy Hasiorem a artystkami i artystami młodszymi o pokolenie, dwa lub trzy, ale też lepiej zrozumieć dzisiejsze znaczenia jego sztuki. Wystawę ukazujemy  jako intrygujący montaż tematów i praktyk zakorzenionych w naszej kulturze i rzeczywistości społecznej – mówi Dembowska.

Chandra Hasiora

Tytułowa chandra często towarzyszyła artyście, zwłaszcza w ostatnich latach życia i twórczości, kiedy zdawał sobie sprawę z rosnącego dystansu dzielącego go od prądów najnowszej sztuki. – Teraz jej twórcy, a wśród nich postaci o wybitnym, międzynarodowym dorobku, składają długo wyczekiwaną wizytę w Galerii Władysława Hasiora. I chociaż nie mieli okazji poznać się z nim osobiście, wciągają gospodarza w szczerą, ale i niepozbawioną nuty humoru rozmowę o sztuce – mówi kuratorka.

'Autoportret z Chandrą. Hasior & nowa sztuka'. Na zdjęciu: różaniec z leków psychotropowych

Wystawa, rozlokowana we wszystkich pomieszczeniach galerii, została ułożona wokół ośmiu pojęć wysnutych z praktyki i warsztatu twórczego Władysława Hasiora. Są to: montaż, seans, pomnik, pochód, sarkazm, sacrum, ziemia i atlas. – Każde z tych haseł jest kluczem do rozumienia wspólnych wątków sztuki najnowszej i twórczości Hasiora. Każdemu towarzyszy zestawienie prac współczesnych artystek i artystów z wybranymi dziełami zakopiańskiego artysty. W ten sposób wpisujemy jego twórczość w żywą sztukę dnia dzisiejszego – mówi Julita Dembowska.

Ekspozycję będzie można oglądać do 10 października.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCiało dziecka w jeziorze w Antoninie [AKTUALIZACJE]
Następny artykułZapomniana polska królewna, na którą cała Polska czekała 12 lat