A A+ A++

Klub sportowy MLUKS Orlik Kcynia oprócz działań związanych z upowszechnianiem i rozwijaniem sportu na terenie gminy Kcynia, aktywnie wspiera obszary zdrowia, a w szczególności pierwszej pomocy przedmedycznej. Pomysł na przeprowadzenie warsztatów ratownictwa medycznego w każdej z placówek oświatowych w gminie, zrodził się blisko dziesięć lat temu. Spotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem, zarówno nauczycieli, jak i uczestników zajęć, co więcej, zyskał akceptację w otwartych konkursach ofert ogłaszanych przez samorządy szczebla od gminnego do wojewódzkiego. Wczoraj odbyły się pierwsze warsztaty, w których udział wzięli uczniowie SP w Mycielewie i SP im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie. Szkolenia przeprowadził ratownik medyczny Szymon Płaczkiewicz.

Dzięki inicjatywie klubu, każdego roku wiosną, w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych gminy Kcynia, odbywają się profesjonalne szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

– Na przestrzeni lat udało się nam przeszkolić blisko 1.500 uczniów – mówi pomysłodawca i autor projektów Bartek Łyszczarz – Im większa jest nasza wiedza z zakresu pierwszej pomocy, tym więcej pewności w działaniach zyskujemy na miejscu zdarzenia. Mając jakiekolwiek przeszkolenie, chętniej podchodzimy, by pomóc osobie poszkodowanej. Biorący udział w warsztatach uczniowie, zyskują nie tylko wiedzę teoretyczną, którą uzyskać można z książek i Internetu, ale przede wszystkim wiedzę praktyczną.

Szkolenia skonstruowane są w taki sposób, aby każda biorąca w nich udział osoba, mogła poćwiczyć na fantomach, defibrylatorze AED i innych dostępnych sprzętach medycznych.

– Od dwóch lat współpracujemy z firmą HelpMed – kursy, zabezpieczenia, transport medyczny z Bydgoszczy. Przyjeżdżający do nas ratownicy mają nie tylko ogromny zasób wiedzy, ale i umiejętności jej przekazywania w przystępnej formie. Ponadto dysponują sprzętem szkoleniowym najwyższej jakości. Pomagają nam również przeprowadzić konkursy z pierwszej pomocy w sposób profesjonalny i jak najciekawszy dla uczestników – dodaje prezes.

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest jedną z najważniejszych kompetencji jakie powinien posiadać każdy obywatel naszego kraju. Zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym do udzielania pierwszej pomocy w Polsce zobowiązany jest każdy. Nie udzielenie pomocy poszkodowanemu może wiązać się z nałożeniem pozbawienia wolności do lat 3 zgodnie z Kodeksem Karnym. Wczesne i prawidłowe rozpoczęcie udzielania działań ratowniczych jest kluczowe w całym procesie ratowania życia.

– Każdego dnia wyjeżdżamy na ulice polskich miast i wsi udzielając pomocy poszkodowanym w ramach Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego. Każdy z pracowników HelpMed jest praktykiem pracującym w jednostkach Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego, co daje gwarancje wysokiego poziomu merytorycznego organizowanych przez nas szkoleń – mówi Katarzyna Kosecka – Botwicz, właścicielka firmy, ratowniczka medyczna, mgr zdrowia publicznego, doktorant IV Roku na wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. – Korzystamy z zestawu fantomów firmy LAERDAL Little Family QCPR. Technologia QCPR pozwala kontrolować instruktorom efektywność prawidłowo wykonanej RKO przez uczestników szkolenia. Dodatkowo posiadamy wysokiej jakości defibrylator AED. Wykorzystujemy najnowsze technologie szkoleniowe. Naszą ulubioną techniką jest wykład interaktywny, a także „case study”, dzięki którym uczestnicy szkoleń mogą ćwiczyć w rzeczywistych warunkach i czasie – dodaje.

W ramach każdego przeprowadzonego szkolenia odbywają się pokazy sprzętu ratującego życie oraz praca na profesjonalnych urządzeniach ratowniczych (w tym nowoczesne fantomy i AED).

Część teoretyczna warsztatów obejmuje ogólne zasady postępowania, prawne aspekty udzielania pierwszej pomocy, łańcuch ratunkowy, zawartość apteczki wg norm UE, wzywanie pomocy, pozycję bezpieczną, zasady reanimacji/resuscytacji krążeniowo-oddechowej RKO, ocena stopnia zagrożenia życia, sztuczne oddychanie czy masaż serca.

Część praktyczna to przede wszystkim sztuczne oddychanie i masaż serca dziecka i osoby dorosłej, udrażnianie dróg oddechowych, przeprowadzenie sztucznego oddychania, zasada stosowania AED automatycznego defibrylatora – ćwiczenia przy użyciu AED i fantoma, zasady tamowania krwotoków w tym zakładanie opatrunku uciskowego, unieruchamianie ciał obcych tkwiących w ciele, bandażowanie, zasady unieruchamiania urazów kostno-stawowych, metody stosowane przy zakrztuszeniu lub zadławieniu oraz układanie w pozycji bocznej ustalonej.

– Jak wiadomo, każda wiedza, którą zdobywamy, gdy jest nieużywana – zanika. I tak samo jest z wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy. Po kursie czujemy się pewni i gotowi do działania, jednak z czasem coraz mniej pamiętamy, co negatywnie wpływa na naszą pewność siebie i na podejmowane przez nas decyzje w nagłych sytuacjach. Dlatego też szkolenia przeprowadzamy w szkołach każdego roku – mówią pomysłodawcy.

Skąd pomysł na sam projekt w gminie Kcynia?

Gmina Kcynia zajmuje obszar 297 km kwadratowych, jest drugą co do wielkości gminą powiatu nakielskiego, gęstość zaludnienia wynosi 43,94 os/km. W 37 sołectwach na które składają się 54 miejscowości, zamieszkuje blisko 12,5 tys. mieszkańców. Na terenie gminy nie ma szpitala, do najbliższego w Szubinie od granic gminy odległość wynosi 15 km. Z uwagi na rozległość terytorialną, mieszkańców Dobieszewa dzieli od szpitala aż 30 km. W Kcyni powstał punkt ratownictwa medycznego, jednak z momencie wyjazdu karetki do zdarzenia, rodzi się problem.

– W chwili zadysponowania karetki do zdarzenia, dyspozytor kieruje do zdarzenia inną, dostępną karetkę, która jedzie do nas np. z Nakła lub Szubina. Do pokonania drogi do Dobieszewa ma więc 30 km. Czas, po którym dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu w przypadku zatrzymania krążenia to 3 min. Z tej perspektywy dla mieszkańców gminy, ważne jest poznanie zasad RKO. I w tym momencie w grę wchodzi umiejętność pomocy, którą powinien posiadać każdy z nas – podkreślają.  

Konkurs na finał szkoleń

Zwieńczeniem realizowanego projektu będzie konkurs wiedzy teoretycznej i praktycznej, do udziału w którym wzorem lat ubiegłych, klub zaprosi zespoły uczniowskie ze szkół podstawowych z terenu powiatu nakielskiego.

– Tym sposobem ogłosimy i zrealizujemy X jubileuszowy konkurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod patronem Starosty Nakielskiego. W ramach konkursu planujemy także wyłonić 3 miejsca dla najlepszych szkół w gminie Kcynia w ramach XI konkursu gminnego – informuje Łyszczarz – Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Przystępują do niego szkoły z całego powiatu nakielskiego, a poziom rok rocznie jest bardzo wysoki. Obejmuje on część teoretyczną oraz praktyczną – stacje tematyczne np. wypadek samochodowy gdzie wykorzystujemy prawdziwy pojazd, wypadek w zakładzie pracy, omdlenie na dworcu PKS, resuscytacja dziecka czy użycie AED. Uczestnicy za każdym razem wyjeżdżają od nas bogatsi o nową wiedzę i bardzo zadowoleni. Czekają również puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe o które warto powalczyć. Na koniec konkursu, co roku odbywa się pokaz ratownictwa w wykonaniu ratowników medycznych.

W trakcie poprzednich edycji konkursu organizatorzy odnotowali duże zainteresowanie praktyczną formą sprawdzenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Tak naprawdę, wszyscy uczestnicy konkursu stali się jego zwycięzcami, gdyż wykazali się praktyczną znajomością tych niezwykle ważnych umiejętności.

– Nasz projekt jest kontynuacją przedsięwzięcia zapoczątkowanego kilka lat temu. Przez te lata przez nasze szkolenia przewinęły się setki młodych ludzi. Staramy się, aby każdego roku z efektów szkoleń korzystały nowe osoby (inne klasy), jednak nawet, kiedy na szkoleniu pojawią się te same twarze, wszystko dzieje się z korzyścią dla uczestników. Utrwalanie posiadanej wiedzy i to wiedzy o tym, jak ratować ludzkie życie, jest bowiem czymś nie do przecenienia. Staramy się każdego roku nieco modyfikować nasz projekt. Ratownicy przygotowują warsztaty w zależności od wieku uczestników i oczekiwań konkretnej szkoły (grupy docelowej). Wprowadzają nowe elementy, kładą nacisk na sprawy, które sprawiają najwięcej kłopotów. Przykładowo grupa, która znakomicie opanowała pozycję boczną ustaloną, ćwiczy opatrywanie ran, resuscytację. Inne grupy wolą, aby kłaść nacisk na używanie AED. Jeszcze inne dopytują o reanimację dzieci – podsumowuje prezes.

Warsztaty i konkurs realizowane są z pozyskanych dotacji, a tym samym bezpłatne dla uczestników. Odbywają się w ramach projektów: Pierwsza pomoc – Ty też to potrafisz!!!!, projekt dotowany w otwartym konkursie ofert Zdrowie 2024 ze środków budżetowych gminy Kcynia, Ratujemy życie – warsztaty oraz jubileuszowy X powiatowy konkurs pierwszej pomocy przedmedycznej dotowany w konkursie ofert nr 2 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań powiatu nakielskiego w 2024 r. w zakresie ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej, działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz promocji i organizacji wolontariatu, pod nazwą Zdrowie, seniorzy i wolontariat 2024 oraz Pierwsza pomoc, my już wiemy jak ratować życie, a Ty? – warsztaty i jubileuszowy X powiatowy konkurs pierwszej pomocy przedmedycznej, który uzyskał wysokie, drugie miejsce w skali województwa kujawsko-pomorskiego – na 40 złożonych projektów, dotacje pozyskało raptem 14 organizacji.

Ewa Hałas

Aktualizacja: 16/04/2024 10:47
Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyniki Akademii: 13-14 kwietnia
Następny artykułНазвали на честь Волдеморта: в Австралії виявили новий вид мурахи